Jūs atrodaties šeit

Kā saimniekot ne tikai ražīgi, bet arī mūsdienīgi un ūdens resursiem draudzīgi?

Tālākizglītība

Lauksaimnieki, lauku zemju īpašnieki, nozares konsultanti, studenti un ikviens interesents aicināts apgūt mācību kursa Virszemes ūdens resursi un to ilgtspējīga apsaimniekošana lauksaimniecības moduli.

Ūdens ir neaizstājams resurss ikviena lauksaimnieka darbā. Taču ūdenim jābūt ne tikai pietiekamā daudzumā, tam jābūt arī tīram un labā ekoloģiskā kvalitātē. Šobrīd labu ūdeņu ekoloģisko kvalitāti sasniedz vien daļa Latvijas upju un ezeru (2024, LVĢMC, Pārskats par virszemes un pazemes ūdeņu stāvokli 2023. gadā). Šo statistiku veido vairāku dažādu ietekmju kopums, tostarp arī notece no lauksaimniecības zemēm, kas sekmē barības vielu ienesi upēs un ezeros, veicinot to aizaugšanu.

Labā ziņa ir tā, ka ir dažādas saimniekošanas prakses, kuras ieviešot, iespējams būtiski mazināt lauksaimniecības ietekmi uz apkārtējo vidi. Jaunākās ekspertu atziņas vienkopus ar pārbaudītām zināšanām pieejamas projektā LIFE GoodWater IP tapušā mācību kursa Virszemes ūdens resursi un to ilgtspējīga apsaimniekošana lauksaimniecības modulī. Mācības ir pieejamas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra interneta vietnes Tālmācības sadaļā https://talmaciba.llkc.lv/

Ilze Skudra, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas augkopības konsultante un viena no lekciju autorēm: “Tālmācības modulī iekļauta informācija par ūdens aizsardzību no lauksaimniecības radītā piesārņojuma, it īpaši – kādi ir  ūdensobjektu piesārņojuma mazināšanas pasākumi kultūraugu mēslošanā, tāpat arī sniegts skaidrojums par augu aizsardzības līdzekļu lietošanas ietekmi uz ūdens organismiem un kvalitāti. Piedaloties šajās mācībās, ikviens varēs iegūt zināšanas par to, kā samazināt šo ietekmi, tādējādi palīdzot saglabāt tīru ūdeni. Mācības palīdzēs apgūt labākās prakses un tehnoloģijas, kas veicina videi draudzīgāku ražošanu, kā arī sniegs ieskatu, kāpēc gar ūdensobjektiem izveidot buferjoslas. Latvijā ir virkne normatīvo aktu, kas nosaka dažādus ierobežojumus lauksaimniecībā saistībā ar augsnes un ūdens aizsardzību. Mācības palīdzēs izprast šajos noteikumos noteiktās prasības, tā samazinot iespējamo pārkāpumu risku. Aicinu iepazīties ar mācībās piedāvātajām tēmām, lai,  pielāgojot lauksaimniecības metodes ūdens aizsardzības prasībām, varētu samazināt resursu zudumus (piemēram, pārāk liela mēslošanas līdzekļu izmantošana), kas ilgtermiņā varētu samazināt arī izmaksas un palielināt ražošanas efektivitāti.”

Lauksaimniecības modulī ietverti šādi mācību temati:

* Ūdens aprite dabā – 5 lekciju tēmas par ūdens resursiem un to izmantošanu, dabiskiem ūdens mainības cikliem, ūdens fizikāli ķīmiskajām īpašībām, ūdeņu ekoloģisko un ķīmisko kvalitāti un bioloģiskiem procesiem ūdenī.

* Lauksaimniecības (augkopības un lopkopības) ietekme uz ūdens kvalitāti – 2 lekciju tēmas.

* Ekosistēmu pieeja – 1 lekciju tēma par ekosistēmu procesiem, funkcijām un pakalpojumiem.

* Meliorācija – 10 lekciju tēmas par meliorācijas jēdzienu un funkcionālo nozīmi, meliorācijas ietekmi uz augiem un augsni, par meliorācijas sistēmu ekspluatāciju un uzturēšanu, to nozīmi un veicamajiem pasākumiem augsnes mitruma režīma noregulēšanā, saimnieciski nozīmīgiem un videi draudzīgiem meliorācijas sistēmu risinājumiem, meliorācijas sistēmu ietekmi uz slāpekļa un fosfora savienojumu zudumiem.

* Saimniecības prakses un to ietekme uz virszemes ūdeņiem – 13 lekciju tēmas par augsni, augu maiņu, augsnes apstrādi, kultūraugu mēslošanu, kūtsmēslu uzglabāšanu un izkliedēšanu, augu aizsardzību, aizsargjoslām un buferjoslām, uztvērējaugiem, precīzo lauksaimniecību, ilggadīgiem zālājiem un stādījumiem, platībām dabai, agromežsaimniecības praksēm un dzīvnieku ganīšanu, ganību apsaimniekošanu.

Mācību modulī kopā ir 31 lekcija, ko sagatavojuši eksperti no Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Valsts zinātniskā institūta “BIOR”, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Baltijas Vides foruma, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” un Latvijas Dabas fonda.

Katras lekcijas noslēgumā ir iespēja aizpildīt pašpārbaudes testu. Sekmīgi nokārtojot visus testus, tiks izsniegts apliecinājums par mācību moduļa apguvi. Šis apliecinājums atbilst arī Agrovides pasākumu kvalifikācijas paaugstināšanas nosacījumiem un to var iesniegt Lauku atbalsta dienestā.

Kādēļ mācīties tiešsaistē?

* Iespēja apgūt jaunas zināšanas sev ērtā laikā un vietā.

* Var izvēlēties skatīties lekciju video formātā vai lasīt prezentācijas.

* Nav jāraizējas par izdevumiem – mācības finansē ES.

* Iespēja sākt jauno sezonu ar vērtīgām zināšanām.

Par projektu LIFE GoodWater IP

LIFE GoodWater IP projekta mērķis ir ilgtermiņā uzlabot ūdens ekoloģisko kvalitāti riska ūdensobjektos, īstenojot dažādus inovatīvus apsaimniekošanas un pārvaldības pasākumus.

* Projekta aktivitātes tiek ieviestas sešās Latvijas upēs, kā arī trīs ezeros. Līdztekus projektā liela uzmanība tiek pievērsta sabiedrības izglītošanai, informēšanai un zināšanu paaugstināšanai par virszemes ūdens resursiem. https://goodwater.lv/

Plašāka informācija par projektu pieejama https://goodwater.lv/

Materiālu sagatavoja:

Dace STRIGUNE
Baltijas Vides forums,
LIFE GoodWater IP projekta koordinatore