Jūs atrodaties šeit

LLKC pieredze – Centrālāzijas lauksaimniecībai

Citi

Šonedēļ Taškentā (Uzbekistāna) Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē ietvaros Latvijas vēstniecība Uzbekistānā organizēja reģionālu semināru „Lauku un lauksaimniecības konsultāciju sistēmas: labas pārvaldības piemēri ilgtspējīgai attīstībai”. Seminārā bija aicināti piedalīties pārstāvji no ES delegācijas Uzbekistānā, Latvijas Zemkopības ministrijas un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra. Seminārā ES pieredzē lauksaimniecības pārvaldības jomā dalījās speciālisti no Latvijas, Lietuvas, Polijas un Dānijas, kuri pārstāv lauksaimniecības ministriju, kā arī lauksaimniecības un lauku attīstības konsultāciju un izglītības centrus savās valstīs.

No Centrālāzijas valstīm – Kazahstānas, Kirgizstānas, Tadžikistānas, Turkmenistānas un Uzbekistānas – seminārā piedalījās Lauksaimniecības ministriju pārstāvji un lauksaimniecības praktiķi. Reģionālā semināra mērķis bija diskutēt par ES valstu pieredzi un mācībstundām lauksaimniecības uzņēmumu un konsultācijas sistēmu izveidē, kā arī dalīties ar labāko pieredzi lauksaimniecības produktivitātes uzlabošanai. ES lauku un lauksaimniecību konsultāciju sistēmas ir izveidotas kā atbalsts lauksaimniekiem ar mērķi paaugstināt ražošanas produktivitāti un ieviest labas pārvaldības principus lauksaimniecības attīstībā, piemēram, graudu audzēšanas, mežsaimniecības un lopkopības jomās.

Latvijas vēstnieks Uzbekistānā Edgars Bondars un ES delegācijas Uzbekistānā vadītājs Jurijs Šterks uzsvēra ES un Centrālāzijas sadarbības prioritāro nozīmi Latvijas prezidentūras laikā. Izceļot lauksaimniecības attīstību kā vienu no galvenajām sadarbības jomām, tika  norādīts, ka lauksaimniecība Centrālāzijas reģionā ir nozīmīgākā ekonomikas sastāvdaļa, kurā nodarbināts lielākais iedzīvotāju daudzums. Tieši tādēļ sadarbība šīs nozares attīstībā, īpaši, mazo un vidējo uzņēmumu darbības veicināšanā var uzlabot dzīves līmeni reģionā un nodrošināt lauksaimniecības produkcijas konkurētspēju starptautiskajā tirgū. Uzbekistānas Lauksaimniecības ministrijas Ārējo sakaru daļas vadītājs Zakirs Salihovs atzīmēja, ka lauksaimniecības konsultāciju sistēmas izveide ir efektīvs veids, kā nodrošināt nozares attīstību.   
Ar Latvijas zemkopības un lauksaimniecības reformu pieredzi semināra dalībniekus iepazīstināja Zemkopības ministrijas valsts sekretāres vietnieks Aivars Lapiņš, kurš uzsvēra: „Ekonomiskā izaugsme un ilgtspējīga attīstība ir visu šodien pārstāvēto valstu kopīga interese. Latvijā īstenoto visaptverošo reformu lauksaimniecības jomā rezultātā Latvijas lauksaimniecības attīstība arvien vairāk nostājas uz ilgtspējības ceļa. Reformu veikšanā zināšanām ir īpaši būtiska nozīme.”
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis prezentēja Latvijas un Centrālāzijas valstu sadarbību lauksaimniecības konsultāciju jomā, kā arī, redzot lielo ieinteresētību no Centrālāzijas valstīm lauksaimniecību konsultāciju sistēmu izveides jomā, uzsvēra centra gatavību turpmāk būt tikpat aktīviem praktiskās sadarbības īstenošanā. 
Klātesošos ar Latvijas pieredzi vietējās lauksaimniecības izstrādājumu popularizēšanā un vienoto tirdzniecības zīmju „Zaļā karotīte” un „Growing green in Latvia” izveidi iepazīstināja Mārketinga padomes direktore Ingūna Gulbe.
Centrālāzijas valstu pārstāvji iepazīstināja ar paveikto lauksaimniecības attīstības jomā – ar Latvijas un Uzbekistānas pieredzi zemkopju un lauksaimnieku praktiskajā sadarbībā, kā arī Kirgizstānas lauksaimniecības konsultāciju sistēmu izveidi un šīs nozares institūciju ilgtermiņa attīstītības perspektīvām. Kazahstānas pārstāvis uzsvēra, ka arī Kazahstānā šobrīd ļoti liela uzmanība tiek pievērsta līdzīgu konsultāciju sistēmu izveidei. Semināra dalībnieki vienojās izveidot darba grupu, kura izstrādās kopīgu sadarbības memoranda projektu lauku un lauksaimniecības konsultāciju sistēmu jomā.
 

Latvijas vēstniecības Uzbekistānā rīkotais seminārs par lauksaimniecības attīstību bija otrais šāda veida pasākums Latvijas prezidentūras laikā ES Padomē. Jau iepriekš ziņots, ka vēstniecība Taškentā organizē seminārus ar ES un Centrālāzijas ekspertu dalību tādās jomās kā energoefektivitāte, lauksaimniecības attīstība, izglītības eksports, kā arī transports un tranzīts.

Paralēli semināram ar Latvijas vēstniecības Uzbekistānā atbalstu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra organizēja plašu Latvijas pārtikas ražotāju uzņēmēju vizīti uz Uzbekistānu. 24.martā notika kontaktbirža ar pārtikas izplatīšanas uzņēmumiem Uzbekistānā.

 

Latvijas vēstniecība Uzbekistānā

Latvijas Ārlietu ministrija
 

Pievienot komentāru