Jūs atrodaties šeit

Par citādiem miltiem un maizes cepšanu

Tālākizglītība

 

LLKC Tukuma konsultāciju birojā 16. un 23. maijā  norisinājās mācības “Pievienotās vērtības radīšana savai produkcijai (milti, maize)”. Piesakoties mācībām, dalībnieki varēja būt gan ar prasmēm, gan bez; gan ražotāji, gan uzsācēji. Mūsu mērķis ir iedrošināt cilvēkus uzsākt ražošanu, iegūt kvalifikāciju vai radīt papildu produktus jau esošai ražošanai. Šoreiz – par dažādiem  miltu veidiem un maizes ražošanu. 
Kā zināms, mūsdienās pircēji pieprasa alternatīvus produktus jau tradicionāli zināmajiem. Baltos miltus ne viens vien aizstāj ar citādiem. Arī maizes ēšanā ir sava mode, kurā šobrīd uzvaras gājienu atkal sāk maize ar ieraugu un uzlabotu sastāvu. Lai apgūtu jaunās tendences un tehnoloģijas, bijām uzaicinājuši LBTU lektori Daci Kļavu un SIA “Puratos Latvia” tehnoloģi Lindu Bekmani.

Teorētiskajā sadaļā varēja uzzināt par graudu kvalitāti, bezatlikumu pārstrādes tehnoloģijām. Dalībnieki guva priekšstatu, no kurām grauda daļām tiek ražoti attiecīgi miltu veidi, kāpēc uz miltu paciņām veikalos redzami cipari, kam domāti pašbriestošie, rupjie, smalkie un citi  miltu veidi, un kā tie ietekmē izstrādājuma kvalitāti. Lai ražotu kvalitatīvus miltus vai maizes izstrādājumus, dalībnieki apguva arī higiēnas prasības, iepakojuma nozīmi.

Praktiskajā daļā dalībniekiem bija iespēja pabūt SIA “Puratos Latvia” eksperimentālajā ceptuvē, kur varēja apskatīt gan lieljaudas iekārtas cepējiem, gan uzzināt, kas piemērots mazajam ražotājam. Katrs varēja apskatīt un saprast, kādi miltu veidi vispār ir pieejami, piemēram, amaranta, prosas, griķu, kokosa, mandeļu, ķirbju, zirņu, un noteikt to piemērotību konkrētu izstrādājumu ražošanai. Skaistās burciņās gozējās dažādi sēklu un graudu maisījumi, kurus var izmantot ne tikai pārkaisīšanai. Lindas Bekmanes vadībā tapa pareizi gatavots plaucējums, ieraugs, mīkla dažādiem maizes izstrādājumiem –  saldskābmaizei, rupjmaizei, picai, pinzai, fokačai u. c. Linda izstāstīja knifus, kas jāievēro, lai izstrādājums vienmēr sanāk perfekts. To uzzināt varēsiet arī jūs, piesakoties nākamajām mācībām. Ir lietas, kuras cilvēks pats nevar iedomāties. Var eksperimentēt gadiem, tomēr viss balstās uz ķīmijas un fizikas zinātnēm. Paldies Lindai Bekmanei par noslēpumu atklāšanu. Cepšanas procesā bija iespēja izmantot arī “Puratos” ražotos produktus (maisījumus) cepšanai. “Puratos” piedāvā Q-tentic – aktīvu maizes sastāvdaļu uz dabīgā ierauga bāzes autentiskai garšai, tekstūrai un smaržai; Puraslim – tehnoloģiju tauku aizvietošanai treknām maizēm un kūkām, kas uzlabo uzturvērtību un izceļ garšu; Sunset Glaze – olu aizvietotāju izstrādājumu pārsmērēšanai zeltainumam un mirdzumam. 

Cepot mājas apstākļos, var atļauties ilgāk pakavēties dažādos procesos, bet ražošanā katra minūte ir svarīga. Tāpēc ir radīti produkti, kas palīdz ekonomēt laiku, radīt labāku garšu un ir precīzi dozēti un piemeklēti, lai novērstu kļūdu iespējamību. Nevajag baidīties no maisījumiem un domāt, ka tā ir ķīmija. Piemēram, mīklas sastāvā ietilpstošās 12 sastāvdaļas nav jāpērk atsevišķos iepakojumos, bet ir jau precīzi dozētas vienā maisījumā. Tas ļauj ekonomēt uz nevajadzīga produktu daudzuma iepirkumu un uzglabāšanu. Ar produktiem maizes cepējiem var iepazīties www.puratos.com. Var iegādāties arī gatavus maisījumus konkrētai maizei (pilngraudu, briošs utt.), tomēr galvenais ir pārzināt cepšanas tehnoloģisko procesu. Arī, ja šķiet, ka visu zināt, ir vērts celt kvalifikāciju un apgūt jaunas lietas. 

Interesanti bija uzzināt par pircēju vēlmēm veltītu pētījumu. Tas  veikts 50 valstīs. Mainoties paaudzēm, mainās ne tikai ēšanas paradumi, bet arī garšas izjūta un panesamība. Šobrīd cilvēki lieto “vieglāku” maizi. Izrādās, viss atkarīgs no gremošanas sistēmas jeb zarnu mikrobioma, kas veidojas, jau cilvēkam piedzimstot, un nostabilizējas pirmajos 2-3 gados. Gremošanas sistēma mūsdienu cilvēkam bieži vien nevar tik smagu pārtiku sagremot, rodas dažādas nepanesamības. Tāpēc mūsu bērni ēd jau citādu pārtiku nekā vecvecāki un vēl iepriekšējās paaudzes. Tātad ražotājam jāzina šīs tendences, lai pielāgotu savu produktu jaunajam tirgum.

Pēc pētījuma rezultātiem, pirmās trīs lietas, kas pircējam ir vissvarīgākās – maizes svaigums, lokāla izcelsme un cena.
Dalībnieki noskatījās arī video par ieraugu “bibliotēku”, kas atrodas Beļģijā. Tajā reģistrēti vairāk kā 2900 ieraugu veidi no visas pasaules. Interesenti var sekot ieraugu tēmai ar zinātniski pamatotām diskusijām arī Instagram kontā @sourdough_library.

Mācībām beidzoties, dalībnieki saņēma apliecinājumus, milzum daudz informācijas un gandarījumu par ieguvumu. Jau nākamajā dienā aktīvākā dalībniece nolēma atkārtot iegūtās zināšanas un sacepa visus iemēģinātos maižu veidus. Tā jāliek lietā zināšanas, nepietiek tikai paskatīties un pierakstīt. Ceram sagaidīt jaunus ražotājus un netradicionālus izstrādājumus!
Ja esat ieinteresēti, sekojiet Facebook – LLKC Tukuma konsultāciju birojs. Skatiet foto un informāciju par pasākumiem. 

Milzīgs paldies lektorēm, lieliskajai mācību grupai, LBTU un Puratos Latvia.

Jana Tramdaha,
LLKC Tukuma biroja vadītāja


Mācības norisinājās LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”, LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P21.

 

Foto Galerija: