Jūs atrodaties šeit
Pieņemti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”
Šī gada jūnijā pieņemti un izsludināti divi grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Daļa nodokļu maksātāju noteikti atceras, ka Elektroniskās deklarēšanas sistēmā vairākus gadus bija pieejams uzņēmuma reitings, kura aprēķināšanā tika ņemti vērā vairāki kritēriji. Tomēr nu jau kādu laiku reitings no EDS ir pazudis. Kā norādīts likuma “Par nodokļiem un nodevām” grozījumu likumprojekta anotācijā, nodokļu maksātājiem bija iespēja brīvprātīgi informēt darījumu partnerus un citas institūcijas par savu reitingu, izmantojot VID izziņu par reitinga novērtējumu, kuru nodokļu maksātājiem pašiem bija iespēja iegūt un izdrukāt no EDS. Kaut arī Reitingu sistēmā ietvertajai informācijai bija informatīvs raksturs, tomēr, kā liecina VID rīcībā esošā informācija, VID izziņu par nodokļu maksātāju reitingu kopā ar citiem dokumentiem pieprasīja kredītiestādes, izskatot uzņēmumu kredīta pieteikumus, kā arī valsts un pašvaldības iestādes un uzņēmumi publisko iepirkumu procedūru ietvaros. Tāpat reitinga izziņu no komersantiem pieprasīja auditorfirmas un grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji.
Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz, ka no 2024. gada 1. janvāra būs jauns reitinga risinājums, lai nodrošinātu publiski pieejamu VID nodokļu maksātāju reitinga kopējo novērtējumu, parādot nodokļu maksātājam viņa nodokļu saistību izpildi raksturojošo rādītāju novērtējumu no VID skata punkta, t. i., VID redzējumu par nodokļu maksātāju.
Likums paredz, ka Valsts ieņēmumu dienests, nosakot nodokļu maksātāju reitinga kopējo novērtējumu, izmanto šādas nodokļu saistību izpildi raksturojošo rādītāju kopas:
1) reģistrācijas datu novērtējumu;
2) deklarāciju un pārskatu iesniegšanas rādītājus;
3) nodokļu saistību izpildes rādītājus;
4) nodokļu un muitas administrēšanas pasākumu rezultātus;
5) darba samaksas novērtējumu;
6) nodokļu deklarēšanas risku novērtējumu.
Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā ir norādījis, ka kopumā uzņēmumi varēs saņemt vienu no 5 šādiem reitinga kopējā novērtējuma vērtējumiem, kas būs redzams arī publiski:
A – uzņēmumi ar labu nodokļu samaksas disciplīnu un bez būtiskiem riskiem attiecībā uz nodokļu saistību izpildi;
B – uzņēmumi, kuriem ir nodokļu saistību izpildes riski vismaz vienā jomā (reģistrācija, deklarāciju iesniegšana, deklarēto datu pilnīgums, deklarēto nodokļu samaksa) un kuriem ir jāuzlabo nodokļu saistību izpildi raksturojošie rādītāji;
C – uzņēmumi, kuri pārkāpumu dēļ ir izslēgti no VID PVN maksātāju reģistra vai VID ir lēmis apturēt to saimniecisko darbību;
N – uzņēmumi, kuri neveic aktīvu saimniecisko darbību, t. i., nerada apmaksātas darbavietas un attiecīgi nemaksā nodokļus;
J – pēdējo sešu mēnešu laikā reģistrētie uzņēmumi.
Uzņēmums, kuram VID būs noteicis reitinga kopējo novērtējumu, no 2024. gada savā EDS profilā varēs aplūkot detalizētu informāciju par savu reitinga kopējo novērtējumu un detalizētu informāciju par nodokļu saistību izpildi raksturojošām rādītāju kopām, kas to veido. Šī informācija būs veidota kā ērti izmantojama ceļa karte, lai uzņēmums varētu iepazīties ar tiem nodokļu saistību izpildes rādītājiem, kuros tam ir identificēti riski, un plānot, kā uzlabot tos un attiecīgi arī sadarbību ar VID.
Tomēr ne par visiem uzņēmumiem būs pieejams šis reitings. Reitinga kopējais novērtējums tiks nodrošināts komercsabiedrībām, ārvalstu uzņēmumu filiālēm, zemnieku saimniecībām, zvejnieku saimniecībām, individuālajiem uzņēmumiem, ja tie sastāda gada pārskatu. Tātad par tām saimniecībām un individuālajiem uzņēmumiem, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji, reitings nebūs pieejams, jo šie uzņēmumi, kā arī pašnodarbinātās personas gada pārskatus nesagatavo.
Līdz ar jaunās reitinga sistēmas spēkā stāšanos tiks izbeigta padziļinātās sadarbības programmas darbība.
Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas “Latvijas Vēstnesī” publicēti 2023. gada 16. jūnijā, paredz, ka turpmāk būs tikai viens nodokļu pārbaudes veids – nodokļu kontrole. Nodokļu revīzija (audits) arī turpmāk tiek saglabāta kā atsevišķa patstāvīga nodokļu administrācijas pārbaude. Likumprojekta anotācijā var iepazīties ar izvērstu aprakstu par to, kāds ir mērķis šādu izmaiņu veikšanai.
Likums ir papildināts ar normām, kas noregulē mirušo fizisko personu nodokļu pārmaksu dzēšanas un atprasīšanas noilguma termiņus. Mērķis šim noregulējam ir, lai nodokļu pārmaksas tiktu dzēstas, ievērojot mirušo personu tiesisko mantinieku tiesības.
Grozījumi “Dabas resursu nodokļa likumā”
Informējam, ka 1. jūnijā ir pieņemti grozījumi “Dabas resursu nodokļa likumā”, kas publicēti “Latvijas Vēstneša” 2023. gada 8. jūnija izdevumā. Likums ir papildināts ar normām, kas attiecas uz dabas resursu nodokļa piemērošanu fotoelementu paneļiem, invertoriem un elektrisko akumulatoru fotoelementu paneļu saražotās strāvas uzkrāšanai.
Likumā 6. pielikumā “Nodokļa likmes par videi kaitīgām precēm” dabas resursu nodokļa likme par fotoelementu paneļiem ir noteikta 3 EUR par 1 kilogramu.
Nodokļa maksātājs, kurš realizē vai izmanto savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai fotoelementu paneļus, invertorus un elektriskos akumulatorus fotoelementu paneļu saražotās strāvas uzkrāšanai, nodokli nemaksā par fotoelementu paneļiem, invertoriem un elektriskajiem akumulatoriem fotoelementu paneļu saražotās strāvas uzkrāšanai, ja izpilda vienu no šādiem nosacījumiem:
1) nodrošina fotoelementu paneļu, invertoru un elektrisko akumulatoru fotoelementu paneļu saražotās strāvas uzkrāšanai atsevišķu uzskaiti, šo iekārtu un akumulatoru atkritumu savākšanu, pieņemšanu un uzglabāšanu un šo akumulatoru pārstrādi atbilstoši normatīvajiem aktiem par videi kaitīgām precēm, piedalās videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas sistēmā;
2) izveido savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai saules elektrostaciju ar fotoelementu paneļu kopējo uzstādīto jaudu (vismaz viens megavats), pats nodrošina pasākumus un sedz izdevumus, kas saistīti ar fotoelementu paneļu, invertoru un elektrisko akumulatoru fotoelementu paneļu saražotās strāvas uzkrāšanai atkritumu apsaimniekošanu, un reģistrējas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas padotībā esošā iestādē.
Likuma prasības saistībā ar fotoelementu paneļu atsevišķu uzskaiti un apsaimniekošanu piemērojamas, sākot ar 2023. gada 1. janvāri.
Grozījumi likumā “Par IIN”
“Latvijas Vēstnesī” 22. jūnijā publicēti grozījumi likumā “Par IIN”, kas paredz, ka līdz 2024. gada beigām lauksaimnieku atbalsta maksājumi netiek aplikti ar IIN. Tāpat līdz 2024. gada beigām pagarināts atbrīvojums no IIN ienākumam, kas gūts, atsavinot lauksaimniecības zemi, ja zemes pircējs ir lauksaimnieks. Saistībā ar terminoloģijas maiņu attiecībā uz atbalsta maksājumiem noteikts, ka sezonas laukstrādnieku ienākuma izmaksātājs piesakās ilgtspēju sekmējoša ienākuma pamatatbalsta (nevis vienotā platību maksājuma) saņemšanai.
Linda Puriņa,
LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja,
sertificēta nodokļu konsultante