Jūs atrodaties šeit

Projekta “Agroekoloģija nezālēm” (GOOD) jaunumi

Projekti

LLKC projekta GOOD vadītāja Džesika Girardi un augsnes mikrobioloģijas eksperte Dace Zariņa kopā ar Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centra bioloģiskās lauksaimniecības eksperti un vadošo pētnieci agroekoloģijā Līviju Zariņu 14. februārī piedalījās kopīgā praktiskajā mācību seminārā kartupeļu audzētājiem “Klimatam un videi draudzīga saimniekošana un emisiju samazināšanas pasākumi”, kurā dalībnieki  tika iepazīstināti arī ar GOOD projekta pasākumiem, Agroekoloģiskās nezāļu apsaimniekošanas (AWM) krātuvi un AWM Toolbox – digitālo rīku, kas ieteiks sēt segsējas kultūras un to kombinācijas vienlaikus ar citām AWM stratēģijām, lai samazinātu herbicīdu izmantošanu un veicinātu inovatīvas prakses izplatīšanu.

Lauksaimnieki Eiropā jau ilgu laiku cīnās ar nezālēm, kavējot pāreju uz ilgtspējīgu lauksaimniecību. Tas galvenokārt ir saistīts ar herbicīdu lietošanu, kas var radīt risku patērētājiem un videi. ES finansētā projekta GOOD mērķis ir risināt šo problēmu, izstrādājot agroekoloģisku nezāļu apsaimniekošanas sistēmu. Tādējādi projekta mērķis ir samazināt lauksaimnieku izmantoto herbicīdu daudzumu, vienlaikus uzlabojot efektivitāti, noturību un ilgtspēju. Lai to panāktu, deviņās partnervalstīs izveidotas dzīvās laboratorijas (Living LaboratoriesLL) kā atvērtas inovāciju ekosistēmas, kurās trīs veģetācijas periodos (2023-2027) tiek testēti, novērtēti un demonstrēti vairāku neķīmisku un digitālu nezāļu apkarošanas risinājumu kombinētie rezultāti. Zināmā mērā tās var uzskatīt par izmēģinājuma sistēmām, ko katrā valstī var atkārtot lielākā mērogā.

Nezāļu apkarošanas prakses pamatā ir augsnes auglība un pārdomāta segaugu un agroekoloģisko nezāļu apkarošanas stratēģiju kombinācija. Ir vajadzīgi apstiprinoši rezultāti, lai pierādītu, ka agrovides apsaimniekošanas prakse darbojas dažādos pedoklimatiskajos reģionos, tāpēc ir vajadzīgi papildu pētījumi, valstu piemēri un lauka dienas, lai noskaidrotu, kā sākt šo stratēģiju īstenošanas procesu. Seminārā tika uzsvērts, ka katrā saimniecībā ir atšķirīgi augsnes apstākļi un problēmas, tāpēc katrai saimniecībai būtu nepieciešama atšķirīga pieeja. Augsnes veselība ir saistīta ar labu līdzsvaru starp baktēriju un sēnīšu kopumu. Tā kā augsnes mikroorganismi atrodas augu sakņu tuvumā, tie būtiski ietekmē augsnes un kultūraugu veselību. Dažas no darbībām, ko tie veic, ir slāpekļa fiksācija, fosfora šķīdināšana, kaitēkļu un patogēnu nomākšana, augu stresa un sadalīšanās novēršana, kas veicina augsnes sablīvēšanos. Pamatojoties uz šo priekšnoteikumu, semināra laikā īpaša uzmanība tika pievērsta arbuskulārajām mikroorganismu sēnēm (AMF) – jaunai praksei, kuras mērķis ir palielināt vietējo labvēlīgo mikroorganismu daudzumu mūsu augsnē un kura ir daļa no mūsu LL eksperimentālā plāna, kas plānots nākamajā gadā.

6. martā Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā notiks kārtējais seminārs, kurā interesenti aicināti iepazīties arī ar GOOD projekta aktualitātēm (papildu  informācija: https://www.arei.lv/lv/notikumi/2025-01-13/pavasara-seminars-priekulu-petniecibas-centra).

Plašāka informācija par GOOD projektu ir pieejama vietnē https://www.goodhorizon.eu/ vai sazinoties ar LLKC projektu vadītāju Džesiku Girardi (jessica.girardi@llkc.lv).


Sagatavoja

LLKC projektu vadītājas Džesika Girardi un Dace Šmita-Stone

 

Foto Galerija: