Jūs atrodaties šeit

Ziedi podos no lielveikala – kas jāzina

Augkopība
Dārzkopība

Ziemassvētku kaktusi, alpu vijolītes, skaistās puansetijas un daudzi citi telpaugi gada nogalē itin bieži lielveikalā tiek izvēlēti dāvināšanai. Tomēr bieži gadās, ka, nonākot mājās, tie sāk nīkuļot. Kādēļ tā, skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Lielāko daļu podos un konteineros piedāvāto dekoratīvo augu Latvijā ieved no Nīderlandes, bet pašlaik podos nopērkamos garšaugus – no Itālijas. Siltumnīcās, kur augi izaug, pielieto tehnoloģijas, kas nodrošina augam teju ideālos augšanas apstākļus, ļaujot iegūt ļoti veselīgus, bet vienlaikus arī izlutinātus augus.

Pirms pārdošanas augus ievieto pagaidu konteineros un, lai nodrošinātu tiem papildus aizsardzību, kā arī padarītu pievilcīgākus, tos ar visu podu iepako krāsaini apdrukātā plēvē. Šī plēve augus padara kompaktākus, kas ir būtiski, tos transportējot. Tad kādēļ tik glītie un pievilcīgie augi podos, nonākuši pie mums, var panīkt?

Māris Narvils: “Transportēšanai domātie konteineri mēdz būt fiziski par mazu pastāvīgai augšanai. Sažūstot uz kūdras bāzes veidotajiem substrātiem, cieš sakņu sistēma, – nobirst ziedi un ziedpumpuri, nīkuļot sāk arī pats augs. Siltumnīcas augi ir ļoti jutīgi arī pret gaisa temperatūras svārstībām un caurvēju. Ja tie šādā veidā cietuši, – lapas zaudēs savu stingrību, nolieksies un pamazām nokaltīs. Ja apsalis būs augu augšanas punkts, to glābt neizdodies.”

Lielveikalos vizuāli labā stāvoklī esošus augus var pirkt, tomēr, atnesot tos mājās, jādomā, kā nodrošināt augiem labvēlīgākus augšanas apstākļus.

Ziedoši augi. Ziedošus un pumpuros esošus istabas augus uzreiz pārstādīt nedrīkst, tas izsauks šoku, un tie visi nobirs. Tādēļ šo augu pārstādīšana jāveic pēc ziedēšanas beigām.

Neziedoši augi. Šos augus vajadzētu pārstādīt iepriekš siltā ūdenī izmērcētos māla vai polimēra materiāla podiņos, kas ir par 2–3 cm lielāki, kā no veikala atnestais. Podā ber 2–3 cm biezu drenāžas kārtu. Augiem, kas neveido spēcīgu sakņu sistēmu, irdeno kārtu gatavo divreiz biezāku. Augsnei izvēlas kādu no atbilstošai augu grupai piedāvātiem substrātiem, kuriem jābūt istabas temperatūrā.

Māla podus ieteicams ievietot skaistos dekoratīvajos podos, nekādā gadījumā tajos nelejot ūdeni mitruma nodrošināšanai. To pēc iestādīšanas lej apakštraukā un ļauj substrātam uzsūkt nepieciešamo ūdens daudzumu. Pēc tam podu novieto paliekošā vietā, kurai sākotnēji jābūt maksimāli gaišai un siltai. Lai pagarinātu gaišās stundas līdz 10–12 stundām, vajadzētu nodrošināt augiem arī papildu apgaismošanas iespēju.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja