Jūs atrodaties šeit

Sīpolu lakstu puskode ne tikai sīpolos

Augkopība
Dārzkopība

Lai gan sīpolu lakstu puskode (Acrolepiopsis assectella) ir viens no tipiskākajiem kaitēkļiem sīpolos, šogad par tām sūdzas arī daudzi ķiploku audzētāji. Apdraudēti var tikt arī puravi.

Sīpolu lakstu puskodes kāpuri, kas ir galvenie bojājumu radītāji, no iekšpuses izalo sīpolu lokus, un neskarta paliek tikai virsējā lapu epiderma. Savukārt ķiplokiem tie parasti bojā ziednešus dažādās stadijās, izalojot ziedneša kātiņu, kas atkarībā no stadijas, kurā rodas bojājumi, vai nu nokalst pilnībā, vai daļēji, apstājoties tālākajā attīstības procesā. Izgrauztās vietas viegli pamanāmas, jo kļūst gaišas. Kaitēkļu izplatība ir cikliska, bet šogad tā novērojama biežāk kā citus gadus. Runājot par sīpolu lakstu puskodi, bīstamība slēpjas tajā, ka šis kaitēklis labvēlīgos apstākļos var veidot līdz pat trim paaudzēm.

Šī gada klimatiskie apstākļi kaitēkļu attīstībai ir vieni no pašiem labvēlīgākajiem ilgākā laika periodā. Pirmā kaitēkļu paaudze savu darbiņu jau izdarījusi, bet vēl var kaitēt nākamās. Mātīte oliņas pa vienai dēj pie sīpolu loku pamatnes. Kāpuri izšķiļas pēc 6-8 dienām un katrs iegraužas savā lokā, to izgraužot. Viens kāpurs sabojā vienu loku vai vienu ziedkātu. Kāpuri pieaug strauji un pēc divām nedēļām iekūņojas turpat uz loka, tādā kā vārpstveida kūniņā. Kūniņā attīstība notiek vēl divas nedēļas. Tā kā pirmā paaudze parādījās jūnijā, tad drīz vajadzētu lidot un dēt otrai paaudzei, bet trešā paaudze veidojas augusta beigās vai septembra sākumā. Šīs paaudzes pieaugušie īpatņi - imago, ja ir labvēlīgi apstākļi, lai izšķiltos, ziemo dažādās paslēptuvēs. Ja klimatiskie apstākļi nav tik labvēlīgi, tad kūniņas ziemo augu atliekās.

Profilakse ietver sevī labu augšanas apstākļu nodrošināšanu sīpoliem un ķiplokiem, bet šogad to būtiski ietekmēja sausums. Tika traucēta ne tikai mitruma uzņemšana, bet arī barības vielu aprite. Mazās platībās stipri bojātos lokus un ziedkopas izgriež un iznīcina. Tauriņu lidošanas laikā izmanto gaismas slazdus un dzeltenās līmes vairogus. Ja nepieciešams, tad apmācītie augu aizsardzības līdzekļu lietotāji kā galējo līdzekli var izmantot šādus 2. grupas insekticīdus: ciperkils 500 e.k. vai Wizard 500 EC  – 0,05 l/ha, 2x, nogaidīšanas laiks 7 dienas, Fastac 50 vai Kestac 50 0,3-0,4 l/ha, 2x, nogaidīšanas laiks 7 dienas.

 

Plašāka informācija: Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts, tālr. 29609943.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto Galerija: