Jūs atrodaties šeit

Plānojiet ziemas barošanu, lai novērstu ganību izbradāšanu

Lopkopība

Lauksaimniecībā un lopkopībā nav vienas universālas metodes, un tas noteikti attiecas arī uz mēģinājumiem novērst ganību postījumus ziemā –  slikto laika apstākļu dēļ. Bijusī Pensilvānijas štata lopbarības speciāliste Džesika Viljamsone dalās ar astoņiem padomiem, kā palīdzēt novērst ganību degradāciju, vienlaikus nodrošinot, ka govis ir labi aprūpētas.

Saulainās rudens dienās ir grūti domāt par ziemas mēnešiem un ne tuvu ideālajiem barošanas apstākļiem, kas sākas līdz ar ziemu – lietu, aukstumu un sniegu.

Vietas izvēle – ziemas barošanas vietas izvēle ir ļoti svarīga, lai aizsargātu ganības turpmākajam ganību periodam. Ierobežojot dzīvniekus, vienā vietā tiek samazināts kaitējums pārējām ganībām. Ziemas barošanas vietai jābūt labi nosusinātai. Jāpievērš uzmanība tuvumā esošajiem vides resursiem, kas varētu būt jutīgi pret noteci. Piemēram: grāvji, dīķi, ūdenskrātuvju līči un palienes, kas varētu būt piesārņotas. Uzturot pietiekamu attālumu starp ziemas barošanas vietu un jutīgiem vides resursiem, noteci var filtrēt,  izmantojot augus starp abiem, lai novērstu piesārņojumu. Citi apsvērumi ziemas barošanas vietas izvēlē ir: pieejamība, tuvākā barības glabāšanas vieta un uzticama, tīra ūdens pieejamība liellopiem.

Barošanas ieteikumi – ir jāapsver barības piegādes metodes iespējamā ietekme uz ganībām. Kūtsmēslu koncentrācija un barības zudumi ir tikai divas jomas, kuras var uzlabot ar minimālu apsaimniekošanu. Mainot vietas, kur ganībās tiek baroti dzīvnieki, kūtsmēslu barības vielas visā nogabalā tiek sadalītas vienmērīgāk. To var viegli izdarīt, regulāri pārvietojot siena rituļu barotavas vai atritinot barības rituļus dažādās vietās. Dzīvnieku produktivitāte pieaugs, samazinot dubļu daudzumu, caur ko dzīvniekiem jāmīcās. Ir pierādīts, ka dienas pieaugums samazinās, palielinoties dubļu dziļumam. Turklāt, palielinoties dubļu dziļumam, palielinās vajadzība pēc enerģijas, un ikdienas pieaugums samazinās. Siena baratovas tips ietekmē barības zudumus. Ir zināms, ka barotavas ar cietu un stingru pamatu samazina barības zudumus un siena daudzumu ārpus barošanas vietas – ganībās.

Saimnieki varētu apsvērt iespēju izveidot laukumu intensīvai lietošanai, kas sagatavots, izmantojot ģeotekstila materiālu, ka arī apsvērt iespēju izveidot pastāvīgu zonu ar  cietu virsmu ziemas barošanai, nevis barot lopus ganībās. Labi nosusināta vieta, drošs attālums no visiem jutīgajiem vides resursiem būtu vislabākais risinājums.

Sadaliet izvēlēto barošanas vietu divās vai vairākās zonās

Sadalot izvēlēto vietu divās vai vairākās daļās, jūs iegūstat lielāku kontroli pār apstākļiem, kādos liellopi dzīvo ziemas barošanas laikā. Ierobežojot mājlopus dubļainā apvidū, pēc tam ielaižot tos sausākā vietā, kur viņi iepriekš nav bijuši, ir iespēja mazāk bojāt ganības.

1. Barošanas vieta

Barošanas vieta ir ļoti līdzīga pārvietojamām dzirdinātavām vasarā. Pārvietojot barības vietu pa ganībām, liellopi tiek novirzīti uz mazāk labvēlīgiem apvidiem vai aplokiem ar zemāku auglību, un tas novērš jebkuras konkrētās vietas pārmērīgu izbradāšanu.

2. Rituļu izbarošana

Ruļļu izrullēšana ir unikāls veids, kā izbarot apaļās ķīpas un novērst ganību bojājumus. Šī prakse palīdz barības vielas atgriezt atpakaļ augsnē, kā arī nodrošina mājlopiem iespēju izvēlēties labāko un augstākās kvalitātes lopbarību no ruļļiem, tomēr par to ir jāmaksā. Tas var novest pie lielas izšķērdības un lieliem barības zaudējumiem, atkarībā no barības kvalitātes – 15 līdz 50% no lopbarības daudzuma atkarībā no liellopu ganīšanās paradumiem.

3. Apaļās lauka barotavas

Cenšoties samazināt barības zudumus, var izbarot apļveida vai gredzenveida barotavās vai lopbarību sasmalcināt un barot guļvietās. Gredzenveida barotavas un pārvietojamās guļvietas var pārvietot un izmantot visā ganību teritorijā. Līdzīgi kā barošanas vieta, šī metode liek lopiem pārvietoties pa ganībām, mazinot bojājumus.

4. Lopbarības krājumi

Lai gan tagad jau ir par vēlu, lopbarības krājumi ziemas ganīšanai var būt lielisks veids, kā pagarināt ganību sezonu un ilgāk turēt liellopus ganībās, tās nebojājot.

Lopbarībai ir vajadzīgas 70 līdz 90 dienas augšanai pirms rudens augšanas sezonas beigām, lai ganībās varētu uzkrāt pietiekamu lopbarības daudzumu. Ganīšana pa porcijām palielinās jūsu uzkrātās lopbarības efektivitāti, samazinot izbradāšanu un atkritumus.

Viljamsone iesaka saglabāt vismaz 3 collas (7,62 cm) augstus rugājus, lai gan jūs ganiet augu miega sezonā. Pavasarī būs nepieciešami rugāji, lai sāktu ataugšanu.

5. Izvēlieties ganībām izturīgas lopbarības augu sugas

Izvēlieties lopbarības augu sugas, kas iztur skarbus, ne ideālus apstākļus ar blīvu sakņu sistēmu un augstu izturību pret biežu ganīšanu. Izvēloties izturīgākas sugas stādīšanai ganību vietās, jūs varat uzlabot šo ganību kvalitāti un ilgmūžību. Galu galā būs nepieciešami atjaunošanas darbi, bet izturīgu lopbarības augu sugu izvēle šajās vietās var pagarināt ganību lietderīgu izmantošanu starp atjaunošanas darbiem.

6. Izmantojiet strukturētas barošanas zonas

Strukturētās barošanas zonas ļauj labāk kontrolēt ziemas barošanas apstākļus. Norādot konkrētu barošanas zonu, guļvietas vai siena izbarosanas vietu, vai uzbūvējot ēku, lai nodrošinātu sausu patvērumu no nelabvēlīgem laika apstākļiem, jūs varat kontrolēt gan dzīves apstākļus, gan barības izdalīšanu. Betona pamatne nodrošina stabilu vietu mājlopiem. Pārsegums vai aizsardzība no vēja palīdzēs aizsargāt liellopus no nelabvēlīgiem laika apstākļiem.

Mēslus, kas sakrājass ap barošanas vietām, ir vieglāk savākt. Tos var kompostēt un nākamajā gadā izmantot kā mēslojumu pārējās ganībās. Rūpīga plānošana un vadība palīdzēs samazināt postījumus lopu ziemas barošanas laikā. Katram saimniekam vajadzētu analizēt savas iepriekšējās ziemas problēmas un novērtēt iespējas šogad tās nepieļaut.

Daiga Baltiņa,
LLKC lopkopības konsultante