Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” janvāra numurā

Lopkopība

Žurnāla janvāra numurā lasiet interviju ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētāju Mārtiņu Cimermani par situāciju piena nozarē un priekšnosacījumiem tās attīstībai. M. Cimermanis: “Ir vismaz trīs vaļi, uz kuriem balstās nozare – resurss ražošanai, zināšanas un tirgus spēks – spēja pārdot. Klimats un augsne mums ir piemērota lopkopībai, bet izglītības sistēma ir ļoti sliktā stāvoklī. Katrs gads, ko pavadām, nelabojot šo sistēmu, mūs attālina no mērķa – veselīga piena nozare.” Vērtējot piena nozares spēlētāju tirgus spēku, M. Cimermanis saka: “Līdzšinējie procesi – krīzes un tirgus kāpumi – tomēr skaidri parāda, ka nepieciešama kooperācija, kuras spēks ir piena pārstrāde.”

Saimnieku pieredzes rubrikā lasiet par to, kā robotus ievieš Beverīnas novada Kauguru pagasta z/s “Jaunsiliņi”. Tās saimniece Indra Pimenova atzīst, ka līdz ar divu slaukšanas robotu uzstādīšanu daudz vieglāk kļuvis apsaimniekot 120 Holšteinas melnraibās šķirnes slaucamo govju ganāmpulku, turklāt uzlabojusies dzīvnieku veselība un pieauguši izslaukumi.

Ikvienam piensaimniekam iesakām izlasīt LLKC ekonomista Raivja Andersona vērtējumu par lopbarības izmantošanas efektivitāti un ietekmi uz ganāmpulka produktivitāti. LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere skaidro, ko piensaimniecībās darīt ar barības pārpalikumiem, bet LLKC Daugavpils biroja lopkopības konsultante Anita Miltiņa raksta par nosacījumiem efektīvai slaucamo govju apsaimniekošanai. Laicīgi gatavojoties ganību sezonai, LLKC lopkopības konsultante Kornēlija Averjanova raksta par lucernu zālāju sēklu maisījumos.

Gaļas liellopu audzētājiem iesakām LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas Anitas Siliņas ieteikumus komforta nodrošināšanai liellopiem ziemā. Aitkopjiem lietderīgs būs LLKC konsultanta–eksperta veterinārmedicīna Daiņa Arbidāna apskats par dažādām aitu šķirnēm un priekšnoteikumiem to izvēlē. Raksts sagatavots, balstoties uz LLU Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta piecu gadu pētījuma “Dažādu šķirņu aitu un to krustojumu piemērotība kvalitatīvu liemeņu un jēra gaļas ieguvei” datiem.

Netradicionālās lopkopības jomā šoreiz LLKC Jelgavas biroja lopkopības speciālistes Edītes Kokares raksts par slaucamo aitu audzēšanu. Turpat arī raksts par truškopību – intervija ar Dzintru Lezdiņu, Latvijas Šķirnes trušu audzētāju asociācijas ciltsdarba speciālisti.

Kā ievērot higiēnu putnu mītnē, raksta Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāve Anna Ērliha. Zirgkopības rubrikā žurnālistes Daces Milleres raksts par pieredzējušo konkūra jātnieci un treneri Kristu Kliesmeti.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2019_gads/

 

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

 

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja