Jūs atrodaties šeit

Lasītājiem pieejama rokasgrāmata par saimniekošanu dabai draudzīgā veidā

Projekti

CRAFT LIFE: Klimata atbildīga lauksaimniecība Latvijā” ir projekts, ar kura palīdzību piecu gadu garumā Latvijas Dabas fonds (LDF) kopā ar partneriem – Vides risinājumu institūtu (VRI), Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC) un Čehijas Zinātnes un sabiedrības centru – mācījušies samazināt SEG emisiju apjomu no lauksaimnieciskās ražošanas. Projektā praktiski tika pārbaudītas un demonstrētas trīs dažādas metodes, kas ļauj samazināt CO2 un citas SEG emisijas – tiešā sēja, bioogles iestrāde augsnē un kontrolētā drenāža.

Mēs, LLKC, strādājām bezaršanas sadaļā, kur sadarbībā ar 8 Dobeles novada saimniecībām aptuveni 200 ha platībā 5 gadu garumā pierādījām to, ka Zemgales smagajā mālā pilnīgi mierīgi var iztikt bez aršanas. 

Ko mēs ieguvām? Tādas pat ražas, 50 litru degvielas un 100 EUR ietaupījumu uz katru apsēto hektāru. Izmainot augu maiņu un iekļaujot tajā vairāk tauriņziežus un starpkultūras, samazinājām sintētiskā slāpekļa (N) minerālmēslu patēriņu par 30%. Neiearot salmus, bet atstājot tos augsnes virskārtā, samazinājām ikgada CO2 emisijas no 3,2 t/ha uz 600 kg/ha, bet organiskās vielas saturs palielinājās no vidēji 2,5 līdz pat 5%. 

Vai viss patiešām ir tik brīnumaini? “Ir gan: šis ir labākais un rezultātu ziņā izcilākais projekts manā 29 gadu garajā darbā LLKC. Neticiet? Brauciet ciemos – mēs parādīsim!” saka Jānis Kažotnieks, LLKC eksperts.

Kā viens no projekta rezultātiem ir šī Līgas Delveras dizainētā fantastiski skaistā rokasgrāmata lauksaimniekiem “Lauksaimniecības prakses klimata pārmaiņu mazināšanai”, kura 12. jūnijā piedzīvoja savus atklāšanas svētkus. Kā jau vēsta nosaukums, grāmata ir praktiski pielietojama un tajā ir gan projektā iegūto atziņu, gan praktisku ieteikumu apkopojums. Grāmata ir kā iespēja izprast procesus un paskatīties uz lauksaimniecību citām acīm. 

Pasakiet sev, ka vēlaties uzzināt ko jaunu, saimniekot dabai draudzīgā veidā, ietaupīt resursus un laiku, un ķeraties pie lasīšanas. Tas būs to vērts! Lai mums visiem izdodas!

Vairāk par pašu projektu var lasīt šeit: www.craftlife.lv
Rokasgrāmata PDF formātā pieejama šeit: https://ej.uz/CraftLife-rokasgramata


Informāciju sagatavoja:
Jānis Kažotnieks,
LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs

 

Foto Galerija: