Jūs atrodaties šeit
Gaļas liellopu vaislas teles izaudzēšanas ekonomika
Vaislas dzīvnieku audzēšanā sīkumu nav. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar SIA “Lāses AM” gaļas liellopu saimniecību “Kolumbi” no 2019. gada realizē demonstrējumu ar mērķi saimniecībā iegūtās Limuzīnas šķirnes teles izaudzēt kā ļoti kvalitatīvu Limuzīnas šķirnes vaislas materiālu.
Kā viens no noteicošajiem faktoriem izvirzīts demonstrējumā iesaistīto dzīvnieku precīza ēdināšana, taču tika analizēti citi ne mazāk būtiski faktori, tādi kā ģenētikas nozīme, apsaimniekošanas kvalitāte. Demonstrējuma laikā veikti trīs atkārtojumi, kuros iekļauti 60 dzīvnieki.
Pateicoties saimniecības vadības un darbinieku ieinteresētībai, precīzai paredzēto pasākumu realizācijai, izdevās ievākt vērtīgus datus. Saimniecības vadība norāda, ka sadarbības ar LLKC speciālistiem un gadu gaitā uzkrāto praktisko zināšanu dēļ “Kolumbus” var saukt par demonstrējumu saimniecību, kur tiek iztirzāts ne viens vien jautājums par aktuālām un tēmām gaļas lopkopības nozarē.
Saimniecībā Limuzīnas šķirnes dzīvnieku audzēšanu sāka 2016. gadā, kad ganāmpulks tika ievests no Vācijas. Atlasot dzīvniekus, tika ņemta vērā dažādās izcelsmes ģenētika, piemeklēts viendabīgs eksterjers, lai nodrošinātu stipru, izlīdzinātu ganāmpulka kodolu uz ilgu laiku. Limuzīnas ganāmpulks sastāv no 18 neradniecīgām līnijām. Kā viens no galvenajiem šķirnes audzēšanas mērķiem saimniecībā noteikts tolo dzīvnieku līnijas ģenētikas izkopšana, paralēli nodrošinot nepārtrauktu ganāmpulka vaislas materiāla uzlabošanu, vēršot uzmanību uz galveno Limuzīnas šķirnes īpašību saglabāšanu. Šīs šķirnes zīdītājgovis izceļas ar labiem auglības rādītājiem, labām mātes īpašībām, kā arī iespēju iegūt teicamu kautiznākumu. Saimniecībai ir būtiski, lai ganāmpulku papildinātu tikai paši kvalitatīvākie dzīvnieki, tāpēc īpaša uzmanība tiek veltīta dzīvnieku atlasei ar mērķi papildināt zīdītājgovis ganāmpulkā.
Saimniecības prioritāte ir kvalitatīvs ģenētiskais materiāls un teļu augšanas rādītāji, līdz ar to datu ieguvi demonstrējumam nebija problēmu nodrošināt. Būtiski ir dzīvmasas pieauguma rādītāji (kg/d), kvalitatīvo īpašību pārmantojamība no tēva puses, mātes pienīgums, auglības rādītāji – dzīvnieka vecums pirmās atnešanās brīdī, vēlākā laikā – starpatnešanās intervāls, mūža ilgums, eksterjera vērtējums un temperaments.
Vaislas dzīvnieku audzēšanā sīkumu nav. Vaislas liellopi un to pēcnācēji tiek nodrošināti ar kvalitatīvu sabalansētu barības devu, barība tiek sagatavota barības mikserī, kas nodrošina labāku barības uzņemšanu, nerada lopbarības zudumus. Dace Meldere skaidro – kopš barība tiek sagatavota mikserī, barības ekonomija ir 8–15 % no patēriņa kopējā apjoma. Saimniecībā daudz ieguldīts, lai nodrošinātu kvalitatīvu dzīvnieku apsaimniekošanu: labturības prasībām atbilstošas guļvietas, pakaišus, ventilāciju, dzīvniekiem paredzēto kopējo platību.
Saimniecībā visi dzīvnieki tiek grupēti pēc to audzēšanas mērķiem un fizioloģiskā stāvokļa, visi mērķi tiek realizēti tā, lai iegūtu kvalitatīvu teļu gadā, dzīvniekam jābūt ar labu augšanas un attīstības potenciālu.
Demonstrējuma laikā saimniecība sāka demonstrējumam paredzētās telītes piebarot ar graudu barību neilgi pēc dzimšanas un to turpināja līdz 200 dienu vecumam. “Kolumbu” saimniece jau iepriekš teorētiski zināja par priekšrocībām, ko dod šāda piebarošana, bet līdz šim nebija sasparojusies pamēģināt to praktiski. Kā norāda saimniece Dace Meldere – piebarošana ganībās ļoti ietekmē jaundzīvnieku skeleta, muskuļu attīstību, dzīvnieki veidojas ar izlīdzinātāku eksterjeru, izteiktāku muskuļojumu kopumā.
Demonstrējuma laikā īpašu uzmanību pievēršot Limuzīnas šķirnes telēm, esam uzkrājuši atziņas, ka, nodrošinot atbilstošus turēšanas un ēdināšanas apstākļus, mākslīgo apsēklošanu Limuzīnas šķirnes telēm var sākt vidēji 17 mēnešu vecumā. Grūsnība tika konstatēta 19 mēnešu vecumā. Tiesa, iepriekš rūpīgi tika izvērtēta vaislas gatavība, dzīvmasa, kam jābūt atbilstošai apsēklošanas uzsākšanai, un krustu augstums.
Sēklošanas reižu skaits telēm vidēji sasniedz 1,3 reizes, bet ganāmpulkā kopumā 1,2 reizes. Starpatnešanās intervāls, kam ir būtiska nozīme, izvērtējot saimniecības ekonomiskos rādītājus, “Kolumbos” Limuzīnas šķirnei 2021. gadā bija 343 dienas (2018. gadā 380 dienas; 2019. gadā 348 dienas, 2020. gadā 342 dienas).
No demonstrējumā iesaistītajiem dzīvniekiem 25 % tika pārvirzīti nobarošanai, jo pēc izvērtēšanas nācās pieņemt lēmumu tos vaislas ganāmpulka papildināšanai neatstāt. Iemesli bija dažādi, galvenokārt dzīvnieka raksturs un eksterjera kļūdas skeleta struktūrā.
Teles, kas tika novirzītas nobarošanai, tika audzētas līdz 20–22 mēnešu vecumam, kad bija sasniegušas dzīvmasu ap 600 kg. Limuzīnas šķirnes telēm izkāvums bija 60 %, kas nozīmē, ka ieguva vidēji 360 kg gaļas, liemeņa vērtējums 30 % gadījumu atbilda U2 klasei, bet 70 % U3 klasei. Šādus liemeņus realizējot, vidējā cena par attiecīgās kvalitātes kautķermeni sasniedz 3,60 eiro/kg.
Tā kā Limuzīnas šķirnes ganāmpulku saimniecība nav plānojusi palielināt, tad tirgū tiek realizētas teles, kas ir izaudzētas, apsēklotas un kurām ir konstatēta grūsnība, vienas teles cena ir ap 1700 eiro, šīm telēm gribētāju netrūka. Citu saimniecību pārstāvji atzina, cik svarīgs ir šo dzīvnieku eksterjeram un šķirnei atbilstošais tipiskums, izteikti mierīgs temperaments, ātra adaptēšanās spēja jaunā vidē.
Jāpiezīmē, ka Limuzīnas šķirnes dzīvniekiem pieprasījums pieaug arī citviet Eiropā. Vācijā šī gada sākumā 6–10 mēnešus vecas Limuzīnas šķirnes teles cena ir 1300–1500 eiro, bet teles ar konstatētu grūsnību cena var pārsniegt 2000 eiro.
Latvijas tirgū Limuzīnas šķirnes telei cena pēc atšķiršanas svārstās ap 1000 eiro, īpaši pieprasīti ir bezragu (toli) ģenētikas dzīvnieki. Tolie dzīvnieki gada vecumā tirgū var tikti realizēti par 1300 eiro.
Demonstrējuma laikā saimniecībā veikta izmaksu uzskaite, teļus piebarojot no 0. līdz 220. dienai, jeb līdz atšķiršanai no zīdītājgovs. Šajā periodā izmaksas viena teļa piebarošanai bija vidēji 110 eiro jeb 50 centi dienā (piebarošana vienam teļam pie zīdītājgovs).
Veikti arī barības izmaksu aprēķini dzīvniekiem, sākot no atšķiršanas līdz 12 mēnešu vecumam, tie vidēji bija 1,95 eiro dienā. Savukārt no 12 mēnešu vecuma līdz brīdim, kamēr tele ir atnesusies, izmaksas uz vienu dzīvnieku dienā bija vidēji 2–2,35 eiro (445 dienas vai teles vecums 27–28 mēneši, kad notiek pirmā atnešanās, izmaksas sastādīja vidēji 1045,75 eiro). Līdz ar to kopējās izmaksas par vienas teles izaudzēšanu bija ap 1440 eiro.
Tā kā saimniecībā bija divas demonstrējuma grupas ar dzīvniekiem no 12 mēnešu vecuma, kur vienu grupu piebaroja ar miltiem, bet otrai tos nedeva, tad nedaudz lielākas izmaksas bija tai dzīvnieku grupai, kam tika izēdināti milti, vienlaikus šie dzīvnieki ātrāk sasniedza vaislas darbībai paredzēto dzīvmasu un auguma parametrus. Tā kā būtiski, lai vaislas dzīvnieku attīstība būtu proporcionāla, tad miltu piebarošana pēc 14–15 mēnešu vecuma bija jālimitē, sekojot līdzi dzīvmasas pieaugumam un ķermeņa kondīcijai. Kvalitatīvu vaislas teļu audzēšanā ir nemitīgi jāseko līdzi to augšanas un attīstības rādītājiem.
Limuzīnas teles pirmā sēklošana vai lecināšana 17–19 mēnešu vecumā ir lietderīga tikai tad, ja tele ir sasniegusi optimālu dzīvmasu. To var paveikt, ja tiek nodrošināti atbilstoši ēdināšanas un turēšanas apstākļi no dzimšanas, kā arī nodrošināta audzēšanas uzraudzība un kontrole.
Eiropas izcelsmes gaļas šķirņu telēm uz pirmo sēklošanu vai lecināšanu būtu jāsasniedz 65 % no pieaugušas govs dzīvmasas. Tikai trešajā laktācijā zīdītājgovs sasniedz pieaugušas govs dzīvmasu (1. tabula.).
1. tabula. Limuzīnas šķirnes zīdītājgovs dzīvmasa atnešanās reizēs, %
Dace Meldere norāda, ka darbs demonstrējumā ir papildu darbs, bet liels ieguvums saimniecībai un tās attīstībai. “Kolumbu” saimnieki ir gandarīti par sadarbību ar LLKC lopkopības speciālistiem, kas darbojās demonstrējumā, jo tā tiek paplašinātas zināšanas un iegūta papildu pieredze par ēdināšanu, būvniecību, aktuālajām lopkopības nozares tēmām. Viņi arī priecājas par iespēju popularizēt Limuzīnas šķirnes liellopus valstī.
Galvenais un teju būtiskākais uzdevums ganāmpulku īpašniekiem veiksmīgai šķirnes audzēšanas attīstībai ir izprast dzīvnieku vajadzības un ciltsdarba būtisko lomu ganāmpulkos, veicot pareizu un precīzu datu uzskaiti, pārraudzību, izlasi, atlasi un ģenētiskās kvalitātes noteikšanu. Dzīvnieki, kas iegūti no priekštečiem ar augstu ģenētisko potenciālu, savu kvalitāti var parādīt tikai tad, ja nodrošināti šķirnei atbilstoši ēdināšana un apsaimniekošanas apstākļi.
“Kolumbu” saimnieki savā pieredzē un zināšanās ir gatavi dalīties arī ikdienā, uzņemot interesentus, jo tikai darot un nereti arī kļūdoties, saimniecība kļūst pieredzes bagātāka.
Pasākums tiek realizēts: LAP 2014.-2020. apakšpasākums “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” LAD Līguma nr. LAD160419/P21, Demonstrējuma tēma: Dažādu ēdināšanas sistēmu ietekme uz gaļas šķirņu vaislas teļu atbilstību līdz lecināšanas uzsākšanai bioloģiskās saimniekošanas sistēmā. (6.lote)
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Anita Siliņa,
LLKC lopkopības kompetenču centra vadītāja