Jūs atrodaties šeit
Atbalstām lauksaimniecības nozares izglītības iestādes
Pagājušogad LLKC veicis un tagad turpina apjomīgu darbu, atbalstot lauksaimniecības nozares profesionālās izglītības iestādes. Projektu vada Maija Sirvide, iesaistoties daudziem citiem centra speciālistiem, koordinācijas darbā lielu ieguldījumu devusi Inga Avota. 9. martā plānota jau otrā skolu konference, kuras mērķis popularizēt lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares profesijas, informēt skolu jauniešus, viņu vecākus, lauksaimnieku sabiedrību par nozares profesionālajām izglītības iestādēm Latvijā.
LLKC projektu vadītāja Maija Sirvide: “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs jau izsenis koordinējis mācību metodisko darbu lauksaimniecības nozares profesionālajām izglītības iestādēm. Ar 2004. gadu lauksaimniecības profesionālās izglītības iestādes pārgāja IZM pārziņā, bet ZM 2021. gadā izveidoja atbalstu lauksaimniecības nozares profesionālās izglītības pedagogu profesionālajai apmācībai, materiāli tehniskās bāzes papildināšanai pedagogiem, profesionālās izglītības programmu mācību un metodiskās literatūras izstrādei, izdošanai un publicēšanai tīmekļvietnē, digitālās bibliotēkas izveidošanai. Pēc16 gadu pārtraukuma LLKC kā neatkarīga organizācija uzsāka šo nozīmīgo sadarbību, lai stiprinātu skolas, saliedētu pedagogus, iedrošinātu un atbalstītu dalīties ar pieredzi, ar materiāliem. Arī, lai veidotu jaunus mācību metodiskos materiālus, jaunas video mācību filmas un piedāvātu izmantot digitālo bibliotēku pedagogiem un audzēkņiem, lai kopumā uzlabotu kvalitāti un stiprinātu profesionālo izglītību lauksaimniecībā, lai audzēkņi uzzinātu par izglītības iespējām. Jo tā ir visas Latvijas lauksaimniecības nākotne, katras saimniecības un uzņēmuma nākotne, lai veiksmīgi un mūsdienu prasībām atbilstoši audzēkņi profesionālo izglītību būtu apguvuši augkopībā, dārzkopībā, lopkopībā, lauksaimniecības mehanizācijā, veterinārmedicīnā, zirgkopībā, mežsaimniecībā. Tādējādi jauniešiem būtu iespēja dzīvot un pelnīt pietiekami labi tepat Latvijā, ja vien – izvēle būtu par labu profesiju apguvei, kas tik ļoti nepieciešamas lauksaimniecībā. Šķiet, jaunieši visai maz zina, kādas profesijas laukos nepieciešamas, cik tajās var nopelnīt un – kur tās apgūstamas.”
Pirmā konference – pirms gada
Vispirms notika vajadzību izpēte, visu lauksaimniecības nozaru profesionālo izglītības iestāžu iepazīšana un datu analīze. Par profesiju popularizēšanu un prestiža celšanu tika plaši spriests e-konferencē “Nākotne gudrā lauksaimniecībā”, kas notika 2021. gada 30. martā, piedaloties visu 12 Latvijas profesionālo izglītības iestāžu pārstāvjiem un citiem interesentiem. Konferences ieraksts ir publicēts LLKC feisbuka kontā https://www.facebook.com/LLKCOzolnieki/videos/456888465549665
Iespēja ieskatīties katrā no 12 lauksaimniecības nozaru izglītības iestādēm:
* Bulduru Dārzkopības vidusskola: https://ej.uz/9a1d
* Bebrenes vispārizglītojošā un profesionālā vidusskola: https://ej.uz/7h63
* Daugavpils Būvniecības tehnikums. Izglītības programmas īstenošanas vieta “Višķi”: https://ej.uz/8pey
* Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienība: https://ej.uz/a1e3
* Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Cīravas teritoriālā struktūrvienība: https://ej.uz/wck4
* Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālā struktūrvienība: https://ej.uz/q5hs
* Kandavas Lauksaimniecības tehnikums: https://ej.uz/s4td
* Malnavas koledža: https://ej.uz/p1g2
* Ogres tehnikums; Ogres tehnikuma programmu īstenošanas vieta Rankā; Ogres tehnikuma programmu īstenošanas vieta Vecbebros: https://ej.uz/pue2
* Smiltenes tehnikums; Smiltenes tehnikuma Alsviķu struktūrvienība: https://ej.uz/96ca
* Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums: https://ej.uz/2uqp
* Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola: https://ej.uz/77e6
Jauniešu aptaujas rezultāti un secinājumi
Tika veikta vispārizglītojošo skolu jauniešu aptauja, vai viņi zina, kur var apgūt ar lauksaimniecību saistītās profesijas.
Uzdodot 1259 skolu jauniešiem (6.-9. klase) jautājumu, vai ir zināms, kur var apgūt ar lauksaimniecību saistītās profesijas, 70% respondentu atbildēja, ka nezin, un tikai 30% respondentu nosauca lauksaimniecības izglītības iestādes, bet tikai retos gadījumos tika pieminētas profesionālās izglītības iestādes. Secinām, ka publiskajā telpā ir svarīgi informēt skolas un jauniešus par profesionālās izglītības iespējām lauksaimniecības nozarēs, jo Latvijai neiztikt bez gudriem un kvalificētiem speciālistiem gan zemnieku saimniecībās, gan lauksaimniecības uzņēmumos un organizācijās. Šis ir arī viens no iemesliem plašas konferences sarīkošanai lauksaimniecības nozaru profesionālās izglītības laukā. Visa gada garumā tika veikta arī plaša lauksaimniecības profesiju popularizēšana portālā www.eklase.lv, sociālajos tīklos un medijos.
Arī skolu pedagogiem tika dota iespēja atsevišķā aptaujā paust savu viedokli par pilnveides apmācībām un nepieciešamiem pieredzes apmaiņas braucieniem. Ņemot vērā aktīvāko respondentu viedokli, tika noorganizēti septiņi pedagogu apmācību kursi (kopā 130 dalībnieki) un viens mācību brauciens augkopības nozarē, iepazīstoties ar precīzās lauksaimniecības programmām augkopības saimniecībā, ar sēklu audzētāju darba specifiku, un apskatot atšķirīgu kultūru audzēšanu.
Apkopoti un top jauni metodiskie materiāli
Apkopoti līdz šim izveidotie digitālie rīki, iesaistot visas LLKC nodaļas, kas būtu noderīgi kā lauksaimnieciskās izglītības papildlīdzekļi – augkopībā, lopkopībā, ekonomikā, lauksaimniecības mehanizācijā, darbam attālinātajā mācību procesā un darbam ar jaunatni laukos.
Sākta arī jaunu digitālu mācību metodisko materiālu izstrāde, literatūras izdošana un publicēšana LLKC tīmekļvietnē. Piemēram, tapis jauns izdevums “Bišu saimes bioloģija” (sastādījusi Anita Svoka, PIKC Ogres tehnikums), “Kviešu audzēšanas ceļvedis” (adaptēts tulkojums no “Wheat Growth guide”), izveidots mācību grāmatas “Zirgkopība” saturs (sastādītāja Laine Orbidāne) u. c. Veidojot mācību līdzekļus, tiek meklētas un veiksmīgi atrastas sadarbības iespējas ar ārzemju speciālistiem. Izveidoti vairāki izglītojoši videomateriāli ciklā “Ieraugi sevi laukos” – par agronomiju, graudkopību un augu aizsardzību; mācību video “Dzīvnieku labturība liellopu ganāmpulkā” u. c.
Visas skolas saņem arī LLKC izdoto žurnālu “Latvijas Lopkopis”, kas ir vienīgais specializētais lopkopības žurnāls Latvijā un kurā iekļautas ar nozari saistīto tēmu aktualitātes.
Svarīgs ir izglītības iestāžu materiāli tehniskais nodrošinājums, tāpēc skolu rīcībā nodoti 14 datori ar instalētiem digitālajiem rīkiem: 10 lopkopībā, 12 augkopībā, 2 ekonomikā, 5 lauksaimniecības mehanizācijā, 9 papildrīkiem attālinātā mācību procesa pilnveidei un 10 informatīvajiem plakātiem lopkopībā.
Izstrādāts digitālās bibliotēkas koncepts – tehniskais risinājums un dizains, sākta programmēšana un arī satura sagatavošana.
Projekta finansēšana notiek valsts atbalsta pasākumā “Atbalsts lauksaimniecības nozares profesionālās izglītības programmu pilnveidošanai”.
Par 9. martā gaidāmo lauksaimniecības profesionālās izglītības konferenci (darba kārtība, pieteikšanās) informācija tiks publicēta LLKC mājaslapā un LLKC feisbuka kontā.
Skolu viedoklis par sadarbību
Baiba Liepiņa, Ogres tehnikuma direktores vietniece kvalitātes, attīstības un tālākizglītības jomā, un Ilze Brante, direktore: “Liels paldies par mūsu sadarbību! Noteikti nepieciešama! Liels paldies par piedāvātajiem semināriem. Dažreiz šķiet, ka varbūt uz mums tas neattiecas, bet izrādās, ka skar arī mūsu jomu. Pēdējā gada laikā palielinājusies izglītojamo interese par mācībām konkrēti Ogres tehnikumā, kā arī jūtama mērķtiecīga izglītības programmas izvēle. Sadarbība publicitātes pasākumu īstenošanā nepārprotami ir atbalstāma.”
Agnese Medne, Malnavas koledžas direktora vietniece profesionālās vidējās izglītības jomā: “Uzsākto sadarbību un lauksaimniecības nozares popularizēšanu noteikti jāturpina un jāattīsta. Paldies par ieguldīto darbu!”
Rudīte Grabovska, Smiltenes tehnikuma direktora vietniece izglītības jomā: “Paldies jums par izcilo kampaņu un atbalsta pasākumiem mācībspēkiem. Beidzot ir sajūta, ka lauksaimniecība atkal ir vērtība. Interese un atsaucība arī mūsu infodienā bija fantastiska. Arī individuālie apmeklējumi un vizītes. Ļoti priecāsimies, ja LLKC turpinās labi uzsākto publicitātes sadarbību!”
Anita Lāčauniece, Daugavpils būvniecības tehnikuma IP IV “Višķi” vadītāja: “Paldies jūsu palīdzībai un informatīvajai kampaņai, sadarbība bija veiksmīga, jo pēc 4 gadiem pēc atļaujas saņemšanas nokomplektējām grupu izglītojamajiem ar pamatskolas izglītību. Ceram uz turpmāku sadarbību.”
Dace Rozentāle, Kandavas lauksaimniecības tehnikuma direktore: “Paldies par izrādīto interesi un LLKC ieguldījumu lauksaimniecības popularizēšanā. Sadarbība noteikti ir jāturpina un kampaņa jāsāk jau mazliet ātrāk pirms jaunā mācību gada. Arī mēs, skolas, labprāt piedalītos šajās kampaņās un kopīgā darbā veicinātu lauksaimniecības nozares attīstību.”
Valija Barkovska, ZKAV direktores vietniece mācību darbā: “Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola, tās pedagogi pateicas par publicitāti. Ar gandarījumu atceramies tiešsaistes konferenci, kurā piedalījās gan absolventi, gan zemnieku saimniecības, audzēkņi un pedagogi. Tas lika pārskatīt, analizēt, novērtēt paveikto un izdarīt secinājumus par turpmākā darba virzieniem. Lai izdodas turpmākā, tik nepieciešamā sadarbība!”
Agnese Poļaka, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas JAK struktūrvienības vecākā lietvede: “Lauksaimniecības nozares pedagogi un skolas administrācija uzskata, ka viss, kas tika organizēts (kursi, konferences, publicitātes materiāli), bija ļoti noderīgs un vērtīgs.”
Ilga Mališeva, Bebrenes VP vidusskolas direktores vietniece: “Jūtam, ka lielāka kļūst interese par lauksaimniecisko izglītību. Audzēkņu skaita ziņā pienesuma vēl nav, bet ir cerības, jo ne vienmēr rezultāts ir tūlītējs. Bet LLKC ir informācijas avots jaunajiem zemniekiem un mūsu topošo audzēkņu vecākiem, tāpēc ir cerības, ka informācija par skolu nonāks pie cilvēkiem, kuriem tā ir nozīmīga. Aktivitātes noteikti jāturpina, esam priecīgi, ka LLKC ir mūsu draugs un sabiedrotais. Paldies par skolotāju iesaisti kursos un semināros, tie ir vērtīgi un ļoti noderīgi.”
Publicēšanai sagatavoja Dace Millere,
LLKC Apgāda redaktore
Foto: LLKC arhīvs