Jūs atrodaties šeit

Demonstrējums par starpkultūru audzēšanu Saldus novadā

Augkopība

Ilgtspējīgas lauksaimniecības pamatā ir augsnes auglības saglabāšana un uzlabošana. Viens no veidiem, kā uzlabot augsnes auglību un ierobežot barības vielu noteci ūdensobjektos rudens periodā, ir starpkultūru sēja. Sējumus ierīko pēc pamatkultūrauga novākšanas, bet to var darīt arī pirms ražas novākšanas, sējot pasējā.

Nu jau otro gadu tiek ierīkots demonstrējums ar mērķi nodemonstrēt un izvērtēt dažādu starpkultūru maisījumu audzēšanu, ietekmi uz augsnes auglību un pēckultūras ražu dažādos Latvijas reģionos.

Saldus novada saimniecībā “Grāveļi” demonstrējuma laukā 2024. gadā maija sākumā iesēta vasaras kviešu šķirne ‘KWS Akvilon’. Izvēlēta salīdzinoši viendabīgas augsnes lauka daļa, kurā pēc kviešu novākšanas izveidoti 0,35 ha 4 demonstrējuma varianti: 

1.) starpkultūras augu maisījums bez tauriņziežiem  (SIA “Krastmaļi sēklas”), maisījums “Starpkultūra”;

2) starpkultūras augu maisījums ar tauriņziežiem 50%  (SIA “Latvijas šķirnes sēklas”),

3) starpkultūras augu maisījums ar tauriņziežiem 20-30% (SIA “Latvijas šķirnes sēklas”);

4) rugaine.

Oktobra vidū LLKC Saldus birojs aicināja interesentus uz lauka dienu, lai iepazīstinātu ar demonstrējuma otrā gada rezultātiem.

Lauka dienas ievadā Ilze Skudra (LLKC Augkopības nodaļas vadītāja p. i.) sniedza ieskatu par demonstrējumu projekta gaitu un mērķiem, kā arī par atbalsta saņemšanas iespējām, audzējot starpkultūras un ierīkojot zaļmēslojuma papuvi. Savukārt Sarmīte Rancāne (Ph. D., LBTU vadošā pētniece) pastāstīja par starpkultūru maisījumos iekļauto tauriņziežu nozīmi augsnes bioloģisko procesu uzlabošanā. Pētniece atgādināja par starpkultūru sējas un iestrādes termiņiem, kā arī pamatnosacījumiem maisījumu izvēlē.

Arī dalībnieki aktīvi iesaistījās un dalījās pieredzē par starpkultūru maisījumos iekļauto augu nozīmi un sasniegtajiem rezultātiem. Diskusijas izvērsās par ieguvumiem, iestrādājot starpkultūras rudenī vai pavasarī.

Demonstrējuma saimniecības īpašnieks Armands Bērziņš un LLKC Saldus biroja augkopības konsultante Karīna Deņisova iepazīstināja dalībniekus ar 2023. un 2024. gada rezultātu salīdzinājumu.

Laikapstākļu dēļ 2023. gada rudenī starpkultūra tikai iesēta vēlu, arī citi apstākļi nebija labvēlīgi, tāpēc oktobrī lauka dienā augi bija ļoti mazi. Šogad sējumā ar nolūku palielināta izsējas norma, lai izvairītos no iepriekš pieļautajām kļūdām, un rezultāts ir krietni labāks – starpkultūru maisījumi lekni sakuplojuši.

Savā pieredzē dalījās arī z/s “Dzintari” īpašnieks Ainārs Piļeckis. Viņš starpkultūru sēj pēdējos četrus gadus un uzsvēra, ka augsne pakāpeniski jāsagatavo, lai iegūtu maksimālo labumu no starpkultūras.

Lauka dienas ietvaros dalībniekiem bija iespēja doties uz demonstrējuma lauku, lai klātienē apskatītu un salīdzinātu visu trīs starpkultūru augu attīstību, sakņu sistēmas, kā arī novērtētu laukus kopumā. Demonstrējumā katru gadu paredzēts izmantot aršanas tehnoloģiju, iestrādājot starpkultūras.

Paldies z/s “Grāveļi” īpašniekam Armandam Bērziņam un z/s “Dzintari” īpašniekam Aināram Piļeckim par dalīšanos pieredzē, kā arī lektorēm Ilzei Skudrai un Sarmītei Rancānei un sadarbības partneriem biedrībai “Zemnieku saeima” un LBTU.

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/22/P29. Demonstrējuma tēma  „Dažādu starpkultūru maisījumu audzēšana, ietekme uz augsnes auglību un pēckultūras ražu dažādos Latvijas reģionos” (14. lote).

Karina Deņisova,
LLKC Saldus KB augkopības konsultante

Foto Galerija: