Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” maija numurā

Lopkopība

Žurnāla maija izdevumā sniedzam ieskatu Eiropas Komisijas un ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) lauksaimniecības tirgus apskatos un īstermiņa prognozēs. Kā norāda šo institūciju ekonomisti, lauksaimniecības preču tirgos valda stabila nestabilitāte. Lauksaimniecību Eiropā, tajā skaitā Latvijā, joprojām ietekmē klimata un ģeopolitiskās krīzes, pār kurām lauksaimniekiem nav kontroles. Tās ietekmē produktivitāti, tirdzniecību, patērētāju pieprasījumu, cenas un, galu gala, arī lauksaimnieku ienākumus.

Kas ir lauku saimniecību elektroniskā pārvaldības sistēma “Mans lauks” un kādēļ tās izmantošana ir ērta lauksaimniekiem, skaidro LLKC Klientu apkalpošanas daļas speciālistes Liene Dabiņa un Rudīte Sanžerevska. Savukārt, kā sniedzamas ziņas par darba ņēmējiem, skaidro LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja Linda Puriņa.

Saimnieku pieredzes rubrikā raksts par SIA “Nītava” pieredzējušo vadītāju Edvardu Beinaroviču, kurš saimnieko Tukuma novada Degoles pagastā. Saimniecībā 432 Holšteinas melnraibās un sarkanraibās šķirnes govis, un vidējais izslaukums krietni virs 9000 kg no govs gadā.

Kā saimnieko piensaimnieki Spānijā, raksta LLKC Ogres biroja konsultantes Aija Luse un Elīna Masteiko, kuras siltajā dienvidzemē pabija kopā ar Latvijas saimniekiem.

Par ektoparazītu apdraudējumu liellopu ganāmpulkiem un kā ar tiem  cīnīties, raksta LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns. 

Ar ko jārēķinas piensaimniekiem, izvēloties piena govi krustot ar gaļas šķirnes bulli, skaidro LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere. Savukārt, kā gūt lielākus ieņēmumus, uzlabojot govju komfortu, raksta LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta.

Gaļas liellopu audzētājiem iesakām LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas Anitas Siliņas rakstu par gaļas šķirnes uzvedības īpatnībām, konkrēti – kā apieties ar liellopiem, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem.

Par kazkopības jautrajām un ne tik jautrajām niansēm un kazu siera ražošanu pieredzē dalās Madonas novada Jumurdas pagasta “Sniķeru” saimniece Santa Lasmane.

Aitkopjiem piedāvājam Latvijas Aitu audzētāju asociācijas aitu vērtēšanas specialists Dinas Avotiņas rakstu par aitu un jēru taukiem – kas tajos vērtīgs, kas padara dzeltenus.

Putnkopības rubrikā Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas pārstāves Annas Ērlihas padomi vistu audzēšanai ganībās.

Zirgkopības rubrikā LLKC Apgāda redaktore Dace Millere raksta par Zirgu māju “Baltezers” Ropažu novada Garkalnes pagastā, kur saimnieko Laura Liberte-Andersone un Nords Andersons.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2024_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja   

Foto Galerija: