Jūs atrodaties šeit

Smiltsērkšķu nozare atdzīvojas

Augkopība

Trešo gadu pēc kārtas uzņēmuma SIA “NB pakalpojumi” smiltsērkšķu dārzā turpinājās darbs demonstrējumā par tēmu ” Mikroorganismu izmantošana augu barības elementu bilances nodrošināšanā bioloģisko smiltsērkšķu audzēšanā”. Kā ik gadu, interesenti tika pulcināti uz LLKC organizēto kārtējo lauka dienu, lai pārrunātu šo sezonu smiltsērkšķu nozarē un demonstrējuma ierīkošanā.

Iekārtotā pilienveida laistīšanas sistēma nodrošināja smiltsērkšķiem labus mitruma apstākļus. Šogad bija labāki dabiskā mitruma apstākļi, tādēļ pilināšanas biežums bija mazāks kā iepriekšējās sezonās. Nebija arī tādi salnu postījumi kā iepriekšējā gadā. Šogad bija nepieciešams veikt “stādījuma nosēdināšanu”, tas ir, veikt apzāģēšanu. To veic tajā gadījumā, kad kociņu zari sāk pastiprināti novecot un zaru pieaugums, kur vākt ražu nākamajā gadā, ir pārāk niecīgs. Parasti to dara pakāpeniski, izvēloties kritiskākās platības vispirms. Šogad bija pienākusi kārta laukam, kurā bija ierīkots demonstrējums. Apzāģēšanu veica agri pavasarī. Šogad vismaz par 14 dienām agrāk iesākās ražas novākšana, laukos, kur “sēdināšana” netika veikta, raža bija atšķirīga dažādos laukos, bet kopumā bija labāki rezultāti kā pērn. Aktīvi tika izmantots gāzes lielgabals putnu (strazdu) atbaidīšanai.

Atbilstoši metodikai DEMO 1 laukā tika veikta kā minerālā mēslošana, tā mikroorganismu izmantošana, izsmidzinot uz apdobes sekojošus mikrobioloģiskos mēslojumus: Trihodermīns 15 l/ha divas reizes, vienu reizi Azotobakterīns un Subtimikss pa 15 l/ha. Tika novērots zināms antagonisms starp minerālo mēslojumu un mikroorganismiem, jo tiek konstatēti tādi patogēni kā Verticillum sp. un Fusarium sp. Tas norāda, ka ne visi procesi, kas notiek šādā mēslošanas sistēmā, ir labvēlīgi. Organisko mēslojumu uzmantošana, ļoti iespējams, dotu pavisam citu rezultātu, bet esošā mēslošanas stratēģija nedod pilnīgi labvēlīgus rezultātus pastāvīgā augsnes mitruma dēļ, kas var radīt kā gaisa trūkumu saknēm, tā barības elementu izskalošanos. Līdzīgus rezultātus uzrādīja arī kontrole, bet nebija tik izteikta patogēno mikroorganismu darbība. Stabili jau otro gadu pēc kārtas labākos rezultātus uzrāda mēslošana sistēma, izmantojot tikai mikrobioloģiskos mēslošanas līdzekļus. Tur netika novērota augsnes patogēnu klātbūtne. Vai to varēt uzskatīt par pilnvērtīgu mēslošanas stratēģiju, vēl jāveic dziļāka analīze.

No Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes kā vienmēr aktuālu informāciju sniedza vadošā pētniece Ilze Vircava. Šoreiz stāsts par organominerālo mēslojumu efektivitāti un to ietekmi uz augsnes fizikālajām īpašībām. Jaunās biotehniskās iespējas krietni paplašina jaunu mēslojumu ienākšanu lauksaimniecības nozarē. Dažādu fizikāli ķīmisku procesu iespējas rada dažādus produktus, kas sniedz daudzveidīgas iespējas to sekmīgai izmantošanai. Redzes lokā parādās dažādi lauksaimniecības pārstrādē radušies blakus produkti, kas veidojas šķirošanas, fizikālu un ķīmisku procesu rezultātā. Dažādas frakcionēšanas, šķirošanas un granulēšanas iespējas ļauj nodrošināt dažādas šo mēslojumu agregātformas, kas rada ērtākas un efektīvākas pielietošanas iespējas. Vienlaikus ir saprotams, ka īpaši lētāki šie mēslošanas līdzekļi nebūs, jo specifiskie ražošanas nosacījumi un nepieciešamās iekārtas nebūs lētākas. To efektivitāte nav pilnīgi viennozīmīga, tādēļ prasīs rūpīgu darbu kā no ražotāju, tā izmantotāju puses.

Vadošais nozares eksperts Andrejs Brūvelis iepazīstināja ar situāciju smiltsērkšķu tirgū. Atjaunojies ir pieprasījums, diemžēl mazajās saimniecībās, kur ne vienmēr tiek ievērotas tehnoloģijas, ogu kvalitāte daudzviet neatbilst prasībām. Cena nedaudz, bet tomēr ir cēlusies, kas ļauj vieglāk segt nepieciešamās izmaksas. Līdz ar to kooperācijai ir parādījušās vecās vainas, ka ne visi kooperatīva biedri ir lojāli kooperatīviem. Uzpircēju aktivitāte ir augsta, radot grūtības kooperatīvu darbībai. Nedaudz, bet ir uzlabojušās smiltsērkšķu raibspārnu mušas ierobežošanas iespējas. 

Noslēgumā visiem bija iespēja iepazīties ar stādījumu stāvokli demonstrējumā. Krūmu ataugšana noritējusi sekmīgi, vērtējot vizuāli, ļoti būtiskas atšķirības netika novērotas. Pasākums izdevās, svarīgi ir iegūto informāciju pilnvērtīgi apkopot un veikt visaptverošu analīzi.

Māris Narvils,
LLKC Vides nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā  

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/21/P14, demonstrējuma tēma: „Mikroorganismu izmantošana augu barības elementu bilances nodrošināšanā bioloģisko smiltsērkšķu audzēšanā” (16. lote).

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

 

Foto Galerija (3)