Jūs atrodaties šeit

Rudens mežā

Mežsaimniecība

Septembris ir rudens pirmais mēnesis, tautā dēvēts par sēņu mēnesi, un pamatoti, jo sēņu Latvijas mežos tagadd ir daudz, tik jāprot tās atrast. Tomēr rudenī meža īpašniekiem vajadzētu pievērsties arī sava meža apskatei un izvērtēšanai. Rudenī daba sāk gatavoties ziemai, un meža apsaimniekošana prasa īpašu uzmanību.

Šajā gadalaikā veiktie darbi var būtiski ietekmēt meža veselību un attīstību nākotnē. Pareizi veikti rudens darbi ne tikai sagatavo mežu ziemas izaicinājumiem, bet arī veicina tā ilgtermiņa attīstību un bioloģisko daudzveidību.

Galvenie uzdevumi, kas veicami rudenī, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un veselīgu meža ekosistēmu:

  1. Veikt meža apskati un izvērtēšanu. Rudens ir piemērots laiks, lai apsekotu savu mežu, identificētu problēmzonas, piemēram, slimību, kaitēkļu skartus kokus, vēja bojājumus un plānotu nepieciešamos apsaimniekošanas darbus.
  2. Jaunaudžu kopšana. Izretinot mežu, atlikušajiem kokiem ir vairāk vietas augšanai un attīstībai. Tas arī palīdz samazināt konkurenci par resursiem starp kokiem.
  3. Veikt meža infrastruktūras uzturēšanu. Lai nodrošinātu labu piekļuvi mežam arī ziemas mēnešos, ir svarīgi uzturēt un uzlabot meža ceļus, piebraucamos ceļus un citus infrastruktūras objektus.
  4. Pārbaudīt meža robežas. Rudens ir labs laiks, lai pārliecinātos, ka meža robežas ir skaidri redzamas un labi uzturētas. Tas palīdz novērst robežu pārkāpumus un citus iespējamos strīdus.
  5. Var ievākt meža veltes. Piemēram, sēnes, ogas, ārstniecības augi, var būt noderīgi ģimenes krājumu veidošanā, kā arī būtu kā papildu ienākumu avots. Šis ir laiks, lai sagatavotu augsni nākamā pavasara stādījumiem, kā arī plānotu, kuru koku sugas stādīt un kā  vislabāk veicināt meža dabisko atjaunošanos.
  6. Aizsargāt jaunaudzes pret meža dzīvnieku postījumiem. Ja mežā ir daudz dzīvnieku, kas varētu bojāt jaunos stādījumus, apsveriet iespēju veikt aizsardzības pasākumus, piemēram, žogu uzstādīšanu, repelentu lietošanu, plastmasas klipšu un spirāļu uzlikšanu.
  7. Pēc pirmajām salnām jāapkopj pēdējo gadu stādījumi. Jānovāc apaugums ap stādiņiem, lai apsnigušie zālaugi ziemā nesagultos uz mazajiem kociņiem un netraucētu to augšanu nākamajā gadā. Turklāt zem zāles veidojas labvēlīgi apstākļi grauzējiem, kas ziemā apskauž stumbra mizu. Vēlā rudenī jāpārbauda, vai ir novākta kūla ap stādījumiem, kur tās degšana var apdrauēt gan tos, gan visu mežu.

Veicot minētos darbus, meža īpašnieks nodrošinās, ka mežs būs labā stāvoklī, gatavs ziemas izaicinājumiem, un turpinās augt un attīstīties ilgtermiņā.

Līga SOLOSTEJA,
MKPC mežsaimniecības projektu vadītāja

Foto: Canva.com