Jūs atrodaties šeit
Kā pasargāt jaunaudzes no dzīvnieku postījumiem
Rudens ir īstais laiks, kad jāsāk veikt profilaktiskie pasākumi jaunaudžu aizsardzībai pret meža dzīvnieku postījumiem. Īpaša vērība jāpievērš egļu, priežu, apšu jaunaudzēm, kā arī stādījumiem neizmantotās zemēs.
Viens no meža atjaunošanas riskiem ir meža dzīvnieku (galvenokārt pārnadžu) dzinumu nokostas galotnes un sānu zari, kā arī stumbru bojājumi.
Zinātnieki izpētījuši, ka vienai stirnai ziemā ir nepieciešami 130 kg koku un krūmu dzinumu, vienam briedim − 650 kg, bet vienam alnim − 2430 kg!
Cerēt uz brīnumu, ka kāds no meža iemītniekiem neizvēlēsies tieši jūsu jaunaudzi mielastam, nebūtu prātīgi. Tādēļ laikus jāpadomā par tās aizsardzību. Ir vairāki veidi, kā to izdarīt.
Apstrāde ar repelentiem
Pieredze liecina, ka viens no efektīvākajiem aizsardzības veidiem ir kociņu apstrāde ar repelentiem, pazīstamākie no tiem ir Cervacol Extra, Plantskydd un Trico.
Cervacol Extra ir smērējama pasta, kuras sastāvā ir līmviela un silikāta smiltis. Ar repelentu tiek apstrādāti centrālās galotnes dzinumi aptuveni 5−10 cm no augšas. To lieto 2−3 kg uz 1000 stādiem atkarībā no koku sugas. Uz kociņiem tas saglabājas no apstrādes brīža līdz nākamā veģetācijas perioda vidum. Repelentu lieto rudenī pēc veģetācijas beigām ik gadu, kamēr kociņi izaug līdz pusotram metram, kad pārnadži vairs nevar tiem nokost galotnes. Cervacol Extra var iegādāties dārzkopības preču veikalos vai uzņēmumā Baltic Agro − 5 kg iepakojums maksā 28−30 eiro.
Plantskydd sastāvā ir sausās asinis − pulveris. Līdzeklis atbaida dzīvniekus ar specifisku smaku, kura tiem asociējas ar plēsēju klātbūtni un darbību. Ar 1 kg pietiek 1000 kociņu aizsardzībai, darbības laiks ir seši mēneši. Plantskydd var iegādāties arī interneta veikalā: e-saimniecība.lv − par 1 kg iepakojumu 22,80 eiro. Par Cervacol Extra pareizu lietošanu var noskatīties filmiņu interneta vietnē www.mkpc.llkc.lv.
Aizsardzības līdzeklis Trico ir lietošanai gatava ūdens emulsija uz aitu tauku bāzes. Preparāts darbojas kā atbaidīšanas līdzeklis, balstoties uz izmantotajām smaržvielām un garšas piedevām. Tas pieejams 5 un 10 litru fasējumā. Lieto 10−20 litrus uz hektāru atkarībā no kociņu izmēra. Aizsardzības efekts saglabājas līdz astoņiem mēnešiem. Par tā iegādi var uzzināt interneta vietnē www.aes.lv.
Jāatceras, ka visi iepriekš minētie aizsardzības līdzekļi jālieto sausā laikā pluss grādu temperatūrā.
Mehāniskie aizsardzības līdzekļi
Jaunaudžu aizsardzībai var lietot arī mehāniskos aizsardzības līdzekļus. Tā, piemēram, kopjot jaunaudzes, aizzāģē un aizlauž kociņus, veidojot dabisko barjeru. Pēdējā laikā populārs aizsardzības paņēmiens ir nemazgāta (pavēderes) aitu vilna, kuru uzliek pa piciņai uz jaunajiem kociņiem, lai meža dzīvniekiem šādi apstrādāti stādījumi nešķiet pievilcīgi.
Vēl viens no iespējamiem risinājumiem stādu galotņu aizsardzībai ir dažādu krāsu klipši. Tie ir viegli izmantojami, – lai kociņam uzstādītu šo palīglīdzekli, nepieciešamas vien dažas sekundes. Kopjot jaunaudzi, tie ir viegli pamanāmi, un nejauši tos nenozāģēsiet. To cena ir 15 eiro par 100 gabaliem, var lietot vairākkārt. Vairāk par tiem var uzzināt “Meža Avīzē”.
Kociņu stumbru aizsardzībai var lietot dažādus sietus, spirāles un citus līdzekļus.
Efektīvs, bet samērā dārgs jaunaudžu aizsardzības paņēmiens ir platību iežogošana.
Pieredze liecina, ka aizsardzības līdzekļi palīdzēs aizsargāt jaunaudzes gadījumos, kad meža dzīvnieku blīvums būs optimāls. Tādēļ meža īpašniekiem jāsadarbojas ar vietējiem mednieku kolektīviem un jānoslēdz sadarbības līgumi. Postījumu gadījumā var vērsties vietējā pašvaldības Medību koordinācijas komisijā. Tikai kopīgiem spēkiem varēs pasargāt jaunaudzes no meža dzīvnieku postījumiem.
Sarmīte Grundšteine,
MKPC direktora vietniece informācijas un apmācību jomā
Foto: MKPC arhīvs, Ar Cervacol Extra apstrādi veic sausā laikā pluss grādu temperatūrā