Jūs atrodaties šeit
Atskats uz konferenci “Grāmatvedība 2022 – no nodokļiem līdz digitalizācijai”
2021. gada 9. novembrī aizvadīta grāmatvedības un nodokļu jautājumiem veltītā konference “Grāmatvedība 2022 – no nodokļiem līdz digitalizācijai”. Konferences lektoru stāstījumos apskatīti gan nodokļu jomā gaidāmie jaunumi, gan jaunā Grāmatvedības likuma prasības, gan arī jautājumi, kas saistīti ar attālināto tirdzniecību.
L. Puriņa, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja
“Jaunumi nodokļu jomā 2022”
R. Biedrītis, SIA Graudu spēks vadītājs,
“Zemnieka grozs” pieredzes stāsts par ceļu līdz attālinātajai tirdzniecībai
A. Brutāns, SIA Mirror3dArt valdes loceklis
Mirror3dArt pieredze, tirdzniecībai izmantojot Etsy platformu
D. Platacs, PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta Otrās patērētāju kolektīvo interešu uzraudzības daļas vadītājs
Kas ir distances tirdzniecība un kas jāievēro, pārdodot preces attālināti
Atbildes uz jautājumiem:
1. Kas ir tas, kur pārdevēji visbiežāk "kļūdās", saistībā ar šiem distances līgumiem?
- Netiek ievērotie apsolītie piegādes termini.
- Netiek nodrošināta informācija par pārdevēju un cita distances līguma noteikumu informācija.
- Netiek nodrošinātas efektīvas saziņas iespējas – e-pasts, tālrunis.
- Netiek veikta atbilstoša patērētāju sūdzību risināšana.
- Netiek sniegta informācija par distances līguma noteikumiem uz pastāvīgā informācijas nesēja.
- Netiek sniegta informācija par patērētāja likumīgajām atteikuma tiesībām (atteikuma tiesību izmantošanas kārtība, situācijas, kurās patērētājs nevar izmantot atteikuma tiesības, atteikuma veidlapa).
- Tiek sniegta normatīvajiem aktiem neatbilstoša informācija par atteikuma tiesībām (nepamatota atsaukšanās ux atteikuma tiesību izņēmumiem, maksām, kas paredzētas par atteikuma tiesību izmantošanu – iepakojuma atvēršana, bojāšana, preces lietošana (izmēģināšana), par piegādes izmaksu ieturēšanu u.tml.)
- Tiek ierobežotas patērētāja likumīgās atteikuma tiesības – tiek kavēta vai netiek atmaksāta patērētāja veiktā pirkuma maksa, netiek atmaksāta preces piegādes maksa, tiek pieprasīta kompensācija vai līdzīga maksa, ja preces iepakojums ir atvērts, ja pārdevējs vienpusēji uzskata, ka prece bojāta u.tml.
2. Kas ir tas, ko pircējs lielākoties nezina saistībā ar distances līgumiem?
- Patērētāji bieži neapzinās, ka viņiem ir likumā noteiktās atteikuma tiesības.
- Patērētāji un arī tirgotāji bieži neapzinās, ka paralēli ražotāja vai pārdevēja garantijai (komerciālajai garantijai), patērētājiem ir arī likumā noteiktās tiesības situācijām, kad prece neatbilst līguma noteikumiem (2 gadu laikā no preces piegādes dienas).
3. Vai AT preču atgriešana darbojās gan fiziskām, gan juridiskām personām? 14 dienas?
- Likumā paredzētās atteikuma tiesības ir tiesīgi izmantot tikai patērētāji (tikai fiziskas personas, kuras preces/pakalpojumus iegādājas mērķiem, kuri nav saistīti ar saimniecisko vai profesionālo darbību).
- Juridiskajām personām atteikuma tiesības tirgotāji var piedāvāt līdzīgas līgumiskas tiesības, taču tās nebūs likumīgās patērētāja atteikuma tiesības un to apjoms un izpildes kārtība būs atkarīga no tirgotāja piedāvātajiem noteikumiem.
4. Kas notiek, ja preci sabojā pārvadātājs? Pārdevējs izsūta veselu preci, pircējs saņem bojātu- vai noteikta pārvadātāja atbildība arī?
- Ja pārdevējs ir piedāvājis viņa noteiktus piegādes veidus (piegādātājus), tad līdz brīdim, kad prece ir piegādāta patērētājam, ir atbildīgs pārdevējs. Ja patērētājs, saņemot preci, ir konstatējis tās bojājumus, viņam ir tiesības nepieņemt šādu preci, kā arī, ja prece tomēr ir pieņemta, tad vērsties pie pārdevēja saistībā ar iebildumiem par preces kvalitāti. Pārdevējam profesionālās rūpības ietvaros distances līguma noteikumos ir jāparedz informācija / noteikumi / kārtība, ko patērētājam jāņem vērā šādos gadījumos, kā arī jānodrošina atbilstoša šādu sūdzību risināšana.
- Attiecības starp pārdevēju un viņa noteiktajiem piegādātājiem par preču kvalitātes zudumu piegādes laikā ir risināmas, neierobežojot patērētāja tiesības saņemt pasūtīto preci atbilstošā kvalitātē un līgumā paredzētā termiņā (vai tā objektīvā pagarinājumā, ja tas atbilst konkrētai situācijai).
- Ja patērētājs pats ir pieprasījis tādu piegādes veidu, kas ir atkarīgs tikai no viņa paša izvēles un nav pārdevēja piedāvātās piegādes izvēles veids, tad pārdevējs ir atbildīgs par preces kvalitāti līdz brīdim, kad prece nodota patērētāja norādītajam piegādātājam.
5. Kā ir ar individuāli izgatavotu preci kura ir izgatavota tieši priekš konkrētā pircēja?
- Ja prece ir izgatavota vai nepārprotami personalizēta atbilstoši patērētāja individuālajām prasībām, tad likumā noteiktās atteikuma tiesības patērētājs izmantot nevar. Taču šādā gadījumā patērētājs pirms līguma noslēgšanas un līguma noteikumos par to ir jāinformē.
- Saistībā ar šo atteikuma tiesību izņēmumi tomēr svarīgi ņemt vērā to, kā katrā konkrētā gadījumā pārdevējs var pierādīt preces izgatavošanu pēc patērētāja individualizēta vai nepārprotami personalizēta pieprasījuma. Pasūtījuma komplektācija atbilstoši dažādām interneta veikalā piedāvātām precēm (pasūtījuma komponentēm) ne vienmēr var atbilst šāda izņēmuma piemērošanai.
6. Vai pircējs drīkst atteikties no preces un to atgriezt atpakaļ, ja precei nav konstatēts nekāds brāķis?
- Ja patērētājs izmanto atteikuma tiesības, viņam nav pienākums pamatot to, kādēļ viņš atsakās no konkrētās preces/līguma, bet viņam ir jārēķinās ar pienākumu pierādīt, ka atteikuma tiesības ir izmantotas (paziņojums par atteikumu ir nosūtīts/iesniegts) atteikuma tiesību termiņā, kā arī patērētājam uz sava rēķina ir jāatdod vai jānosūta prece atpakaļ.
- Ja patērētājs preci atteikuma tiesību termiņā ir lietojis vairāk, nekā tas nepieciešams preces īpašību un rakstura noskaidrošanai un tā rezultātā precei ir radies vērtības zudums, tad pārdevējs ir tiesīgs vērst prasību pret patērētāju. Ja šādu prasību patērētājs neatzīst, tad tās panākšanai pārdevējam jāvēršas tiesai, bet vienpusēju ieskatu dēļ pārdevējs nav tiesīgs.
I. Kupcova, VID Nodokļu pārvaldes Attīstības daļas Procesu pārraudzības nodaļas procesu vadītāja
Nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrēšanas pienākums un kārtība
Atbildes uz jautājumiem:
1. Ja tiek ar busu vadāta produkcija pie klientiem, kur viņi nopērc preci. (brauc katru dienu noteiktā maršrutā, pie vairākiem klientiem). Vai tā skaitās izbraukuma pakalpojums?
Jā, šīs ir klasiskais piemērs struktūrvienības veidam “Izbraukuma pakalpojums”
2. Jāreģistrē katra tirgus vieta?
Ja tās ir pastāvīgās tirdzniecības vietas, kurās regulāri tiek tirgotas preces (ir nomas līgumi, tirgus vietu abonementi vai saimnieciskā darbība notiek NM NĪ) tad katra šāda saimnieciskās darbības vieta jāreģistrē VID kā struktūrvienība. Bet, ja runa ir par izbraukuma tirdzniecību – šodien esmu vienā vietā, bet rīt – citā, un daru to regulāri – tad tā ir struktūrvienība “Izbraukuma pakalpojums”.
L. Kelmere, LLU un Ekonomikas un Kultūras Augstskolas vieslektore, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente
Attaisnojuma dokumentu noformēšana, pārdodot preces attālināti
Atbildes uz jautājumiem
1. Preci pārdod Facebook platformā, nauda ienāk uzņēmuma bankā. Piegāde caur omnivu. Piegādes dokumenta nav. Vai tas ir pareizi?
Jautājumā trūkst norāde, uz kāda dokumenta pamata pircējs veic apmaksu.
Ja pircējam tiek izsniegta preču pavadzīme-rēķins, kas noformēts atbilstoši normatīvo aktu prasībām, un šajā dokumentā ir iekļauti normatīvajos aktos prasītie rekvizīti, kas nepieciešami nodokļa rēķinam un preču piegādes dokumentam, kā arī šajā dokumentā ir norādīts, ka piegādes veids ir "piegāde ar kurjeru vai uz Omniva pakomātu" un pārdevējam ir dokuments, kas apliecina konkrētā sūtījuma nosūtīšanu un ir atskaites informācija no Omnivas (sms vai e-pasts), ka sūtījums ir piegādāts adresātam, tad šādā gadījumā darījums būs korekti noformēts. Ja jautātājs ir juridiskā persona, tad ir pienākums šo kārtību atrunāt grāmatvedības organizācijas dokumentos.
Vēršu uzmanību, ka, vispārējā gadījumā, vietai, kur notiek tirdzniecība nav ietekmes uz normatīvajos aktos noteikto attaisnojuma dokumentu, preču piegādes dokumentu un nodokļu rēķina noformēšanu. Respektīvi, darījumu pamatojošiem dokumentiem ir jābūt. Ir atļauts izmantot kombinētos dokumentus, piemēram, preču pavadzīmi-rēķinu.
2. Es transportēju savu produkciju no ražošanas uz tirgu, vai man ir jāuzraksta piegādes akts?! Pateicos jau iepriekš! Paldies!
Vispārējā gadījumā, precei, pārvietojoties no punkta A un punktu B ir jābūt preces pavaddokumentam jeb preču piegādes dokumentam. Arī policija nereti aptur kravas a/m, lai pārliecinātos, ka pārvadāmajai precei ir legāla izcelsme un ir zināms tās īpašnieks, kā arī zināms gala mērķis, kur precei ir jānokļūst. Šī prasība neattiecas uz fizisko personu privāto mantu.
Ministru kabineta 21.10.2003. noteikumi Nr. 585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" piešķir atvieglojumu tikai lauksaimniekiem un sekojošā veidā: "Lauksaimniecības produkcijas ražotāji preču piegādes dokumentu var nesagatavot par preču izsniegšanu citai uzņēmuma struktūrvienībai vai atbildīgajai personai, vai vietai, kur saskaņā ar uzņēmuma vadītāja noteikto kārtību tiek veikta preču glabāšana un uzskaite.".
Ja jautājuma uzdevējs ir lauksaimniecības produkcijas ražotājs un tirgū ir reģistrēta struktūrvienība, kurā notiek arī preču glabāšana un uzskaite, tad var izmantot šo atvieglojumu. Tomēr, ir svarīgi pievērst produktu, vai attiecīgajam produkcijas veidam nav noteiktas prasības citos normatīvajos aktos.
Piemēram, kā preču pavaddokumentu var izmantot saskaņā ar attiecīgo preču apriti vai tirdzniecību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, piemēram: MK 03.05.2017. noteikumos Nr. 235 «Prasības olu apritei nelielā apjomā» vai MK 19.02.2019. noteikumiem Nr. 73 «Prasības govs un kazas svaigpiena apritei nelielā apjomā» u.c.
L. Beķere, LR Grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece
Svarīgākais uzņēmumu vadītājiem par jauno Grāmatvedības likumu
I. Leibus, LLU Finanšu un grāmatvedības institūta profesore
Pašnodarbinātā VSAOI – problēmas un iespējamie risinājumi
Atbildes uz jautājumiem
1. Vai pensionāram jāveic 10% pensiju apdrošināšanai, ja ir pašnodarbinātais?
Uz pašnodarbinātajiem pensionāriem var attiecināt divus izņēmumus:
- vispār neveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (ne 29,36%, ne 10%), ja gūst no ienākumu no paša saražotās produkcijas, sava nekustamā īpašuma apsaimniekošanas vai autoratlīdzības;
- nemaksā minimālās sociālās iemaksas no minimālās algas, tātad arī apliecinājumu VID-am par prognozētajiem ienākumiem pensionāri nesniedz!
Tātad pašnodarbinātajam pensionāram, kurš nav lauksaimnieks, sava nekustamā īpašuma apsaimniekotājs vai autoratlīdzības saņēmējs, jāmaksā sociālās iemaksas pēc abām likmēm: 29,36%, kā arī 10% pensiju apdrošināšanai atbilstoši likumam "Par valsts sociālo apdrošināšanu".
2. Kā darba devējs var pārliecināties, ka studentam līdz 24 gadu vecumam netiks aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas. Vai studijas ir pilna vai nepilna laika?
Informāciju par darbiniekiem vai pašnodarbinātajiem, kuriem pienākas atbrīvojums no minimālajām sociālajām iemaksām, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) saņems no attiecīgās valsts iestādes. Informāciju par skolēniem un studentiem sniegs Izglītības un zinātnes ministrija. Darba devējs to var uzzināt - lūdzot studentam atnest izziņu no augstskolas.
3. Par B slimības lapu, ja pašnodarbinātais un arī darba ņēmējs, oktobrī sācis slimot, slimo vairāk par 10 dienām, darba devējs var nerēķināt par slimošanas periodu VSAOI minimālās iemaksas?
Ne darba devējs, ne pašnodarbinātais pats minimālās sociālās iemaksas nerēķina, bet maksā VSAOI no faktiskajiem ienākumiem. Aprēķinu veiks VSAA. Par tām kalendārajām dienām, par kuru būs noformēta slimības lapa, VSAA minimālās sociālās iemaksas neaprēķinās.
4. Par Sezonas laukstrādnieku - Lai ieskaitītu mēnesi darba stāžā, cik dienas (stundas) vismaz sezonas laukstrādniekam ir jānostrādā mēnesī?
Darba ņēmējam, ieskaitot sezonas laukstrādnieku, pensijas stāžu aprēķina par tām kalendāra dienām, kurās ir darba attiecības. Tātad, tikai tad, ja darba attiecības būs visu mēnesi, stāžs būs viens kalendāra mēnesis.
5. Esmu pašnodarbinātais, ja esmu arī darba ņēmējs, vai man ir kādas atlaides sociālā nodokļa aprēķinā?
Nē, no katra ienākuma veida jāmaksā VSAOI.
6. Kā pašnodarbinātais - graudu audzētājs šogad rēķinās VSAOI?
Ja Saeima pieņems grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", tad līdz 2022. gada 17. janvārim pašnodarbinātie lauksaimnieki iesniegs Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojumu, kurā aprēķinās sociālās iemaksas par 2021. gada 4. ceturksni no vismaz 500 eiro un iemaksas pensiju apdrošināšanai par ienākumiem 2021. gadā, līdzīgi kā iepriekšējos gados. Atšķirsies aprēķins pensiju apdrošināšanai, jo par ienākumu (peļņu), kas gūts 1. pusgadā aprēķinās 5%, bet par ienākumu (peļņu), kas gūts 2. pusgadā, aprēķinās 10% iemaksas.
Savukārt par 2021. gada 3. ceturksni iesniegto ziņojumu lauksaimnieki varēs precizēt līdz 2022. gada 1. februārim, atstājot iemaksas, kas aprēķinātas, piemērojot 31,07% likmi, bet dzēšot aprēķinātās 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai (par jūliju, augustu, septembri). Precizējot aprēķinu, izveidosies iemaksu pārmaksa, kuru varēs izmantot turpmāko maksājumu segšanai.
Lai nekļūdītos ar aprēķinu, ieteicams vispirms izlabot 3. ceturkšņa ziņojumu un tikai pēc tam aizpildīt to par 4. ceturksni!
7. Kas skaitās `lauksaimnieks`? Ja man ir mazdārziņš, izaudzēju un pārdodu 5 kg gurķu, vai varu likt tos žurnālā ailē - ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas?
Ja VID ir reģistrēts saimnieciskās darbības veids – lauksaimnieciskā ražošana, tad – jā! Tomēr tas nedod nodokļu atvieglojumus pārējiem ienākumiem no saimnieciskās darbības, jo atvieglojumi ir par ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas. Turpmāk Lauku atbalsta dienests katru gadu līdz 1. decembrim sniegs VSAA informāciju par LAD maksājumu saņēmēju datubāzē iekļautajām fiziskajām personām, ZS, ZvS, IK un IU, kas kārtējā gadā ir saņēmuši valsts un ES atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai. Tikai tiem būs iespēja aprēķināt 10% sociālās iemaksas pensijai no gada, nevis katra mēneša ienākuma.
8. Ja uzņēmumā nav ienākums minimālās algas apmērā, sociālo nodokli nemaksā?
Ja īpašnieks saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" maksā VSAOI kā pašnodarbinātais un vienlaikus nekur nav darba attiecībās, tad viņam ir iespēja iesniegt VID apliecinājumu, ka viņa plānotais ienākums ir mazāks par minimālo algu mēnesī. Tādā gadījumā maksā VSAOI no faktiskā ienākuma, t.i., ja 2021. gadā ienākums mēnesī ir mazāks par 500 eiro, tad maksā 10% no faktiski gūtā ienākuma.
I. Palmbaha, Agile Finance Advisors valdes locekle
Ieteikumi digitalizācijas procesa sekmīgai uzsākšanai un turpināšanai
Pielikums | Izmērs |
---|---|
dainis_platacs.pdf | 1.15 MB |
i_kupcova.pdf | 1.12 MB |
i_leibus.pdf | 911.01 KB |
ilze_palmbaha.pdf | 1.17 MB |
l_bekere.pdf | 632.99 KB |
l_kelmere.pdf | 399.77 KB |
r_biedritis.pdf | 801.68 KB |
lpurina_nodokli2022.pdf | 538.21 KB |