Jūs atrodaties šeit

Ziemas kviešu slimību ierobežošanā palīdz programma “Vesels augs”

Augkopība
Lauku attīstība

Saulainā saulgriežu dienā, 21. jūnijā, zemnieku saimniecībā “Vilciņi-1” Jelgavas novadā notika Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotā demonstrējuma lauka diena. Tajā bija iespēja iepazīties ar LLKC Ogres konsultāciju biroja  ierīkotā demonstrējuma “Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos kultūraugos integrētajā augu aizsardzībā” rezultātiem un klātienē aplūkot ierīkotos demonstrējuma laukus.

Demonstrējums balstīts uz integrētajām augu aizsardzības metodēm, kas ļautu samazināt augu aizsardzības līdzekļu (fungicīdu) nelabvēlīgo ietekmi uz agroekosistēmu, nodrošinot ilgtspējīgu un ekonomiski pamatotu saimniekošanu. Ziemas kviešu sējumā tika demonstrēta jaunizveidotā lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēma “Vesels augs”. Tika izveidoti trīs monitoringa un salīdzināšanas varianti:

  • 1. variants – kontrole, kur netiks lietoti fungicīdi;
  • 2. variants – augu aizsardzība, pamatojoties uz lauka monitoringu un izmantojot lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmu “Vesels augs”;
  • 3. variants – saimniecībā izmantotā augu aizsardzības metode slimību ierobežošanai.

Ik nedēļu klātienē tika apsekoti izvēlētie ziemas kviešu demonstrējuma lauciņi un uzskaitītas kviešu lapu un vārpu slimības. Tāpat arī fungicīdu lietošana tika veikta atbilstoši izvēlētajam demonstrējuma variantam. Un attiecīgi pēc tam tika salīdzināti slimību uzskaites rezultāti un tie apkopoti.

Pēc iegūtajiem monitoringa datiem varam secināt, ka šī gada pavasara sausie laikapstākļi nav veicinājuši slimību strauju attīstību. Lēmumu par slimību ierobežošanu ziemas kviešu sējumos atbalsta sistēma “Vesels augs” uzrādīja tikai 16. jūnijā, kad kviešu ziedēšanas laikā tā parādīja fungicīdu lietošanas nepieciešamību. 3. variantā, kur saimniecība bija izlēmusi profilaktiski tomēr lietot fungicīdu jau agrāk, kviešu stāvoklis būtiski neatšķīrās no pārējiem variantiem, tādējādi parādot, ka konkrētajos apstākļos fungicīda lietošana varēja tikt veikta vēlāk kā “Vesels augs” ieteiktajā variantā, nepasliktinot augu esošo stāvokli.

Lai gan “Vesels augs” lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēma ir vēl pavisam jauna, lauka dienā bija ieradušies daudzi aktīvi dalībnieki, kas vēlējās redzēt un saprast tās darbību un pielietojumu. Zemnieku saimniecībā “Vilciņi-1” interesenti varēja iepazīties ar saimnieku pielietotajām integrētās saimniekošanas metodēm un mūsdienīgo pieeju jaunajām tehnoloģijām, piemēram, saimniecībā veikto augšņu izpēti, precīzajām mēslošanas tehnoloģijām, datu uzskaiti un analīzi, dažādiem vides risinājumiem – izveidotas mitraines, buferjoslas, uzstādīti saules paneļi un pat bišu mājiņas. Īpaši tika uzsvērta lēmumu pieņemšana augu aizsardzības līdzekļu lietošanai –  nezāļu sastopamība uz lauka tiek piefiksēta un nākamajā gadā tiek ņemta vērā ierobežošanas pasākumu izvēlē. Liela uzmanība tiek pievērsta tieši grūti ierobežojamām nezālēm (vējauza, tīruma lāčauza, parastā virza). Tāpat arī pirms kaitēkļu ierobežošanas tiek veikts to monitorings (izmantojot dzeltenos ūdens traukus un līmpapīrus – zilos un dzeltenos). Fungicīdu smidzinājumi tiek veikti, ņemot vērā slimības izplatību sējumos. Lēmumu pieņemšanas process daļēji tiek balstīts arī Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) veiktajā kaitīgo organismu monitoringā, notiek regulāra komunikācija ar augu aizsardzības līdzekļu izplatītājiem un nozares speciālistiem. Tāpat tiek izmantoti vairāku meteostaciju dati un lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas, papildus regulāri tiek atjaunoti novērojumu vēstures dati.

Lauka dienas dalībniekiem informāciju par  projektu “Vesels augs” – par to, kā tas radies, kādi ir bijuši ziemas kviešu augšanas apstākļi projekta laikā un kādi ir bijuši rezultāti – sniedza agronoms Aigars Šutka. Protams, katra sezona atšķiras un arī atšķiras klimatiskie apstākļi, tāpēc šie izmēģinājumi būtu jāturpina nākamajās sezonās, lai apkopotu vairāk faktos balstītu informāciju un parādītu lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas “Vesels augs” iespējas sniegt lauksaimniekiem atbilstošus ieteikumus.

Demonstrējumā pēc ziemas kviešu ražas novākšanas tiks noteikta graudu raža un kvalitāte katram variantam, kā arī aprēķināta ekonomiskā efektivitāte.

Detalizētāku informāciju par projektu, tā rezultātiem un ziemas kviešu slimībām meklējiet mājaslapā www.veselsaugs.lv, LLKC mājaslapā un sociālos tīklos.

Paldies z/s “Vilciņi-1” saimniekiem par sadarbību un iespēju realizēt demonstrējumu.

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros. LAD līguma Nr. 10.2.1.-20/22/P28. Demonstrējuma tēma „Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos kultūraugos integrētajā augu aizsardzībā” (12. lote).

 

Ieva Kamerāde-Sniedze,

LLKC Ogres biroja augkopības konsultante

 

 

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Foto Galerija: