Jūs atrodaties šeit

Jaunas pieredzes iespējas konsultantu apmācībā

Lopkopība

Lai nodrošinātu sekmīgāku konsultantu apmācības procesu un jaunu zināšanu apguvi, šopavasar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības (LLKC) centrs uzsāka īstenot jaunu pasākumu “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldības un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi”, kura ietvaros konsultanti dodas pieredzes apmaiņā kā pašu mājās, tā ārpus tām.

Pirmais konsultantu pieredzes apmācību brauciens “Bioloģiskā lopkopība” no 27.- 29. aprīlim notika Zviedrijā. Mācībās piedalījās LLKC un reģionālo konsultāciju biroju lopkopības konsultanti – eksperti.

Konsultanti šajā pieredzes braucienā ieguva zināšanas par bioloģiskā piena ražošanu, ganību iekārtošanu un apsaimniekošanu un govju ganīšanu, kā arī tika iepazīstināti ar dažādiem zinātniskajiem pētījumiem, ar kuriem dalījās gan uzņēmuma “Växa” konsultanti, gan Upsalas universitātes profesori.

Mācību laikā gūtās atziņas un pārņemamā pieredze

  • Arī bioloģiskajām saimniecībām ir iespējams sasniegt augstu izslaukumu, bet būtiski ir pārdomāt, kā tiek ievākta rupjā lopbarība. Ja, ir pieejama labas kvalitātes skābbarība ar augstu proteīna saturu, ir zems kokšķiedras saturs un izcila sagremojamība, tad ir iespējams samazināt vai pat izslēgt proteīna koncentrātus no barības devas.
  • Ganības ir iespējams nodrošināt arī saimniecībās ar slaukšanas robotiem, bet ir nepieciešams izanalizēt un pārdomāt govju kustību un ganības ierīkot pietiekami tuvu novietnei.
  • Lai būtu augsta zāles ražība, zālāji ir jākopj un pareizi jāapsaimnieko, jo tikai labi kopti zālāji dos iespēju iegūt labu skābbarību un pietiekami kvalitatīvas ganības.
  • Zviedrijā daudz tiek domāts par ganību laistīšanu, jo ar katru gadu vasaras kļūst karstākas un sausākas. Ņemot vērā, ka ganības parasti ir izvietotas tuvāk pie kūts, kur platība ir ierobežota, tad ir svarīgi, lai zālājs būtu ražīgs. Jādomā arī par ganību appļaušanu.
  • Jāskatās arī zālāja pļaušanas augstums skābbarības ieguvei. Šeit saimnieki pļauj 8-10 cm augstumā, kas zālājam dod iespēju labāk ataugt, un gadā iespējams iegūt pat 3 līdz 4 pļāvumus. Zviedrijas klimatiskie apstākļi ir ļoti līdzīgi mūsu klimatiskajiem apstākļiem, līdz ar to ir iespēja piemērot viņu izmantotās tehnoloģijas arī mūsu darbā.

Plašāku informāciju par šajās mācībās gūtajām zināšanām un pieredzi var lasīt žurnāla “Latvijas LOPKOPIS” numuros.

Pieredzes apmaiņa plānota četrās nozares jomās – augkopībā, lopkopībā, ekonomikā un mežsaimniecībā, un tā turpināsies līdz 2024. gada rudenim.

Konsultanti savas zināšanas varēs papildināt 18 dažādu mācību kursu tēmās, kurās iekļautas gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības un kas tiks realizētas gan Latvijā, gan ārzemēs.

Šajās mācības var piedalīties arī citas konsultāciju organizācijas un pakalpojumu sniedzēji, kuri atbilst gala labuma guvēja nosacījumiem, piemēram, MZI APP Dārzkopības institūts, Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Mūsu mežs", SIA Bulduru Dārzkopības vidusskola u. c.

Jaunā pasākuma mērķis ir veicināt konsultantu apmācību, lai vairotu viņu zināšanas un kapacitāti konsultāciju pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarē, t. sk. jautājumos par vidi un klimatu, antimikrobiālo rezistenci, inovācijām, digitalizāciju un risku pārvaldību.

Konsultantu apmācība tika nodrošināta Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldības un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi" apakšpasākuma “Atbalsts konsultantu apmācībai” ietvaros, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/21/P16.

Informāciju sagatavoja Kristīne Žēpere,

LLKC Tālākizglītības nodaļas izglītības projektu vadītāja    

Materiālā izmantota LLKC lopkopības konsultantu

L. Plītas, S. Dreijeres, D. Baltiņas, M. Ormaņa, V. M. Kancānes, Z. Briškas komandējuma atskaitē minētā pieredze un fotogrāfijas

Foto Galerija: