Jūs atrodaties šeit

Marta pirmā puse dārzā

Augkopība
Dārzkopība

Marts ir sācies, un ikviens, kam ir savs dārzs, jau lūkojas, ko tajā varētu padarīt. LLKC Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils apkopojis virkni padomu un ieteikumu, ko un kā vislabāk šobrīd darīt dārzā, lai tas vasarā priecētu sakopts un zaļojošs.

Šis ir labvēlīgs laiks lielākiem un mazākiem darbiem kā dārzos, kur sniegs vēl ir atrodams, tā dārzos, kuros jau tas nokusis. Gaisa temperatūras naktīs vairs nav tik zemas, lai nopietni ietekmētu augļu kokus un ogulājus. Tā kā šobrīd ir iestājies pastāvīgs un salīdzinoši saulains laiks, visiem augļu kokiem, jo sevišķi ābelēm, bumbierēm, saldajiem ķiršiem, kuriem vainagi nav zemu un nepasargā stumbrus no saules stariem, obligāti ir jābūt kaļķotiem. Kaļķojamie materiāli un aizsargkrāsas pieejami dārzkopības veikalos. Šim darbiņam gan jau bija jābūt izdarītam, ja to darīsiet vēl pēc vairākām nedēļām, saule savu kaitējumu stumbriem jau būs nodarījusi. Dienā mizai, saules pusē sasilstot un naktī atkal pie mīnusiem atdziestot, rodas gan saules apdegumi, gan mizas plaisāšana. Augļukokiem, kam vainagi stumbrus labi noēno, kaļķošana nav nepieciešama.

Šis ir labvēlīgs laiks arī augļu koku vainagu atjaunošanai. Katrā vietā, kur kāds zars tiks izgriezts vai izzāģēts pavasarī, atjaunojoties sulas cirkulācijai, modīsies snaudpumpuri, un notiks ļoti intensīva augšana. Svarīgi! Vainagu veidošana un retināšana ir jāatstāj uz vasaras laiku, lai izzāģētajā vietā neataugtu jauni zari. Parasti šādas kļūdas pieļauj dārzkopji amatieri, – augļukoku agri pavasarī izzāģē, vēlāk saaugušos ”ūdens zarus” neizretina, un saaug tāds biezoknis, ka cilvēks vairs nesaprot, ko ar to visu iesākt. Šis ir pamatu pamats, kas jāatceras, tādēļ vispirms ir kārtīgi jāizdomā, ko jūs ar konkrēto augļukoku vēlaties izdarīt. Izgriezto zaru vietas, kas diametrā lielākās par 5 cm, noteikti apstrādā ar brūču ziedi vai ar speciālo krāsu.

Arī ogulājos agrs pavasaris ir laba iespēja ko padarīt, piemēram, izgriezt vecos dzinumus avenēm, jāņogām, upenēm un ērkšķogām. Šo darbiņu regulāri veicot katru gadu, krūmā būs dažāda vecuma zari un tas regulāri un labi ražos. Kamēr vēl naktīs ir negatīvas gaisa temperatūras, ar mēslošanu gan nevajadzētu aizrauties.

 

 

Māris Narvils

LLKC Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists

Pievienot komentāru