Jūs atrodaties šeit

Ziemas kviešu šķirņu maisījumu izvērtēšana Preiļu novada saimniecībā “Korsikova”

Augkopība

Izvēloties kviešu šķirnes, mēs aplūkojam vairākus galvenos parametrus – ražu, izturību pret slimībām, graudu kvalitāti, ziemcietību, veldres noturību, nogatavošanās laiku. Tie visi ir veiksmīga un ienesīga kultūrauga audzēšanas pamatā. Tipisks kviešu lauks ir viena šķirne, monokultūra.

Šķirņu maisījumi ir potenciāls veids, kā palielināt ražu salīdzinājumā ar tīrajām šķirnēm.

Kultūraugu šķirņu maisījumiem var būt dažādas īpašības. Viena šķirne var būt ražīgāka, cita izturīgāka pret kaitēkļiem, cita – pret noteiktām slimībām, arī kvalitātē ir atšķirības. Lauks ir ģenētiski daudzveidīgāks un spēj labāk veidot ražību un kvalitāti. Pārskatot pētījumus citās valstīs, redzam, ka, veidojot šķirņu maisījumus, to būtiska priekšrocība ir palielināta ražas stabilitāte.  

Lai pārliecinātos par šķirņu maisījumu pozitīvajām īpašībām Latgales laukos, zemnieku saimniecībā  “Korsikova” (īpašnieks Kristaps Mūrnieks) 2022. gada septembrī tika ierīkots Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstīts demonstrējums „Ziemas kviešu šķirņu maisījumu ekoloģiskais un ekonomiskais novērtējums”  sadarbībā ar Latvijas Zemnieku federāciju un Agroresursu un ekonomikas institūtu, zinātnisko vadītāju lauksaimniecības zinātņu doktoru Jāni Vigovski. Demonstrējuma mērķis: nodemonstrēt un izvērtēt ziemas kviešu šķirņu maisījumu produktivitāti un kvalitāti salīdzinājumā ar atsevišķām šķirnēm. Demonstrēt šķirņu maisījumus kā vienkāršu paņēmienu, lai palielinātu ģenētisko daudzveidību un ražu salīdzinājumā ar atsevišķām šķirnēm. Demonstrējums ilgs 3 gadus.

Jūlija sākumā saimniecībā tika organizēta laukā diena, kuru atklājot, z/s “Korsikova” īpašnieks Kristaps Mūrnieks pastāstīja par savu saimniecību: ko audzē,  kādas tehnoloģijas lieto un kas ir svarīgi ražas un kvalitātes nodrošināšanā. Zinātniskais konsultants Dr. agr. Jānis Vigovskis interesentiem atgādināja par graudaugu augšanas apstākļiem un to nodrošināšanu ražas iegūšanai. Svarīgākie ražu veidojošie apstākļi – gaiss, ūdens, siltums, barības vielas, augsnes pH.

Lauka dienas praktiskajā daļā skatījām un vērtējām demonstrējuma variantus. Demonstrējums ierīkots minimālajā apstrādē 13.09.2022., četros variantos. Priekšaugs ziemas kvieši. Augsnes raksturojums: Velēnu vāji podzolēta augsne, smilšmāls; pH 6,3; K2O – 107 mg/kg; P2O5 – 48 mg/kg.

Ierīkot varianti:

1)            ziemas kvieši ‘Skagen’ – 100%.

2)            50% ‘Informer’ + 50% ‘Skagen’.

3)            60% ‘Informer’ + 40% ‘Skagen’.

4)            ‘Informer’ – 100%.

Izvēlēto šķirņu apraksti:

‘Skagen’ – vidēji vēlīna, intensīva tipa šķirne. Vidēji gara, ar vidēji labu veldres noturību.  Piemērots optimālai līdz nedaudz novēlotai sējai, ļoti laba ziemcietība, E klases graudu kvalitāte, stabilas ražas arī sarežģītākos augšanas apstākļos.

‘Informer’ – vidēji vēlīna, intensīva tipa šķirne. Veido vidēji garus līdz garus augus ar spēcīgu stiebru un labu veldres noturību, ļoti laba ziemcietība, B klases graudu kvalitāte, laba izturība pret dzelteno rūsu, miltrasu un lapu septoriozi.

Ražīgums ir galvenais kritērijs; tomēr ļoti ražīgām šķirnēm (‘Informer’) dažreiz ir zemāka graudu kvalitāte uz papildu ražas rēķina. Veidojot maisījumu no šīm šķirnēm, vērtēsim produktivitāti un kvalitāti salīdzinājumā ar atsevišķām šķirnēm.

Lai izaudzētu labu un kvalitatīvu produkciju, svarīgas ir ne tikai šķirnes ģenētiskās īpašības, bet arī pilnvērtīga sējumu kopšana. Tāpēc, lai pēc iespējas vairāk nosargātu šķirnes ģenētisko potenciālu, svarīgi precīzi saplānot un pārvaldīt agrotehniskās darbības.

Demonstrējumā ziemas kviešu pirmajā gadā veģetācija atjaunojās aprīļa 2. dekādē. Sējumā vietām novērojām sārtā un pelēkā sniega pelējuma infekcijas pazīmes. Laukā vietām bija redzami iznīkuši vai novājināti augi. Pārziemošana laba (8-9 balles). Aukstajā pavasarī augu attīstība notika lēni. Audzēšanas tehnoloģijas visos variantos ir vienādas. Pēc novērojumiem tiek lietoti augu aizsardzības līdzekļi. Vienu reizi tiek smidzināts herbicīdu maisījums ar regulatoru, divas reizes lietots fungicīds – stiebrošanā un vārpošanā. Pamatmēslojumā NPK (12:24:12) – 400 kg/ha. Slāpekļa mēslojums (N – 158 kg/ha) tiek dots sezonā 3 reizes.

Visi varianti tiek nodrošināti arī ar mikroelementu mēslojumu. Varš, magnijs, mangāns un cinks ir nozīmīgi maksimālai graudaugu ražas veidošanai. Stiebra izturība, ziedputekšņu kvalitāte un graudu veidošanās vārpā ir atkarīga no vara. Cinks ir atbildīgs par augšanas hormonu darbību. Magnijs un mangāns tieši ietekmē lapu kvalitāti. Augi ar nepietiekamu mangāna līmeni lapās ir jutīgāki pret nelabvēlīgiem apstākļiem un ir pakļauti augsnē dzīvojošo patogēnu iedarbībai.

Informāciju par visiem variantiem, to audzēšanas apstākļiem analizēsim rudenī pēc ražas novākšanas

Lauka dienas turpinājumā augkopības konsultants Mg. agr. Arvis Spuriņš iepazīstināja ar pārvaldības sistēmām “Mans lauks” un VAAD LIZ. Ar pārvaldības sistēmām klātesošie zemnieki iepriekš nav strādājuši, bet būs jāmācās tās apgūt. “Mans lauks” ir Latvijā veidota programma – pielāgota tieši mūsu saimniecībām un mūsu likumdošanai. Tas ir moderns, digitāls rīks saimniecības sakārtošanai. Būs iespēja gatavus vajadzīgos datus transformēt uz VAAD LIZ sistēmu.  

Noslēgumā risinājās diskusijas gan par pārvaldības sistēmām, gan audzēšanas tehnoloģijām.

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros. LAD līguma Nr. 10.2.1.-20/22/P15. Demonstrējuma tēma: „Ziemas kviešu šķirņu maisījumu ekoloģiskais un ekonomiskais novērtējums” (15. lote).

Inese Magdalenoka,
LLKC Preiļu KB augkopības konsultante

​Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests