Jūs atrodaties šeit
LLKC pārstāvji piedalās projekta CSA Ģenerālajā asamblejā

Noslēgusies projekta Climate Smart Advisors (CSA) 5. Ģenerālā asambleja, kas norisinājās no 5. līdz 8. maijam Almerijas Universitātē, Spānijā. Pasākumā pulcējās CSA partneri, lai apspriestu projekta sasniegumus un turpmākās aktivitātes. Uz ikgadējo partneru sanāksmi bija devušies arī LLKC komandas pārstāvji – CSA projekta nacionālā koordinatore D. Šmita-Stone, CSA projekta vadības grupas līdzvadītaja projektu vadītāja J. Girardi, kā arī augkopības konsultanti G. Bušēvics un E. Dzelme.
CSA mērķis ir stiprināt Eiropas lauksaimniecības konsultantu lomu, viņiem vadot lauksaimniekus uz klimatam nekaitīgu praksi. Tas ir vērienīgs 7 gadu Horizon Europe projekts (2023-2030), kurā iesaistījušies 73 partneri no 27 valstīm, tādējādi ClimateSmartAdvisors tīkls sasniedz visus Eiropas reģionus. Kopumā CSA mērķi ir ambiciozi:
- Izveidot 260 interešu grupas (CoP) konsultantiem, ko vada klimata pārmaiņu treneri, lai attīstītu 1360 klimata pārmaiņu konsultantu tīklu (Latvijā – 5 interešu grupas, iesaistot vismaz 25 klimata pārmaiņu konsultantus).
- Apmācīt 140 klimata pārmaiņu konsultantus-trenerus, lai viņi kļūtu par interešu grupu vadītājiem, kuri savukārt tālāk atbalsta 1360 klimatviedus konsultantus ilgtspējīgas lauksaimniecības prakses ieviešanā visā Eiropā. Pirmie 40 klimata pārmaiņu treneri savas apmācības ir noslēguši 2024. gada aprīlī un tagad turpina interešu grupu vadīšanu savās valstīs. Nākamās treneru apmācības plānotas no 2025. gada decembra līdz 2026. gada janvārim. Plānots, ka Latvijā tiks apmācīti 3 klimata pārmaiņu treneri.
- Izveidot visaptverošu zināšanu krātuvi, kurā tiks iekļauti instrumenti, prakses un pieejas, lai atbalstītu klimatam nekaitīgu lauksaimniecību, tādējādi padarot to par vērtīgu resursu kā konsultantiem, tā lauksaimniekiem un citiem interesentiem.
Interešu grupas vada apmācīti klimata pārmaiņu treneri un to dalībnieki ir vismaz 5 konsultanti, kuri regulāri tiekoties, apmainās ar zināšanām un pieredzi kādā no 12 tematiskajām jomām. Šobrīd pirmajā kārtā projekta ietvaros ir izveidotas un darbojas 39 interešu grupas visā Eiropā (Latvijā – 1), nākamās kārtas interešu grupas savu darbību uzsāks 2026. gada 2. ceturksnī (Latvijā – 1). Latvijas interešu grupas tēma ir Integrēta saimniecību konsultēšana, pamatojoties uz augsnes veselību, kurā dalībnieki, dažādu lauksaimniecības sektoru LLKC konsultanti, apgūst jaunas zināšanas, dalās zināšanās un pieredzē tādās jomās kā kūtsmēslu uzglabāšana un izkliedēšana; zālāju apsaimniekošana; ganāmpulka pārvaldība; kultūraugu apsaimniekošana; augsnes veselība un bioloģiskā daudzveidība; lopbarības ražošana; saimniecības ekonomiskā veselība u. c.
Ģenerālā asambleja vienmēr ir svarīga platforma projekta aktivitāšu īstenošanā, sākot no nozīmīgām sarunām un tīklošanās iespējām līdz praktiskām nodarbībām dažādās darba grupās un sesijās. Arī CSA Ģenerālajā asamblejā tika uzsvērti vairāki galvenie ieguvumi:
Tīklu stiprināšana: koncentrēšanās uz sadarbības uzlabošanu starp 73 iesaistītajām organizācijām, veicinot spēcīgāku klimatiski gudru lauksaimniecības konsultantu tīklu visā Eiropā.
Apmācību un prasmju attīstība: Būtisks uzsvars tiek likts uz vairāk nekā 1300 konsultantu izaugsmi, no kuriem 140 projekta ietvaros tiks apmācīti kā klimata pārmaiņu treneri. Šīs iniciatīvas mērķis ir nodrošināt konsultantiem nepieciešamās prasmes un zināšanas, lai atbalstītu lauksaimniekus klimata pārmaiņām atbilstošas prakses ieviešanā.
Instrumenti un resursi: dalībnieki iepazina “Farming for Climate” platformas interaktīvā izpētes sesijā – spēles veidā un praktiski iepazinās ar CSA paplašinātās rīku datubāzes iespējām. Izmantojot Jeopardy spēli, komandas sacentās, lai atrastu atbildes krātuvē – pārbaudot platformas lietojamību un vienlaikus atklājot, kādi resursi jau ir pieejami. Galvenais mērķis ir palīdzēt dalībniekiem iepazīt platformu un apkopot atziņas, lai padarītu to vēl labāku. Tāpat notika dažādu saimniecību apmeklējumi, smeļoties pieredzi un zināšanas no Spānijas vietējiem zemniekiem gan dārzeņu audzēšanā modernā siltumnīcā, gan dekoratīvo puķu stādu audzētavā.
Papildinformācija:
Projekta mājaslapa: https://climatesmartadvisors.eu/
Informācija par projektu: https://cordis.europa.eu/project/id/101084179
Sociālie tīkli: vietnē X CSAdvisors_EU; LinkedIn ClimateSmartAdvisors
Plašākai informācijai par projektu sazinieties ar LLKC Projektu un attīstības daļas projektu vadītāju Daci Šmitu-Stoni (dace.smita@llkc.lv).
Materiālu sagatavoja:
Dace Šmita-Stone,
LLKC Projektu un attīstības daļas projektu vadītāja