Jūs atrodaties šeit

Ieteikumi jaunaudžu aizsardzībai no meža dzīvnieku postījumiem

Mežsaimniecība

Lai izaudzētu kvalitatīvu mežu un tādu to atstātu arī nākamajām paaudzēm, jāiegulda darbs un materiālie līdzekļi. Nepietiek tikai ar jauno kociņu iestādīšanu, ravēšanu, bet jāveic arī jaunaudžu aizsardzība no meža dzīvnieku postījumiem. Padalīšos ar pieredzi, apsaimniekojot savu meža īpašumu.

Pirmā kopšana stādīšanas gada rudenī

Priežu stādījumu izveidoju 2016. gada pavasarī, kad 1,8 ha lielā izcirtumā ar frēzi sagatavotās vagās iestādīju 5000 sertificētu stādu. Pirmo kopšanu veicu tā paša gada rudenī, jo priežu galvenie konkurenti bērzi draudēja tās nomākt.

Pēc veģetācijas beigām lieto repelentu Cervacol extra

Kopšanas laikā sāku priežu aizsardzību pret staltbriežiem un citiem briežveidīgajiem ar repelentu. Līdz 1,5 m augstumam smērēju galotnes ar Cervacol extra. Šī repelenta sastāvā ir līmviela un silikāta smiltis. Repelents Cervacol extra ir pasta, ko uzklāj ar rokām, izmantojot gumijas cimdus. Krāsa uzklājot pelēka – nožūstot mainās un kļūst balta. Veicot uzklāšanu, jāievēro – repelentu neuzklāj uz galotnes pumpuriem, jo nākamajā veģetācijas periodā pumpuri pastas sacietējošā slāņa ietekmē var neattīstīties.

Zināšanai: repelents ir fasēts 5 kg iepakojumā, aptuvenā cena 32,00 EUR.

Lielākiem kociņiem izmanto izsmidzināmus aizsardzības līdzekļus

Kad kociņi paaugās, izmantoju aizsardzības līdzekļus, kurus var lietot, izmantojot rokas miglotāju.

Par repelentu Plantskydd

Izmantoju repelentu Plantskydd, kas sastāv no žāvētu asiņu miltiem. No 1 kg repelenta var sagatavot sešus litrus darba šķīduma (1 kg pulvera atšķaida ar 6 l ūdens). Darba šķīdumu pagatavo šādi: Plantskydd miltus ieber šķīduma sagatavošanas traukā un lēnām pielej tādu pašu daudzumu silta ūdens. Viegli apmaisa, lai veidotos viendabīga masa. Pielej atlikušo ūdens daudzumu. Pagatavoto šķīdumu atstāj nostāvēties 20 minūtes. Šķīdumu izkāš caur marli vai filtru un pārlej smidzināšanas iekārtā. Patēriņš 5–10 litri uz 1000 jaunajiem kociņiem. Iesaku izvairīties no līdzekļa putošanās, kas rodas, šķīdumu strauji maisot, jo pretējā gadījumā, sajaucot ar ūdeni, veidojas liela putu masa, ko grūti uzklāt uz kociņiem. Līdzeklis dzīvniekus atbaida ar specifisku smaku, kura tiem asociējas ar plēsēju klātbūtni un darbību.

Zināšanai: repelents fasēts 1 kg iepakojumā, aptuvenā cena 28,00 EUR.

Par repelentu TRICO

Vēl izmantoju repelentu TRICO, kas sastāv no aitu taukiem. Tā preparatīvā forma – emulsija ūdenī. Repelents darbojas kā atbaidīšanas līdzeklis un ir gatavots no smaržvielām un garšas piedevām. Iegādājoties šo repelentu, tas jau ir sagatavots lietošani. Līdzekli lieto neatšķaidītu. Ar repelentiem Plantskydd un TRICO apsmidzina kociņu daļas, ko nepieciešamas pasargāt no staltbriežu un citu briežveidīgo dzīvnieku bojājumiem. Deva 10–20 l/ha.

Zināšanai: repelents fasēts 10 l kannās, aptuvenā cena 150,00 EUR.

Aizsardzībai izmanto arī aitas vilnu

Ja jaunaudzes platība nav liela, jauno kociņu aizsardzībai var izmantot nemazgātu aitas vilnu, uztinot to uz galotnēm. To var darīt arī ziemā neatkarīgi no laikapstākļiem, jo vislielākie postījumi parasti tiek nodarīti no janvāra līdz marta beigām. Vilna atbaida dzīvniekus no jaunaudzēm gan ar smaku, gan ar garšu. Specifiskā smaka, kas piemīt nemazgātai aitas vilnai (kūts un sviedru), atbaida dzīvniekus no jaunaudzēm.

Plastmasas klipši un spirāles stādu aizsardzībai

Vēl var izmantot plastmasas klipšus. Tos uzliek uz kociņa galotnes dzinuma. To svars ir neliels, uzlikšana vienkārša.

Zināšanai: aptuvenā cena 0,30 EUR/gab.

Mežkopji klipšu vietā tomēr vairāk izmanto plastmasas spirāles – tās uzliek uz stumbra, sākot no lejasdaļas uz augšu (līdz 1 m augstumam), tādējādi pasargājot kociņu stumbrus no apgraušanas. Šos spirālveida aizsargus var lietot arī dārzā augļu koku aizsardzībai pret zaķiem un stirnām (spirāles reizē ar koku plešas un netraucē tam augt). Šie aizsargi nav lēti, tomēr ieguldījums atmaksājas. Spirāles ir izgatavotas no izturīgas plastmasas, tās kalpo daudzus gadus.

Zināšanai: cena atkarībā no diametra un garuma ir 0,12–0,54 EUR/gab.

Izvērtējot izmaksas, jaunaudžu aizsardzība no meža dzīvnieku postījumiem ir samērā dārgs un darbietilpīgs process. Noteikti varu teikt, ka tas atmaksāsies ilgtermiņā, kad audze iegūs galvenās cirtes vecumu!

Andris Vīrs, 
MKPC Ziemeļvidzemes nodaļas vecākais mežsaimniecības konsultants

 

FOTO: Mezi - Augu aizsardzības līdzekļi – Cervacol extra, Plantskydd, TRICO