Jūs atrodaties šeit
Iznācis žurnāla “Latvijas Lopkopis” 50. jubilejas numurs
Decembrī iznāk LLKC žurnāla “Latvijas Lopkopis” 50. numurs, kurā ierasti daudz lietderīgas informācijas visiem lauksaimniekiem un nozarē strādājošajiem. Paldies visiem žurnāla lasītājiem un abonētājiem, kuri novērtē mūsu darbu, un apņemamies arī turpmāk ikvienam saprotamā valodā sniegt padomus saimniekošanai un rakstīt par nozares aktualitātēm.
Jubilejas numurā vairāk nekā citkārt ielūkojāmies nākotnē, vērtējot dažādu institūciju prognozes lauksaimniecībai kopumā, piena un gaļas tirgum. Aktualitātes rubrikā lasiet par digitālajiem risinājumiem lauksaimniecībā un nākotnes izaicinājumiem. Lauku digitalizācija bija galvenā tēma Eiropas Komisijas (EK) decembrī rīkotajā 2018. gada lauksaimniecības gada pārskata konferencē, atskatu no kuras piedāvājam žurnāla lasītājiem. EK amatpersonas aicina dalībvalstis, izstrādājot Lauku attīstības programmas periodam no 2021.-2017. gadam, pienācīgu vietu atvēlēt pētījumiem un konsultācijām, ja tas ir efektīvākais veids, kā palielināt efektivitāti un izpildīt vides un klimata mērķus.
Žurnālā lasiet arī EK un Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN prognozes piena un arī gaļas tirgum līdz 2030. gadam. EK prognozē augošu patēriņu sieram un putnu gaļai, savukārt IFCN eksperte Johanna Šolca norāda, ka piena patēriņš pasaulē pieaugs par 3,2%, kāps arī iepirkuma cenas.
Saimnieku pieredzes rubrikā lasiet, kā Vandzenes novada z/s “Priednieki” saimnieko piena ražotājs Ivars Ārgals. Savukārt, kā pārvaldīt 300 Anguss šķirnes gaļas liellopus un 20 šķirnes zirgus Vācijas investoram piederošā īpašumā, – Valdgales pagasta SIA “Fagro” pārvaldnieka Jāņa Freiberga stāsts.
Ikvienam piensaimniekam iesakām izlasīt LLKC ekonomista Raivja Andersona rakstu par resursu efektīvu izmantošanu piena lopkopībā. Viens no ekonomista secinājumiem, – jo vairāk un vieglāk pieejama zeme, jo mazāk vēlmes to efektīvi izmantot.
Par to, vai Latvijā tiešām katastrofāli pietrūkst veterinārārstu un par viņu iespējām darba tirgū, raksta LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns.
LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere sniedz padomus, kā turēt teļus pa divi no dzimšanas. LLKC Krāslavas biroja lopkopības konsultante Anda Leikuma raksta par bioloģisko gaļas lopu audzēšanas efektivitātes uzlabošanu.
Aitkopjiem iesakām LLKC lopkopības konsultanta Ilmāra Grudula rakstu par Ile de France šķirnes aitu audzēšanu Latvijā, kā arī LLKC Balvu biroja konsultantes Hermīnes Leišavnieces rakstu par kvalitatīvu jēru ieguvi.
Putnkopjiem būs lietderīgs Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas raksts “Spalvas pa gaisu jeb putns maina garderobi”. Savukārt Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece skaidro, kā saglabāt sivēnmātei metienu, ja sivēnu vairāk nekā pupu.
Zirgkopjiem piedāvājam žurnālistes Daces Milleres sarunu ar Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieci Aiju Lusi par skates “Rudens pērle 2018” rezultātiem un secinājumiem.
Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.
Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2019_gads/
Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja