Jūs atrodaties šeit
Govju komforta prasības kūtī
Domājot par ganāmpulku un govju mītņu paplašināšanu, visvairāk apspriežamie jautājumi ir komfortabla vieta dzīvniekiem un nepieciešamie kapitālieguldījumi.
Precīza un pārdomāta plānošana ir vairāk nekā nepieciešama, jo katra kļūda govju komforta nodrošināšanā nesīs lielus zaudējumus nākotnē. Saimnieki bieži brīnās, kā tas var notikt, ka pie līdzvērtīgas barības bāzes vienā saimniecībā piens tek un govis ir veselīgas, otrā – rezultātu nav. Maksimāls komforts govīm mītnēs ir šī noslēpuma atslēgas vārds.
Kūts būvēšana vai rekonstrukcija – tas ir kompromiss starp vēlmēm un iespējām. Šoreiz pieminēšu pamatlietas, kas ir jāievēro nepiesietās turēšanas kūtīs un kuras nedrīkstam ignorēt plānojot, rekonstruējot vai uzlabojot govju mītnes.
1. Vieta
Vieta ir pirmais, kas jāsarēķina – katrai govij nepieciešami vismaz 8–10 m2, ieskaitot ejas un barības galdus.
2. Ventilācija
Gaisa plūsma ir nākamais vitāli svarīgais faktors, bet Latvijā tam bieži nepievēršam pietiekamu uzmanību.
- Nevajag jaunceltni „lipināt” pie jau esošajām būvēm. Tas var izjaukt dabīgās gaisa plūsmas un nebūs iespējams nodrošināt pietiekamu ventilāciju. Kūts sānu malai jāatrodas pēc iespējas perpendikulāri valdošajiem vējiem.
- Sānu malās atvērtajai daļai jābūt 2,5–4 m augstai atkarībā no kūts platuma un govju skaita (0,75 m uz govju guļvietas rindu).
- Pieaugušai govij nepieciešamais svaigā gaisa daudzums vasarā ir 280 m3/stundā, bet un ziemā – 133 m3/stundā.
- Ventilācijas sistēmas konkrētās prasības un izmērus, protams, ietekmēs jumta laidums, slīpums, augstums, bet ventilācijas atvērumam jumta korē jābūt 2% no kūts platuma.
3. Guļvietu skaits un dizains
• Govīm diennaktī kopā ir jāguļ pietiekami ilgs laiks, lai tās būtu atpūtušās un veselīgas, ar spēcīgu imūnsistēmu. Govs diena ir sadalīta daudzos ciklos (ēšana, dzeršana, gulēšana), tāpēc barībai un ūdenim ir jābūt brīvi un ērti sasniedzamam no jebkuras guļvietas kūtī. Minimālais laiks, kas govij ir jāpavada, guļot guļvietā, ir 12 stundas, optimālais – 13–14 stundas, ideālais – 17–18 stundas. Katra papildus stunda virs minimuma govs diennakts izslaukumu palielinās par 0,5–1 kg piena no govs dienā.
• Vislabākais būtu uz 90 govīm plānot 100 guļvietas atbilstoši govju lielumam.
• 700 kg smagai melnraibajai Holšteinas šķirnes govij nepieciešamie guļvietas izmēri ir 1,28 m platumā un 1,80 m garumā. Lai govis guļvietās gulētu taisni nevis pa diagonāli, aiz krūšu balsta jābūt vismaz 50–85 cm uz priekšu un 100 cm augstumā bez šķēršļiem, kas varētu traucēt izklupienam piecelšanās brīdī.
• Govju guļvietām ir jābūt mīkstām. Guļot uz cietas pamatnes, tiek traucēta asins plūsma caur tesmeni.
• Betonētajām guļvietām ir jābūt ar 2–3 grādu slīpumu un jāatrodas ne augstāk par 20 cm no mēslu ejas.
• Ja nepietiek pareiza izmēra guļvietu, govis negrib gulēt guļvietās un tām ir lielāka iespējamība klibot, saslimt ar mastītu, kā arī pasliktinās auglības rādītāji.
• Jūs tikai un vienīgi finansiāli iegūsiet, ja pareizi izplānosiet kūti un atbilstoši govju lielumam ierīkosiet guļvietas.
4. Ejas
Palielinoties govju skaitam kūtī, ir jānodrošina brīva govju kustība, bez šķēršļiem, tāpēc eju platumam starp guļvietu rindām jābūt 3 m un pie barības galda – 4 m.
• Katrai govij nepieciešamais barības galda garums ir 0,7m, arī ūdenim ir jābūt brīvi pieejamam. Tas nozīmē, ka 10% govju no grupas ir jāspēj vienlaikus dzert, vienai govij paredzot 10–20cm dzirdnes garumu.
• Rūpīgi ir jāizplāno govju kustība uz slaukšanās zāli, pie barības galda un dzirdnēm un pats ātrākais ceļš atpakaļ uz guļvietām.
5. Slaukšanas zāle
Bieži saimnieki mēģina paplašināt ganāmpulkus, nesamērojot to ar slaukšanas zāles lielumu. Slaukšanās laiks ar gaidīšanu slaukšanas zālē nedrīkst pārsniegt 2 stundas dienā. Pie mums gan lielākoties laiks tiek pārtērēts, lēni strādājot slaukšanas zālē, tāpēc slaukšanas laiks vienai grupai pagarinās.
Būtiskākie pamatnosacījumi govju komfortam kūtī:
• pietiekama ventilācija un gaisa plūsma;
• lielāks atbilstoša izmēra guļvietu skaits nekā govju skaits grupā;
• pareizi saplānota govju kustība jeb plūsma;
• pārdomāta darbaspēka un slaukšanas zāles efektivitāte.
Kāds angļu zemnieks pastāstīja, ka, paplašinot kūti līdz 400 slaucamajām govīm, guļvietas tika saplānotas ar pietiekamu vietu izklupienam govīm pieceļoties, lai govis gulētu taisni un mazāk mēslotos stāvvietās. Govīm ieejot jaunajās guļvietās, būtiski samazinājās kāju atspaidījumi un mastīti. Bijis acīmredzams, ka govis jūtās labi rekonstruētajā kūtī, kur eju platumi bija 3,5 un 4,8 m. Rekonstruētajā daļā stundu pirms slaukšanās 92% govju gulēja guļvietās, salīdzinājumā ar 60% vecajā kūts daļā, un mastīti samazinājās no 26% uz 19%. Tas bijis pārsteigums saimniekiem, cik būtiski un ātri uzlabojušies govju veselības rādītāji.
Par būtisku somatisko šūnu skaita samazinājumu vidēji ganāmpulkā no 300–400 tūkstošiem līdz rādītājam zem 100 tūkstošiem stāsta arī viens Latvijas zemnieks. Samazinājums noticis, pateicoties pareizāk izplānotai ventilācijai un atbilstošam kūts augstumam jaunajā kūtī, jo turēšana nepiesieti un uz smiltīm notika arī iepriekšējā kūtī.
Silvija Dreijere,
LLKC lopkopības konsultante
Pievienot komentāru