Jūs atrodaties šeit
Aktuālie jautājumi par platībmaksājumiem
Pie LLKC konsultantiem vēršas lauksaimnieki ar jautājumiem par platībmaksājumu atbalsta veidiem un saņemšanas nosacījumiem. Vēlamies iepazīstināt ar biežāk uzdotajiem jautājumiem un saņemtajām atbildēm sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu un Zemkopības ministriju.
* Vai lauksaimniekam platībmaksājumu atbalstam būs katru gadu no jauna jāpiesakās neatkarīgi no saistību perioda?
Jā, uz visiem atbalsta veidiem būs katru gadu jāpiesakās no jauna, kā tas ir bijis jau iepriekš, tai skaitā arī mazajam lauksaimniekam.
* Vai ir kādas izmaiņas tiešo maksājumu atbalsta pretendenta atbilstībai aktīva lauksaimnieka statusam attiecībā uz lauksaimniecības darbaspēka vienību nodrošināšanu?
2023. gadā plānots, ka atbalsta pretendents, kura lauksaimniecības zemes platība nepārsniedz 20 hektārus, uzskatāms par vienu darbaspēka vienību.
* Laba lauksaimniecības un vides stāvokļa nosacījums nosaka, ka jānodrošina ilggadīgo zālāju uzturēšana, pamatojoties uz ilggadīgo zālāju platības un lauksaimniecības platības attiecību salīdzinājumā ar 2018. atsauces gadu. Gadījumā, ja jāveic zālāja atjaunošana, bet platība ir iznomāta citam apsaimniekotājam, kuram tas jādara: vai tam, kurš zālāju apara, vai tam, kurš šobrīd apsaimnieko?
Nosacījums par zālāja atjaunošanu seko līdzi platībai, un zālājs jāatjauno tam, kurš platību apsaimnieko lēmuma saņemšanas brīdī.
* Ja lauksaimnieks piesakās 5. ekoshēmas atbalstam par precīzu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu, kur jānodrošina GPS datu fiksācija smidzināšanas brīdī, kā rīkoties, ja tehnisku iemeslu dēļ nav iespējama datu augšupielāde?
Pieļaujama arī fotofiksācija ar GPS koordinātām no traktora ekrāna, ka lietota šī metode.
* Vai ir iespējama Agrovides pasākumā zaļās joslas ierīkošana ilggadīgajos zālājos (710), piem., iesējot laukmali ar facēliju?
Nē, zaļās joslas var ierīkot tikai aramzemē un tajā jābūt sētam augu maisījumam.
* Ja ierīko apkārt sētam zālājam (720. kods) ap visu lauku “zaļo joslu” un zālaugu segums atšķirīgs, tad to var reizē pļaut ar pamatzālāju 3 reizes sezonā vai laukmales ir ekstensīvi jāpsaimnieko?
Nē, zaļās joslas apsaimnieko ekstensīvi un pļauj vienu reizi sezonā.
* Vai bioloģiski sertificēts lauksaimnieks var pretendēt uz atbalstu “Paaugstināta labturības prasību un emisiju mazinošā lopkopība”?
Ja lauksaimniecības dzīvnieki ir bioloģiski, tad uz šo atbalstu pretendēt nevarēs. Uz atbalstu par bioloģiskiem dzīvniekiem var pretendēt, piesakoties uz BLA atbalstu.
* Vai, ierīkojot “zaļo joslu” aramzemē, netiks samazināti citi atbalsta maksājumi šai platībai?
Ja aramzemē būs iesētas, piemēram, pupas, tad saņems ISIP par visu platību, t. sk. arī laukmales platību, bet, piemēram, saistīto atbalstu saņems tikai par lauka pupu platību.
* Piesakoties uz agrovides pasākumiem, jāapmeklē noteikts stundu skaits mācību kursos 5 gadu laikā. Vai atbalsts tiks samazināts, ja pirmajā gadā vēl nebūs apmeklēti kursi ar noteikto stundu skaitu?
* Pirmajos gados atbalsts netiks samazināts, savukārt, ja piektajā gadā nebūs iesniegti kursu apmeklēšanas apliecinājumi ar noteikto stundu skaitu, atbalsts tiks samazināts. Kursu apliecinājumu var iesniegt gan LAD EPS, gan arī, sūtot pa pastu kursu apliecinājumu kopijas. Apmācības varēs sniegt nevalstiskās organizācijas, lauksaimniecības kooperatīvās sabiedrības, Izglītības un zinātnes ministrijas izglītības iestāžu reģistrā reģistrētas juridiskas personas.
Lauksaimniekiem neskaidros jautājumus varat uzdot arī LLKC mājaslapā izveidotajā forumā: KLP atbalsta pasākumi no 2023. gada – atbildes un skaidrojumi.
Informāciju sagatavoja: Ilze Skudra, LLKC augkopības konsultante
Foto: Ilze Skudra