Jūs atrodaties šeit

Stājas spēkā grozījumi noteikumos par koku ciršanu mežā un meža atjaunošanu

Mežsaimniecība

Ministru kabinets ir apstiprinājis būtiskus meža īpašniekiem un meža apsaimniekošanai nozīmīgus grozījumus divos noteikumos – Nr. 935 "Noteikumi par koku ciršanu mežā" un Nr. 308 "Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi".

Zemkopības ministrija norāda, ka ar šo normatīvo aktu grozījumiem tiks veicināta daudzpusīgāka mežu apsaimniekošana, un meža īpašnieki tiks iedrošināti rūpēties par saviem mežu īpašumiem aktīvāk, nekā tas tiek šobrīd darīts.

Rezultātā palielināsies meža atjaunošanas apjomi ar kvalitatīvu un selekcionētu Latvijas meža koku sugu stādāmo materiālu (galvenokārt priede, egle, bērzs), šādi arī no platības vienības iegūstot vairāk koksnes īsākā laika periodā. Tas daļēji kompensēs kokrūpniecībai pieejamās koksnes un oglekļa uzkrājuma ilgtermiņa samazināšanos aizsargātos mežos, kurus uztur bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai. Rezultātā palielināsies arī mežaudžu noturība pret klimata izmaiņu izraisītiem vides riskiem (vētrām, slimībām, kukaiņiem, plūdiem).

Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) direktors R.Bērmanis: “Izmaiņas koku ciršanas un meža atjaunošanas regulējumā ir nozīmīgākās pēdējo desmit un vairāk gadu laikā, kas meža īpašniekam dod lielāku rīcības brīvību attiecībā uz koku ciršanu galvenajā cirtē un arī  krājas kopšanas cirtēs, nekvalitatīvi atjaunojušos jaunaudžu un apšu mežaudžu nomaiņai, kā arī nosacījumos, lai mežaudzi atzītu par atjaunotu vai ieaudzētu. Taču vienlaikus tiek izvirzīts arī papildus regulējums attiecībā uz meža atjaunošanu. Apzinoties, ka kopumā šīs ir kā iespējas, ko meža īpašnieks var darīt mežā, nevis kā obligāti izpildāmas darbības, lēmumu par to īstenošanu pieņems katrs meža īpašnieks, vērtējot vai un kā tas pilnveidos viņa meža apsaimniekošanas modeli un šeit darbību izvēle noteikti būs lielāka. Lai izdodas gudri saimniekot savā mežā un MKPC šeit palīdzēs.”

Noteikumu grozījumu par koku ciršanu mežā pamatojumā minēts, ka izvērtējot situāciju Latvijā, konstatēts, ka nepieciešams mainīt galvenās cirtes caurmēra skaitliskās vērtības, lai nodrošinātu zemes resursu efektīvu izmantošanu un veicinātu mežaudžu ražību, kā arī palielinātu meža kapitālvērtību, ikgadējo tīro ienākumu gūšanas potenciālu meža nozarē un meža nozares konkurētspēju.

Noteikumos tiek izmainītas galvenokārt samazinātas galvenās cirtes caurmēra vērtības, kas tagad tiek noteikts vienādas visām bonitātēm - priedei 30 cm (līdz šim bija no 39 līdz 27 cm atkarībā no bonitātes), eglei 26 cm (līdz šim bija no 31 līdz 27 cm atkarībā no bonitātes), un bērzam 25 cm (līdz šim bija no 31 līdz 22 cm atkarībā no bonitātes).

Tiek ierobežota galvenās cirtes izpilde pēc caurmēra kritērija, ja pirms tam ir veikta kopšanas cirte. Taču šī prasība stājas spēkā no 2025. gada 1. jūlija. Cērtot kokus kailcirtē pēc galvenās cirtes caurmēra, nepieciešams saglabāt palielinātu ekoloģisko un sauso koku skaitu, attiecīgi 8 un 10 uz cirsmas ha.

Iekļauts arī papildus kritērijs attiecībā uz neproduktīvu mežaudžu atbilstību, kā arī ir samazināts minimāli nepieciešamais koku skaits priežu un egļu mežaudzēs, kā arī skujkoku un bērzu jaunaudzēs, un citi mazākas nozīmes grozījumi.

Līdztekus ar grozījumiem koku ciršanas noteikumiem mežā, veikti arī grozījumi meža atjaunošanas, ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumos. Kā norādīts normatīvā akta grozījumu pamatojumā, izmaiņas izstrādātas, lai nodrošinātu produktīvāku un kvalitatīvāku mežaudžu mērķtiecīgu audzēšanu, tādējādi racionāli izmantojot zemes resursus.

Izmaiņas skārušas vairākus noteikuma punktus, nosakot, ka turpmāk pēc kailcirtes mežaudzi, kas cirsta pēc galvenās cirtes caurmēra parametra, līdzšinējo piecu gadu laikā, turpmāk jāatjauno stādot vai saglabājot skujkoku paaugu, triju kalendāro gadu laikā pēc cirtes gada. Taču šī prasība attieksies uz ciršanas apliecinājumiem, kas izsniegti pēc 2023. gada 1. janvāra.

Noteikumu grozījumos samazināts koku skaits (priedei uz 2000, eglei un pārējām koku sugām uz 1500), lai jaunaudzi atzīst par atjaunotu vai ieaudzētu, un ir ieviests jauns regulējums, kas dod meža īpašniekam iespēju nekvalitatīvi atjaunojušās mežaudzes novākt un atjaunot vēlreiz, kā arī citi mazākas nozīmes grozījumi

Grozījumi koku ciršanas un meža atjaunošanas noteikumos stājas spēkā šodien - 30.06.2022.

Ar konsolidētajiem noteikumiem un grozījumiem iespējams  iepazīties:

Ministru kabineta noteikumi Nr.935 “Noteikumi par koku ciršanu mežā.”

Ministru kabineta noteikumi "Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 18. decembra noteikumos Nr.935 "Noteikumi par koku ciršanu mežā.""

 

Ministru kabineta noteikumi Nr.308 “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi”

Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumos Nr. 308 "Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi."

 

Plašāk par noteikumu grozījumiem un to skaidrojumu meža īpašniekiem būs iespējams uzzināt MKPC organizētajos semināros.
Informācija par plānotajiem semināriem interneta vietnē www.mkpc.llkc.lv sadaļā Semināri meža īpašniekiem.