Jūs atrodaties šeit

Izceļ inovatīvas pesticīdu samazināšanas stratēģijas

Projekti

 

 

 

Projekta AdvisoryNetPEST mērķis ir izveidot konsultāciju tīklu un uzlabot to pakalpojumu sniegšanu visā Eiropas Savienībā, lai veicinātu zināšanu apmaiņu un inovatīvu risinājumu ieviešanu pesticīdu lietošanas un risku samazināšanai visās ES dalībvalstīs, tādējādi ļaujot lauksaimniecības nozarei sasniegt stratēģijā “No saimniecības līdz galdam” noteiktos mērķus.

Projekta konsorcijs tikās no 4. līdz 6. februārim Bordo, Francijā, lai izvērtētu projekta pirmajā gadā paveikto un plānotu nākamo gadu, organizējot dažādus pasākumus: savstarpējās vizītes, ES tiešsaistes seminārus un AKIS tehniskos seminārus.

Pirmās dienas galvenais notikums bija savstarpējo apmeklējumu metodikas testēšana ASTREDHOR teritorijā, kur dalībnieki vēroja inovatīvu un ilgtspējīgu nezāļu apkarošanas metodi: vilnas mulčēšanu kā alternatīvu plastmasai un herbicīdiem dekoratīvo augu stādījumos.

Šīs metodes mērķis ir samazināt nezāļu dīgšanu, uzklājot mulču uz vilnas bāzes tieši uz kultūraugu rindas. Ierobežojot gaismas iedarbību uz augsni, vilnas barjera kavē nezāļu augšanu, samazinot vajadzību pēc ķīmiskiem herbicīdiem un vienlaikus veicinot ilgtspējīgu lauksaimniecības praksi. Turklāt tā ir vietējas izcelsmes un bioloģiski noārdāma alternatīva mulčēšanas risinājumiem uz plastmasas bāzes.

Vilnas mulču uzklāj īpaši uz stādījumu rindām, bet starprindu platības var apsaimniekot, izmantojot mehānisku ravēšanu, vai uzturēt ar dabisku augsnes segumu. Metodes efektivitāte ir atkarīga no izmantotās vilnas kvalitātes un blīvuma. Ja materiāls ir pārāk plāns (300 g/m²), tam nav pietiekamu gaismas bloķēšanas īpašību un tas ir pakļauts plīsumiem. Un otrādi, ja tas ir pārāk biezs (1000 g/m²), tas kļūst smagnējs un var darboties vairāk kā sēklas gultne, nevis kā mulča. Par optimālo līdzsvaru ir atzīts 700 g/m² vilnas daudzums, kas nodrošina 2-3 gadu kalpošanas laiku, vienlaikus nodrošinot izturību un efektivitāti nezāļu apkarošanā.

Šis paņēmiens ir praktisks un videi draudzīgs risinājums stādaudzētavu audzēšanā, kas veicina augsnes atjaunošanu, ūdens aizturēšanu un aprites ekonomikas praksi, izmantojot vilnas atkritumu pārstrādi.

Partneri apmeklēja arī vīna audzēšanas saimniecību Château Couhins, kuras vēsture sniedzas līdz pat 17. gadsimtam, tajā partneri tika iepazīstināti ar inovatīvu praksi, kas samazina pesticīdu izmantošanu un risku.

Château Couhins jau vairāk nekā divas desmitgades īsteno videi draudzīgu filozofiju. Īpašums 2000. gadā aizliedza lietot herbicīdus, un kopš tā laika galvenā uzmanība ir pievērsta augsnes veselības uzlabošanai, bioloģiskās daudzveidības veicināšanai un precīzas, ilgtspējīgas vīnkopības īstenošanai. Sertificēta kā bioloģiskā saimniecība 2022. gadā. Château Couhins tiek izmantoti dzīvžogi un puķu joslas, kas veido ekoloģiskus koridorus, kas atbalsta labvēlīgu savvaļas dzīvnieku plūsmu, savukārt putnu un sikspārņu ligzdošanas būrīši palīdz dabiski kontrolēt vīna dārza kaitēkļus. Tika arī minēts, ka, lai nodrošinātu efektīvu pesticīdu izmantošanu, ir būtiski pareizi izmantot smidzinātājus. Saimniecībā ir ieviesta arī polikultūra, un līdzās vīnogulājiem tagad plaukst arī safrāna lauki un olīvkoki, tādējādi pastiprinot savu apņemšanos nodrošināt līdzsvarotu ekosistēmu.

Château Couhins apmeklējums bija ļoti bagātinošs, jo ļāva partneriem redzēt jaunas pieejas darbībā un iedvesmoties no muižas prakses.

Tikšanās Bordo bija būtisks solis projekta AdvisoryNetPEST misijas veicināšanā, pastiprinot apņemšanos visā Eiropā īstenot ilgtspējīgas lauksaimniecības praksi.

Uzzini vairāk par AdvisoryNetPest: https://advisorynetpest.eu/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/advisorynetpest/


Dace Šmita-Stone,

LLKC Projektu un attīstības daļas projektu vadītāja