Jūs atrodaties šeit
Salīdzina mēslošanas līdzekļu lietošanu zemeņu stādījumos
Jēkabpils novada Salas pagasta zemnieku saimniecībā “Priednieki” 2018. gada pavasarī LLU Zemkopības institūta vadošā pētnieka Aivara Jermuša vadībā tika ierīkots demonstrējums par jaunu mēslošanas un augsnes ielabošanas līdzekļu lietošanu integrētajai lauksaimniecībai. Tika iestādītas zemenes 0,3 ha platībā.
Demonstrējumā tika salīdzināti šādi varianti:
- kontrole,
- augsnes uzlabotājs – hidrogēls Stockosorb 660 – augsnes ielabotājs, pilna un puse no normas,
- augsnes uzlabotājs – hidrogēls Zelenit PHK,
- granulētie putnu mēsli, kas tika iestrādāti augsnē sakņu zonā pirms zemeņu stādīšanas,
- šķidrais mēslošanas līdzeklis mēslošanai uz augu lapām Omex Bio20 NPK 13,4-13,4-13,4+mikro+jūras zāļu ekstrakts, Zelenit NPK 20-11-15, Kelpak 0,3%, atjaunojoties veģetācijai un pirms ziedēšanas.
Demonstrējums ierīkots ar mērķi salīdzināt dažādus mēslošanas un augsnes ielabošanas līdzekļus un ar iegūtajiem rezultātiem iepazīstināt lauksaimniecības produktu ražotājus par to pielietošanas iespējām dažādiem laukaugiem gan integrētajā, gan bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā.
2021. gada 19. jūlijā LLU Zemkopības institūts sadarbībā ar z/s “Priednieki” un LLKC Jēkabpils konsultāciju biroju noorganizēja lauka dienu. Apmeklētājiem bija iespēja uzzināt LLU ZI vadošā pētnieka Aivara Jermuša sniegto informāciju par demonstrējuma rezultātiem un novērojumiem 2019. un 2020. gadā. Viņš iepazīstināja ar to, kāda bija zemeņu raža, ziednešu un ziedu skaits katrā variantā. Visus rādītājus salīdzinot, secināts:
- lapu mēslojums palielināja veģetatīvo daļu – atvašu daudzumu un lielumu,
- augu skaitu ietekmēja sausums un kaitēkļu – maijvaboļu kāpuru – darbība.
Saimniecības pārstāve Inga Strause iepazīstināja ar zemnieku saimniecības praktisko pieredzi zemeņu audzēšanā un šī gada problēmsituācijām. Viņa pastāstīja, ka šogad tirgū zemenes pārdeva mēnesi, bet vēlīnās šķirnes vēl ražo. Viņa atzina, ka svarīga ir mēslošana, bet prioritāte ir laistīšana. Šogad pārsteidza kaitēkļu izplatība un problēmas ar to ierobežošanu.
LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils pastāstīja par svarīgāko zemeņu stādījumu ierīkošanā un mēslošanā. Viņš uzsvēra vietas izvēles un augsnes ielabošanas nozīmi, arī to, ka jāuzlabo ūdens bilance, paaugstinot organiskās vielas saturu augsnē. Jābūt divu virzienu regulējamai sistēmai – gan nosusināšanai, gan mitruma saglabāšanai. Klausītāji uzzināja, kas jāievēro, ierīkojot pilienveida laistīšanu, pilināšanas pamatprincipus atkarībā no zemeņu attīstības stadijas, kā jāveic ūdens skābināšana un mēslošanas līdzekļu šķīdumu gatavošana.
Noslēgumā visi devās uz demonstrējuma lauku, lai klātienē apskatītu un salīdzinātu demonstrējuma variantus. Zemeņu audzētāji dalījās savā pieredzē, izmantoja iespēju uzdot jautājumus speciālistiem, raisījās diskusija. Paldies zemnieku saimniecības “Priednieki” saimniekiem par iespēju ierīkot demonstrējumu un dalīties pieredzē ar citiem zemeņu audzētājiem.
Demonstrējums četrus gadus tiek veikts LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem”.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils KB uzņēmējdarbības konsultante,
sadarbībā ar LLU ZI vadošo pētnieku Aivaru Jermušu
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests