Jūs atrodaties šeit

Zālēdāju projekta saimniecības

Lopkopība
Zālēdāju projekts

LLKC Lopkopības kompetenču centrs un Lopkopības nodaļa turpina veiksmīgi uzsākto izmēģinājumu programmu. Iepazīstinām ar saimniecībām, kas līdz šim darbojušās šajā jomā, un to īpašnieku viedokli par sadarbību Zālēdāju projekta ietvaros.

SIA “Ralle”

Specializācija: aitkopība.

Izmēģinājuma tēma: “Šarolē aitu izmantošanas iespējas Latvijā”.

Atrodas: Kandavas novada Kandavas pagastā.

Lopu skaits: ap 340 aitām kopā ar jēriem.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 90 ha, no tās pašu īpašumā – 11 ha.

Sējumu struktūra: sētie zālāji ap 20 ha.

Valdes priekšsēdētājs Ivars Frīdemanis: “Uzskatu, ka līdzdalībai Zālēdāju projektā ir tikai plusi, mīnusus nevaru nosaukt. Ja papildus jāpastrādā, tad tas ir darbs galvenokārt savas saimniecības labā. Izdodas arī uzzināt mazus knifiņus, kā labāk audzēt aitas. Lai gan mēs jērus regulāri sveram, izmēģinājuma laikā guvu pārliecību, ka tas jādara vismaz reizi mēnesī, un nepaslinkojot – pat varbūt divos mēnešos trīs reizes. It kā no malas šķiet, ka jēri aug normāli, bet svēršanas rezultāti var parādīt, kāda situācija ir ar parazītiem, un, ja to atklāj par vēlu, tad ir jau par vēlu. Labi ir arī tas, ka viesu uzņemšana fermu dienā mudina papildus rūpīgāk sakopt saimniecības teritoriju...”

Zemnieku saimniecība “Dārznieki”

Specializācija: piena un gaļas lopkopība.

Izmēģinājuma tēma: “Virsaugu ietekmes vērtējums uz zelmeņa attīstību sējas gadā un mēslošanas līdzekļu efektivitātes novērtējums daudzgadīgajos zālājos”.

Atrodas: Aizkraukles novada Aizkraukles pagastā.

Lopu skaits: ap 300 liellopiem kopā ar teļiem.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 230 ha, no tās pašu īpašumā – 180 ha.

Sējumu struktūra: kukurūza ap 30 ha, pārējiesētie zālāji.

Īpašniece Ilga Bērtulsone: “Man pašai vienmēr ir paticis braukt un paskatīties, kā strādā citās saimniecībās, jo katru reizi var “izlobīt” kādu noderīgu atziņu. Kad fermu dienā uzņemam cilvēkus no citām saimniecībām, protams, jārēķinās, ka mūsu darbu vērtēs “kā zem lupas”. Taču līdzdalība Zālēdāju projektā ir noderīga, jo mums pašiem bija interesanti vērot, kā konsultante Anita Anševica cirpa un mērīja zālāju paraugus. Paši jau arī veicam zālāju un mēslojuma analīzes, taču tagad to veica speciālisti, un bija noderīgi kopā izvērtēt, kāds bijis zālāju stāvoklis pavasarī un kā tas mainās atkarībā augu sastāva un mēslojuma lietošanas.”

Sagatavoja Dace Millere

Foto Galerija: 

Pievienot komentāru