Jūs atrodaties šeit

Novērtē papildmēslojuma efektivitāti ziemas kviešu un rapša sējumos

Augkopība

LLU mācību un pētījumu saimniecībā „Vecauce” 12. jūnijā notika seminārs par kviešu un rapša mēslošanas jautājumiem. Semināru organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļa. Par lauksaimniekiem aktuāliem jautājumiem kviešu un rapša mēslošanā iepazinās konsultanti, agronomi, lauksaimnieki un studenti.

Semināra sākumā Skaidrīte Rulle no Valsts augu aizsardzības dienesta klātesošos iepazīstināja ar mēslošanas līdzekļu lietošanas prasībām, īpašu uzmanību lūdza pievērst lauksaimniekiem, aprēķinot maksimālās normas laukaugu mēslošanā īpaši jutīgā teritorijā. Lektore norādīja, ka, sastādot mēslošanas plānu kultūraugiem, mēslojuma kopējā norma veidojas sasummējot gan organisko, gan minerālo mēslojumu un ņemot vērā organisko mēslu izmantošanās koeficientu. Lektore aicināja saimniekus veikt augšņu agroķīmisko izpēti, lai noskaidrotu augsnes īpašības un novērtētu to piemērotību kultūraugu audzēšanai, kā arī ekonomiski izmantotu mēslošanas līdzekļus kultūraugu audzēšanā. Piecu gadu laikā augšņu agroķīmiskā izpēte ir veikta tikai 6% no lauksaimniecībā izmantojamās zemes, galvenokārt īpaši jutīgā teritorijā.

Agronoms Aigars Šutka dalījās pieredzē par rapša sēklas izsējas normu, tās ietekmi uz ražu veidojošiem elementiem. Iepazīstināja ar pētījumu rezultātiem par ražas līmeņa izmaiņām atkarībā no pārziemojošo augu skaita uz platības vienību. Viņš akcentēja barības elementu apjoma nepieciešamību noteiktam rapša ražas līmenim, it īpaši sēra un bora nozīmi. Diskusija izvērsās par sēra nozīmi un nodrošināšanu augiem, tā izmantošanos veģetācijas periodā.

Profesors Antons Ruža iepazīstināja ar pētījuma rezultātiem par slāpekļa mēslojuma devām un to ietekmi uz graudu ražu un kvalitāti, kā arī slāpekļa izmantošanos pie dažādām mēslojuma devām. Viņš vērsa uzmanību uz to, ka augstu proteīna saturu ziemas kviešos velēnu karbonātu augsnēs var iegūt ar mazāku slāpekļa mēslojuma normu nekā augsnēs Kurzemes reģionā, kur tika veikti pētījumi Stendes graudaugu selekcijas institūtā. Līdz ar to situācija nav viennozīmīga slāpekļa mēslojuma normu noteikšanā un nevar ņemt vērā tikai auglīgās augsnēs iegūtos pētījumu rezultātus, bet jāņem vērā arī pētījumi citos Latvijas reģionos.

Semināra otrā daļā tika apskatīti LLU MPS „Vecauce” laukos ierīkotie izmēģinājumi par ziemas kviešiem un rapsi. Ziemas kviešos tika salīdzinātas pieaugošas slāpekļa mēslojuma normas augstas graudu ražas un kvalitātes ieguvei. LLKC konsultante augkopībā Ilze Skudra iepazīstināja ar izmēģinājuma ierīkošanas apstākļiem, variantiem, informēja par slāpekļa mēslojuma lietošanas normām, veidiem, augu barošanās diagnostiku, pielietojot slāpekļa testeri. Konsultants augkopībā Andris Skudra uzsvēra sēra nepieciešamību pārtikas kvalitātei atbilstošu graudu ieguvei un slāpekļa mēslojuma izmantošanās efektivitātes paaugstināšanas iespējas, lietojot dažādus slāpekli saturošus mēslojuma līdzekļu veidus.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis iepazīstināja ar ziemas rapša izmēģinājumu „Slāpekļa papildmēslojuma lietošanas efektivitāte atkarībā no priekšauga ziemas  rapša sējumos”. Latvijā pētījumi par slāpekļa mēslojuma devām ziemas rapsim rudenī nav veikti. Tādēļ LLU MPS „Vecauce” jau 2013. gadā rudenī tika ierīkots izmēģinājums ar mērķi izvērtēt slāpekļa papildmēslojuma devas gan rudenī, gan pavasarī atkarībā no priekšauga. Rapsis iesēts divos dažādos fonos: pēc priekšauga un 10 cm slānī iestrādāti kviešu salmi. Pētījumā tika noteikti rapša biometriskie rādītāji (saknes garums, augšanas punkta augstums virs zemes, lapu skaits, saknes kakla diametrs, auga svars, saknes masa u. c.), novērtēta augu ziemcietība (balles, biezības), noteikts auga garums. Augi labi pārziemoja abos fonos. Veģetācijas perioda beigās tiks novērtēta raža un noteikta sēklu kvalitāte un aprēķināta katra varianta ekonomiskā efektivitāte.

Lauku dienu apmeklētāji izteica vēlmi apskatīt sējumus arī pēc kāda laika, lai redzētu izmaiņas variantos un pielietoto mēslošanas līdzekļu efektivitāti.

Izmēģinājumos iegūtie rezultāti tiks demonstrēti noslēguma seminārā LLKC gada beigās.

 

Seminārs notika Valsts Lauku tīkla pasākuma „Ilgtspējīgas lauksaimniecības ražošanas pilotprojektu īstenošana” ietvaros.

 

Ilze Skudra,

LLKC Augkopības nodaļas konsultante augkopībā

Foto: Andris Skudra

 

Foto Galerija: 
 Profesors Antons Ruža
 Semināra dalībnieki
 Ziemas kviešu izmēģinājums

Pievienot komentāru