Jūs atrodaties šeit

Zālēdāju projekta saimniecības

Lopkopība
Zālēdāju projekts

LLKC Lopkopības kompetenču centrs un Lopkopības nodaļa turpina veiksmīgi uzsākto izmēģinājumu programmu. Iepazīstinām ar saimniecībām, kas līdz šim darbojušās šajā jomā, un to īpašnieku viedokli par sadarbību Zālēdāju projekta ietvaros.

SIA “Kalnmuiža”

Specializācija: gaļas liellopu audzēšana.

Izmēģinājuma tēma: “Gaļas liellopu audzēšanas metožu salīdzinājums āra apstākļos un novietnē”.

Atrodas: Pārgaujas novada Stalbes pagastā.

Lopu skaits: audzē 30 zīdītājgovis, kopā saimniecībā ir 82 dažāda vecuma gaļas liellopi, lielākoties Limuzīnas šķirnes.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: ap 65 ha.

Sējumu struktūra: sētie zālāji – 30 ha, dabīgās pļavas un ganības – 8 ha.

Īpašnieks Valters Dambe: “Sadarbības rezultātā bija iespēja izvērtēt saimniecības ekonomiskos rādītājus, pārvērtēt un uzskaitīt barības devas, to izlietojuma lietderību, kā arī analizēt zālāju kvalitāti un ražību un zāles lopbarības kvalitāti. Fermu dienās ir laba iespēja sadarboties ar LLU profesoriem Dainu Kairišu un Aleksandru Adamoviču, iegūt vērtīgu informāciju. Projekta laikā esmu ierīkojis augstražīgus zālājus, izvērtējis, uzskaitījis barības izlietojumu, guvis apliecinājumu savam darbam attiecībā uz lopu turēšanas metodēm. Nozīmīgi ir tikties ar citiem lauksaimniekiem fermu dienā un pēc tam izjust gandarījumu par to, ka pasākums izdevies.”

SIA “Mikaitas”

Specializācija: aitkopība, gaļas lopkopība, saimniekojot ar bioloģiskām metodēm.

Izmēģinājuma tēma: “Graudu barības nozīme kvalitatīvu zīdējjēru izaudzēšanā ganību periodā”.

Atrodas: Limbažu novada Limbažu pagastā.

Lopu skaits: vairāk nekā 1000 aitu, tai skaitā 375 aitu mātes. Lielākoties audzē Latvijas tumšgalves, Oxforddown, Texel  šķirnes un vaislas dzīvniekus. Gaļas liellopi – Latvijas brūnās krustojumā ar Simentāles gaļas šķirni.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: vairāk nekā 300 ha.

Sējumu struktūra: kultivētās ganību un pļaujamās platības – ap 180 ha, audzē arī zirņauzas.

Īpašniece Aija Šneidere: “Darbojoties Zālēdāju projektā, rodas papildu darbs un rūpes. Lai dati būtu ticami un precīzi, bija nepieciešams veltīt vairāk laika, nekā bijām iedomājušies. Nebija viegli atvēlēt atsevišķu platību, aplokus, barības galdus aitu demonstrējuma grupām, jo tām bija nepieciešama ganību rotācija, ievērojot ganību ražību un sastāvu, lai abām izpētes grupām tas būtu vienāds. Tad sekoja barības, piedevu, platības un dzīvsvara rūpīga uzskaite. Un liela atbildība – uzņemt svešus cilvēkus savā sētā. Rādīt savu gada darbu un uzklausīt kritiku nebija viegli. Tomēr, jo vairāk pats dalies ar informāciju, jo vairāk arī to analizē un saproti, un uzņem to atkal no citiem speciālistiem. Sadarbība ar speciālistiem bija liels ieguvums. Fermu dienu pasākumus pie mums apmeklēja vairāk nekā 100 interesentu, un mums tas bija liels izaicinājums, jo jāiepazīstina ar savu saimniecību, jāstāsta par demonstrējumu, kā arī jāveic saimnieciska rakstura lietas, un galvenais – jāatbild vienlaikus uz visdažādākajiem jautājumiem. Tā bija jauna un vērtīga pieredze, radās daudz ideju, ko vajadzētu iedzīvināt izmēģinājumos. Pozitīvas emocijas ir tad, kad pēc laika satiec kolēģus un viņi saka, – jā, es pamēģināju, un arī man sanāca. Tad ir patiesi padarīta darba sajūta, – nevis tikai man sanāca, bet varēju palīdzēt arī citiem.”

Sagatavoja Anita Siliņa, LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja, un Dace Millere

Foto Galerija: 

Pievienot komentāru