Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” novembra numurā

Lopkopība

Novembra “Lavijas Lopkopis” izdevumā lasiet interviju ar Dienvidkurzemes bioloģiskās saimniecības “Rukši” saimnieku Pēru Vingi-Petersenu. Pēc tautības dāni, kurš ar savām prasmēm un neatlaidību 20 gadu laikā Latvijā izveidojis vienu no lielākajām gaļas liellopu saimniecībām, attīsta gaļas pārstrādi un šogad arī iegādājies  bioloģisko piena ganāmpulku. Pērs strādā ar bioloģiskām metodēm, jo uzskata – labi saimniekot var arī bez lauksaimniecības ķimikālijām.

Žurnālā atskats uz novembrī notikušo LLKC organizēto konferenci “Latvijas piensaimnieku un piena lopkopības nākotnes izaicinājumi”. Secinājums – lai arī nozares nākotnes izredzes ir labas, laikā, kad pieaug prasības vides un klimata saudzēšanai, saasinās ģeopolitiskā situācija, pieaug recesijas draudi, saimniekot ar peļņu kļūst aizvien grūtāk. Lai izdzīvotu, ir jāmaina saimniekošanas pieeja.

Turpat lasiet LLKC ekonomikas konsultanta Raivja Andersona rakstu, kurā izvērtēta dažādu piena ražošanas sistēmu un tehnoloģiju ekonomika.

Kādas ir populārākās tehnoloģiju inovācijas lauksaimniecībā, raksta LLKC lauksaimniecības/mehānikas inženieris Pēteris Zelčs, iepazīstinot ar GPS uztvērēju, slāpekļa sensoru un dronu izmantošanas iespējām.

Saimnieku pieredzes rubrikā stāsts par Ieviņas Puriņas un Guntara Kalniņa saimniekošanu Smiltenes novada Launkalnes pagasta “Puriņos”. Saimnieki pamazām ievieš robottehnoloģijas un modernizējas saviem spēkiem.

Kāda ir bioloģiskā piensaimniecība Somijā, ielūkojoties Pajulas saimnieka Valteri Nūtinena saimniecībā, stāsta LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere.

Kā ar rapšu spraukumiem aizstājot rapšu raušus, var samazināt metāna emsijas, skaidro LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta.

Ziemas apstākļos būtiski sekot līdzi jebkura lauksaimniecības dzīvnieka  labturībai. Kāda ir mikroklimata ietekme uz aitu fizioloģiju, raksta Latvijas Aitu audzētāju asociāciācijas aitu vērtēšanas eksperte Dina Avotiņa.

Putnkopjiem piedāvajam ieskatīties Štīrijas (Austrija) Vulkānzemes putnkopju pieredzē – kādas ir dējējputnu turēšanas un olu ražošanas ninanses. Turpat arī raksts par to, kā vistām veidojas olas no A līdz Z, ko piedāvā Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas pārstāves Anna Ērliha un Anna Malinene.

Zirgkopības rubrikā – LLKC Apgāda redaktores Daces Milleres intervija ar Agritu Bokumu, kura kopā ar dzīvesbiedru Ēriku Zvejnieku Dundagas novada “Mazdruvās” izveidojusi slēgta tipa jāšanas manēžu.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2023_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja   

Foto Galerija: