Jūs atrodaties šeit

Piena ieguve, izmantojot rupjo lopbarību

Lopkopība

Piena ieguve, izmantojot rupjo lopbarību, ir ļoti būtiska, lai saražotu pēc iespējas lētāku pienu. Piena ražošanā mērķis ir 40–45% no gada izslaukuma iegūt no rupjās lopbarības. Kā to aprēķina?

Tas ir teorētisks aprēķins, ko veic, vadoties no izēdinātās spēkbarības. Saimniecībās precīzi uzskaita govīm (tikai govīm, bez jaunlopiem un teļiem) izbaroto spēkbarību (graudi, melase, graizījumi, rapšu rauši utt.).

Visu spēkbarību pārrēķina sausnas kilogramos. Ir aprēķināts un tiek pieņemts, ka no 1 kg spēkbarības sausnas govs saražo 2,2 kg EKP (enerģētiski koriģētā piena). Tādējādi aprēķinām, cik piena esat ieguvuši no spēkbarības, to atņemam no vidējā izslaukuma un iegūstam ar rupjās lopbarības izēdināšanu izslaukto pienu.

Nedaudz vienkāršāks aprēķins ir patērētā spēkbarība 1 kg piena ieguvei, ko ērti var sarēķināt piena pārraudzības kontroles dienā.  Mērķis ir 250–270 g spēkbarības uz 1 kg piena. Aprēķināšanai un uzskaitei var izmantot zemāk esošo tabulu.

1. tabula. Spēkbarības patēriņš piena ieguvei

 

Piemērs (datums)

Govju skaits ganāmpulkā  (G)

32 govis

Vidējais izslaukums dienā, kg EKP (E)

Vidēji 29,7 kg piena no govs dienā

Spēkbarības patēriņš uz visām govīm, kg/dienā (S)

291 kg

Spēkbarības patēriņš uz 1 kg piena. Mērķis ir 250–270 g

 (S/(G x E))

 

 

 

0,306 kg jeb 306 g uz kg piena

 

Aprēķini veikti LLKC Lopkopības kompetenču centra un Lopkopības nodaļas ierīkotā demonstrējuma “Dažādās veģetācijas fāzēs pļautas zāles skābbarības kvalitātes vērtējums un sagatavošanas tehnoloģiju salīdzinājums slaucamo govju saimniecībās” ietvaros. Tajā tika iekļautas divas saimniecības – “Gribolva” un “Upmalu mājas” Riebiņu novada Galēnu pagastā.

Apkopojot dažādo skābbarību rezultātus, tika sastādītas arī barības devas 30 kg izslaukumam (skat. 2. tabulu). Aprēķinos redzams, ka maksimālā atšķirība starp izslaukto pienu no skābbarības sasniedz 8,1 litrus (14,7 litri un 6,6 litri) vai 27%. Attiecīgi arī barības izmaksas uz katru litru piena atkarībā no zāles skābbarības mainās par 3 centiem, jeb, rēķinot uz govi (30 l), – par 1 eiro dienā.

2. tabula. Barības devu izmaiņas atkarībā no skābbarības kvalitātes

Silvija Dreijere, 

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja

Pievienot komentāru