Jūs atrodaties šeit

Saimniecības “Bullīši” risinājumi gaļas liellopu ganāmpulka apsaimniekošanā

Lopkopība

Gulbenes novada Rankas pagastā kopš 2012. gada darbojas SIA “Bullīši”, kuras īpašnieki Mārtiņš Paulovičs un Ieva Kazāka daudz pūļu velta sava ganāmpulka labākai apsaimniekošanai.

Kā nonācāt līdz gaļas liellopu audzēšanai? Kāpēc izvēlējāties Limuzīnas šķirni? 

Mārtiņš: “Uzsākot saimniekot, sapratu, ka saimniecībā ir viss nepieciešamais, lai varētu audzēt govis. Piena lopkopība nesaistīja, bet gaļas govis šķita labs papildinājums, kas sakops lauksaimniecībā neizmantojamās platības un nodrošinās pilna cikla saimniecību. Līdz tam, apkopjot platības, sienu un salmus īsti nebija, kur likt, palika pāri. Veicu liellopu gaļas šķirņu izpēti, galvenais kritērijs bija realizācijas iespējas. Realizēt tīršķirnes dzīvniekus var gan gaļā, gan kā vaislas materiālu. Pateicoties kursabiedram, ieguvu kontaktus, lai nopirktu pirmās grūsnās teles. Abiem ar Ievu lopkopībā bija neliela pieredze, lai neteiktu, ka nekādas. Abu vecākiem agrāk saimniecībās bija piena govis, bet tas bija pirms kādiem piecpadsmit gadiem, pirms nopirkām paši savas govis. Limuzīnas šķirni izvēlējāmies galvenokārt atnešanās viegluma dēļ. Arī realizācijas cena tobrīd bija laba. Tas ir apstiprinājies arī šo desmit darbības gadu laikā – no 280 teļiem, kas piedzimuši, dzemdībās jāpalīdz bijis 8 reizes. Tagad ganāmpulkā ir 150 dzīvnieki, no tiem 65 zīdītājgovis, 3 vaislas buļļi, vaislas un nobarojamie jaunbuļļi un ataudzējamās teles. Tas viss attīstījies no 15 pirmajām grūsnajām telēm un 5 telītēm, ko iegādājāmies gadu vēlāk. Zīdītājgovis šobrīd ir sadalītas trīs grupās - pie katras ir savs vaislinieks.”

– Kā plānojat ganāmpulka attīstību?

Ieva: “Jebkura ganāmpulka attīstībā svarīgs ir labs vaislas materiāls. Mākslīgā apsēklošana gaļas liellopu ganāmpulkos bieži nav vienkāršs pasākums, pagaidām strādājam ar vaislas buļļiem. Vaislinieka izvēli veicam pēc ģenētikas, lai nav radniecības ganāmpulkā, un eksterjera vērtējuma, lai eksterjerā nebūtu kļūdu, ko pārmantos pēcnācēji. Skatāmies, lai bullis ir ģenētiski tols, jo vēlamies doties tola ganāmpulka virzienā. Tolie dzīvnieki ir rāmāki attiecībā cits pret citu. Tā kā ikdiena aizrit citos paralēlos darbos, labprāt piesaistām speciālistus, piemēram, patlaban vaislas buļļu atlasi esam uzticējuši ciltsdarba speciālistei. Tas palīdz un atvieglo izvēli, ja ir speciālists, ar ko aprunāties un saprast, vai izdosies sasniegt izvirzītos  mērķus ar pieejamajiem resursiem. Svarīgi saimniecības attīstībā ir arī darbinieki un palīgi, kuri veic savu darbu atbildīgi gan saskaņā ar norādījumiem, gan ieguldot savu laiku un pūles, lai ikdiena būtu vieglāka un ērtāka. Paldies, ka mums tādi ir!”

– Kādas jaunākās tehnoloģijas izmantojat savā darbībā?

Turpina Ieva: “2021. gada sezona saimniecībai nebija tāda, kā cerējām, jo vienā no govju grupām vaislas buļļa veselības dēļ daļai govju netika iegūti pēcnācēji. No pieļautajām kļūdām mācījāmies, un, lai izvairītos no šādām situācijām turpmāk, viens no lēmumiem bija iegādāties ganāmpulka uzraudzības sistēmu. Izvērtējot mūsu ganāmpulka apstākļus un pieejamos risinājumus, izvēlējāmies SmaXtec sistēmu.”

Kas ir SmaXtec un kā tā darbojas?

Ieva:SmaXtec ir ganāmpulka uzraudzības sistēma, tā sniedz informāciju par ganāmpulka stāvokli un norisēm tajā visu diennakti. Oriģināli tā paredzēta piena ganāmpulkiem, bet mūsu pieredze rāda, ka var izmantot arī gaļas govju ganāmpulkā. Tā sastāv no bāzes stacijas, kuņģī ievietojamajiem boliem un klimata sensora. Bolus ievieto govij priekškuņģī, tālāk bāzes stacija nolasa datus no bola, un rezultātus varam apskatīt un analizēt interneta vietnē vai viedtālruņa aplikācijā. Ievietotais bols uzrāda govs aktivitāti, gremošanas aktivitāti, ķermeņa temperatūru, atnešanos, meklēšanos. Iespējams novērtēt govs dzeršanas regularitāti, katras govs stāvokli individuāli vai grupā. Ja izvēlas specializētos bolus, – tad arī pH līmeni govs kuņģī.”

– Kāpēc izvēlējāties tieši šo sistēmu?

Mārtiņš: “Mēs sava ganāmpulka dzīvniekus neturam kūtī, tie uzturas ganībās. Ganās ne tikai iekoptās pļavās, bet arī izkopj aizaugušās, tehnikai nepieejamās platības. Līdz ar to dzīvnieku apzīmēšanas sistēma ar kāju vai kakla siksnām atkrita, SmaXtec sistēmu izvēlējāmies, jo boli tiek ievietoti govij spureklī un nav regulāri jāpārbauda, vai nav pazuduši. Jāsaprot, ka neviena sistēma neaizstās regulāru darbu ar dzīvnieku un situācijas kontroli dabā, bet ļoti palīdz, ja visu laiku neesam kontaktā ar dzīvnieku, uzmanīt, vai viss ganāmpulkā notiek sekmīgi. Cerēt, ka sistēma ir brīnumlīdzeklis, arī nedrīkst, jo katrs ganāmpulks ir atšķirīgs un norises notiek mazliet citādāk. Sistēmas apguve prasa laiku, kamēr tā kalibrējas, un laiku aizņem arī pašiem iemācīties un izprast, kā tā strādā mūsu ganāmpulkā. Sākumā jāvērtē, vai tas, ko sistēma ziņo, atbilst dabā, un tikai tad, kad ziņojumi apstiprinās, varam sākt uzticēties sistēmai. Paši vēl arvien testējam SmaXtec, un, lai tā darbotos mūsu labā, vēl jāpiestrādā. Modernizācijas projekta ietvaros ir iegādāti 70 boli un trīs bāzes stacijas. Boli tiek ievietoti perspektīvām zīdītājgovīm, kuras ilgtermiņā būs pamatganāmpulkā,” teikto  papildina Ieva un Mārtiņš.

– Kādas vēl tehnoloģijas/zinātnes sasniegumus izmantojat vai plānojat izmantot ganāmpulka apsaimniekošanai.

Mārtiņš: “Ikdienas darbu raitai norisei saimniecībā ir arī elektriskais gans ar papildu moduli “JVA IP Monitor”.  Ar viedtālruņa aplikācijas palīdzību varu attālināti izslēgt elektrisko ganu, lai saremontētu vai veiktu kādas citas darbības, un atkal ieslēgt. Ja elektriskajā ganā, piemēram, krītas sprieguma stiprums, tad uz telefonu atnāk paziņojums, ka ir bojājums, tādējādi laikus varam novērst dzīvnieku izkļūšanu no aploka. Atnešanās periodam nojumēs esam uzstādījuši un plānojam papildus uzstādīt video novērošanas kameras, lai tiešsaitē sekotu līdzi norisēm novietnē.”

Ieva: “Ļoti interesē genoma testēšana. Ar tās palīdzību iespējams prognozēt, vai virzīties uz kādu atsevišķu vai noteiktu pazīmi dzīvniekam, kuru vēlamies uzlabot pēcnācējos savā ganāmpulkā. Latvijā ir gaļas liellopu saimniecības, kas to jau izmanto, mēs vēlamies saprast, cik tas spēj palīdzēt sasniegt izraudzītos mērķus. Tehnoloģijas ir labs palīgs, bet tās neko nedos, ja nebūs sakārtotas un nodrošinātas vajadzības ganāmpulkā – dzīvnieku ēdināšana, labturība, mītņošana, kas ir pamatu pamats labai ganāmpulka veselībai un attīstībai”.

 

SIA “Bullīši” dibināta 2012. gada 21. martā.

Atrašanās vieta: Rankas pagasts, Gulbenes novads.

Saimnieki: Mārtiņš Paulovičs un Ieva Kazāka.

Bioloģiskā saimniecība. Nodarbojas ar graudkopību un gaļas liellopu audzēšanu.

Saimniecības sākums: 68 ha zemes, 15 grūsnas Limuzīnas tīršķirnes teles. Patlaban apsaimnieko 220 ha zemes, ir 150 dzīvnieki.

Anita Rozenberga,
LLKC Gulbenes biroja lopkopības konsultante

Foto: no saimniecības arhīva

Foto Galerija: