Jūs atrodaties šeit

Jaunas mācības tiešsaistē tiem, kas strādā meža nozarē

Mežsaimniecība
Projekti

Mežsaimnieki, meža zemju īpašnieki, nozares konsultanti, studenti un interesenti aicināti apgūt mācību kursa Virszemes ūdens resursi un to ilgtspējīga apsaimniekošana mežsaimniecības moduli, kas tapis projektā LIFE GoodWater IP.

Reģistrēties mācībām iespējams šeit: https://ej.uz/goodwater_macibas_mezsaimniekiem

Ūdens ir ļoti svarīgs resurss ikvienam procesam mežaudzē. Latvijā ūdens parasti netrūkst, taču tam jābūt ne tikai pietiekamā daudzumā, tam jābūt arī tīram un labā ekoloģiskā kvalitātē.

Labu ūdeņu ekoloģisko kvalitāti sasniedz vien daļa Latvijas upju un ezeru (2024, LVĢMC, Pārskats par virszemes un pazemes ūdeņu stāvokli 2023. gadā). Šo statistiku veido dažādu ietekmju kopums, tostarp notece no meža zemēm, kad  no augsnes izskalojas augu barības vielas un ar palu un plūdu ūdeņiem organiskie sedimenti nonāk  upēs un ezeros, veicinot to aizaugšanu. Tādēļ svarīga ir pareiza krastu nostiprināšana un koku retināšana tajos, lai preventīvi ierobežotu aizsprostojošu sanesumu veidošanos ūdenstecēs, kā arī ūdens kvalitāti aizsargājošu struktūru izmantošana, piemēram, veicot meliorācijas grāvju atjaunošanu.

Lai izprastu mežsaimniecības saistību ar virszemes ūdens resursiem un veicinātu to ilgtspējīgu saimniekošanu, projektā LIFE GoodWater IP tapušajā mācību kursa Virszemes ūdens resursi un to ilgtspējīga apsaimniekošana mežsaimniecības modulī pieejamas jaunākās atziņas vienkopus ar jau pārbaudītām zināšanām.

“Upes plūst cauri laukiem, mežiem, pilsētām, taču tieši mežos notiekošie dabiskie procesi un mērķtiecīgi veiktie pasākumi var palīdzēt uzlabot ūdensteču un ūdenstilpju kvalitāti plašākā mērogā. Mācībās sniegtās zināšanas ļaus ne tikai ilgtspējīgi saimniekot upju krastos, bet arī paplašinās redzesloku par dažādiem ar mežsaimniecību saistītiem jautājumiem,” atzīst Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošā pētniece Dr. silv. Dagnija Lazdiņa, kura izstrādājusi vairākas mācību modulī pieejamās lekcijas.

Mežsaimniecības modulī 13 lekcijās ietverti šādi temati:

  • Vārdnīca - 1 lekcija par normatīvajiem aktiem meža nozarē;
  • Ūdens aprite dabā – 5 lekcijas par ūdens resursiem un to izmantošanu, dabiskajiem ūdens mainības cikliem, ūdens fizikāli ķīmiskajām īpašībām, ūdeņu ekoloģisko un ķīmisko kvalitāti un bioloģiskajiem procesiem ūdenī;
  • 7 tematiskās lekcijas par labo praksi meža apsaimniekošanai ūdensobjektu tuvumā, par meža ieaudzēšanu, atjaunošanu, kopšanu un ūdeni, kā arī par bebru darbību un tās ietekmi, meža meliorācijas sistēmu renovāciju un videi draudzīgiem meliorācijas sistēmu elementiem meža ekosistēmās, par dabas procesiem, funkcijām un ekosistēmu pakalpojumiem.

Lekcijas sagatavojuši eksperti no Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Valsts zinātniskā institūta BIOR, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Baltijas Vides Foruma un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava”. Katras lekcijas noslēgumā ir pašpārbaudes tests, sekmīgi nokārtojot visus testus, tiks izsniegts apliecinājumu par mācību moduļa apguvi.

Par projektu LIFE GoodWater IP

LIFE GoodWater IP mērķis ir ilgtermiņā uzlabot ūdens ekoloģisko kvalitāti riska ūdensobjektos, īstenojot dažādus inovatīvus apsaimniekošanas un pārvaldības pasākumus. Projekta aktivitātes tiek ieviestas sešās Latvijas upēs – Aģē, Mergupē, Aucē, Slocenē, Zaņā un Ēdā, kā arī trīs ezeros – Saukas ezerā, Lubānā un Papes ezerā. Līdztekus projektā liela uzmanība tiek pievērsta arī sabiedrības izglītošanai, informēšanai un zināšanu paaugstināšanai par virszemes ūdens resursiem.


Plašāka informācija:

Evita Jaņēviča, 

Vides projektu vadītāja, LLKC Projektu un attīstības daļa

evita.janevica@llkc.lv